Nem csak a levegőszennyezés vagy a nyári kánikula legyőzésében segítenek: a zöldtetők és -falak által a városokban folyamatosan csökkenő zöldterületek nagysága is nő.
Mitől zöld a zöldtető?
A mohával és fűfélékkel borított zöldtetők remek légkondicionálók. Az élő tetőfelületek ugyanis tisztító hatásuk mellett egyfajta természetes klímaberendezésként funkcionálnak: ahogy párolog a növények által felszívott víz, úgy hűl a környezet, ráadásul a tetőn lévő hatalmas füves terület kiváló hang- és hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik.
A zöldtetőket alapvetően két kategóriába soroljuk. Az extenzív, vagyis biológiailag aktív változatot elsősorban igénytelen növényekkel, fűfélékkel, sziklakerti növényekkel ültetik be, amelyek az első év után csak minimális ápolást igényelnek. Ez a típus rekreációra nem alkalmas, a vegetáció inkább csak egyfajta védőréteget képez a kánikulában, a növényeknél ezért alapvető követelmény a nagyfokú szárazságtűrés.
A másik variáció az úgynevezett intenzív zöldtető, azaz a tetőkert, ez esetben a környezettudatosság mellett előtérbe kerül a mindennapos használat. A kertekben komolyabb talajréteg található, ahova fákat, cserjéket ültethetünk, sőt fűszerkertet, grillezősarkot is kialakíthatunk.
Zöldfalak
A modern nagyvárosokból egyre inkább kiszorul a növényzet, így nem csoda, hogy az embereknek a mindennapokban fokozottan hiányzik a természeti környezet. A zöldfalak alternatív megoldást jelenthetnek: az építmények természetes vagy mesterséges tartószerkezetre támaszkodnak, és olyan helyekre is képesek kertet varázsolni, ahol vízszintesen nem lenne hozzá elég szabad terület.
Jelenleg még sokkal több vertikális kertet építenek külföldön, mint Magyarországon, de az itthoni piac is folyamatosan nő, mind a kültéri (akár utcai), mind a beltéri megoldások tekintetében. A zöldfalak népszerűségüket számos szerethető, ráadásul gazdaságilag is előnyös tulajdonságuknak köszönhetik. A közelmúltban kimutatták, hogy a zöldfalakkal rendelkező munkahelyeken – a levegő kiegyenlített páratartalma, valamint a magasabb oxigénszint következtében – 20 százalékkal kevesebb a megbetegedés, ugyanakkor az sem elhanyagolható szempont, hogy a növényzetnek hűsítő hatása van.
Mi kerülhet még a tetőre?
A háztetőre szerelt napelemek a napsugárzást alakítják át elektromos energiává, így működésük során nem keletkeznek ártalmas, környezetszennyező égéstermékek. Kiválthatják a hagyományos gáztüzelésű kazánokat, mivel fűtésre és vízmelegítésre alkalmas hőenergiát állítanak elő.
Ám mielőtt belevágnánk az átalakításba, vizsgáljuk meg, hogy házunk tájolása, a tető dőlésszöge alkalmas-e az elemek telepítésére – az optimális dőlésszög ugyanis 25-35 fok, az ennél alacsonyabb vagy magasabb érték ronthatja a hatásfokot. A munkálatok elvégzésére csak olyan kivitelező szakembereket válasszunk, akik komoly referenciákkal rendelkeznek; kész rendszer vásárlása esetén feltétlenül ellenőriztessük a hálózat terhelhetőségét.
Lényeges tudnivaló, hogy a Villamos Energia Törvény rendelkezései értelmében minden 50 kVA-os teljesítményt meghaladó rendszer építésiengedély-köteles, vagyis ha nagy teljesítményű rendszerekben gondolkodunk, mindenképpen szakembert kell keresni!
A 21. század kérdései
Még soha nem élt ilyen sok ember a Földön, mint most. 2018-ban bolygónk népessége elérte a 7,6 milliárdot, 2050-re pedig a becslések szerint közel 9 milliárdan leszünk. A jelenleg is szűkös mezőgazdasági területek nagysága ellenben rohamosan csökken, ezért kertészek, biológusok, sőt építészek keresik az innovatív termelési eljárásokat.
Az élelmezési problémák megoldásához hozzájárulhat a vertical farming, azaz függőleges gazdálkodás elterjedése. A különleges farmok ugyanazon elvek szerint működnek, mint a beltéri zöldfalak, csak nem dísznövények, hanem zöldségek és fűszerek teremnek a speciális építményeken. A vertical farming előnye, hogy a gazda nincs kitéve az időjárás szeszélyeinek, és elvben bármilyen zöldség bármikor termeszthető. A futurisztikusnak tűnő módszert már ma is alkalmazzák, a szingapúri Sky Greens például napi egy tonna zöldséget termel.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!