A lakás akkor válik otthonná, ha barátságos hangulatot áraszt, ezért is fontos, hogy megfelelő lámpák és fényforrások kerüljenek jól kiválasztott helyekre.
Ahhoz, hogy a lakás optimális világítást kapjon, tervezés és körültekintő előkészületek szükségesek. Nem lehet mindent a villanyszerelőre bízni, és az sem jó, ha hirtelen rábökünk két sarokra, hogy oda talán jó lesz konnektor, a mennyezet közepére pedig egy kiállás. Sokkal alaposabb átgondolást igényel a tervezés.
A következő években ugyanis ez fogja meghatározni a lakásunk hangulatát, ami kihat a mindennapjainkra. Arról nem is beszélve, hogy elkerülhető így a bosszankodás, hiszen kellemetlen, ha hiányzik egy konnektor, nem kap elég fényt a munkafelület vagy épp vezetékek tekeregnek itt-ott a legkevésbé sem esztétikus módon.
Nézzük át az alaprajzot!
Mindenekelőtt kell egy alaprajz a lakásról, amibe méretarányosan berajzoljuk a főbb bútorokat és a beltéri ajtók nyílásirányát. Ezen az alaprajzon már el lehet kezdeni a tervezést: hol hány dugaljra van szükség, melyik milyen magasságban legyen a padlótól, hova kerüljön álmennyezet süllyesztett lámpákkal, hova függesztett fényforrás vagy falikar, mit honnan kényelmes kapcsolni, és így tovább.
Amilyen a helyiség, olyan az izzó színhőmérséklete
Mivel egy helyiség világítása az ember hőérzetét is meghatározza, nagyon gondosan válasszuk ki az izzókat! Ma már a legtöbb lámpához LED-es izzót csomagolnak vagy ajánlanak, ám arra figyelni kell, hogy ez milyen kelvin-számú, mert ha 5000 kelvin körüli vagy annál több az izzó színhőmérséklete, akkor kékesfehér, rideg fénnyel fogja bevilágítani a szobát. Lakószobába meleg fehér, 2700 és 3400 kelvin közötti izzót válasszunk, kiszolgálóhelyiségekbe, garázsba, fürdőbe, mosókonyhába pedig mehet a közép fehér fény, utóbbi 3500-4900 kelvin.
Osszuk fel a szoba funkcióit fényekkel!
Minden helyiségben szükség van általános fényre, amely egyenletesen világítja be az egész teret, kellenek kisebb helyi hangulatfények, esetleg olyan lámpák, amelyek célzottan világítanak meg egy bútort vagy képet, illetve egy adott tevékenységhez szükségesek. Az általános fény többnyire fentről jön, de a plafon közepén lógó lámpán túl izgalmasabb megoldások is léteznek. Tervezhetünk például süllyesztett LED-rendszert álmennyezettel, ahol rejtett fények futnak körben.
Hangulat egy kapcsolásra
Este a hangulatfényeké a főszerep. Hálószobába, nappaliba tegyünk diszkrétebb fényű álló-, illetve padlólámpát, és a komódokon, a tévé mellett is elhelyezhetünk kisebb fényforrásokat.
Kültérre specializálódva
Ne feledkezzünk el a kültéri lámpákról és dugaljakról sem, ha van teraszunk vagy erkélyünk! Ide IP44 (Ingress Protection) védett termékeket szerezzünk be, amelyek elektronikája a környezeti behatások ellen védő tokozással van ellátva.
Csoportos függesztékek
Jól mutat 3 vagy 5 ugyanolyan, esetleg eltérő méretű függeszték egy csokorban, különböző magasságokban lelógatva. El is mozdíthatjuk középről a mennyezeti fényt a szoba valamelyik fala felé, hogy például a dohányzóasztal fölé kerüljenek a mennyezetről lógó decentralizált lámpák.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!