Bármilyen fűtőtest van otthonunkban, működése csak megfelelő karbantartással lesz hatékony és biztonságos.
Nézzük a legelterjedtebb megoldásokat és a gyakori problémákat!
Hagyományos központi fűtés
Működhet gázkazánnal, szilárd tüzelésű kazánnal, illetve hőszivattyúval is. A gépészeti karbantartást, felülvizsgálatot minden szezon előtt feltétlenül el kell végezni, még akkor is, ha hibamentesnek tűnik a készülék, hiszen a szakemberek ilyenkor fedezik fel az esetleges problémákat, veszedelmes szivárgásokat, és egyúttal megtisztítják a szűrőket.
Radiátorok
Gondot jelenthet, hogy olykor kilyukad, iszapossá vagy levegőssé válik a rendszer, ezért érdemes fűtési szezon előtt átmosni, valamint a benne lévő vizet leengedni. A légtelenítéssel a víz áramlását akadályozó levegőt eltávolítjuk a rendszerből, ezáltal hatékonyabbá válik a működése. Ha takaróelemekkel borítjuk a fűtőtesteket, figyeljünk a szellőzésre, illetve arra, hogy a takaróelem minél kevésbé gátolja a hő áramlását!
Padlófűtés
Többnyire a csövekben elszaporodott algák okoznak problémát, valamint a belső korrózió következtében fellépő iszaposodás, ami akár a rendszer teljes leállásához is vezethet. A káros folyamatokat vegyszeres kezeléssel megelőzhetjük, de olykor szükség van a csövek gépi, nagynyomású átmosására is, hogy meggátoljuk az eldugulást. Mindenképpen kérjük szakember segítségét!
Elektromos fűtőpanelek
Működésükre az alacsony felületi hőmérséklet és a lassú légáramlás jellemző. Ezek a készülékek nem vízhez vagy gázvezetékhez kötöttek, tehát nem kell foglalkozni a karbantartással, az éves ellenőrzéssel, vagyis az üzemeltetési költség alacsony. Ugyanakkor fontos szem előtt tartani, hogy vizes, párás helyiségbe csak speciálisan ilyen közegbe tervezett, fröccsenő víz ellen védett fűtőtestet választhatunk!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!