Évtizedekkel ezelőtt a legtöbb ember kalákában építkezett, ám a mostani szigorodó építési szabályok miatt egyre inkább nem ez a célravezető út. Gyorsan változnak a szabályok, nehéz mindenre figyelni, ha nem szakmabeli a tulajdonos.
Manapság aki otthona hőszigetelésére szánja el magát, főként rezsiköltség csökkentési célzattal teszi. Egy jól megválasztott szakszerű polisztirol hőszigeteléssel már az első fűtési szezonban jelentős költségek takaríthatóak meg, tehát ez mindenképpen jó döntés. Hamarosan azonban fordulópont következik, mely az épületek energiafelhasználási szabályozásának jelentős szigorodását hozza. Ön szerint 2020 még messze van? Lehet, de aki most kezd építkezni, annak számos jövőbeni döntését befolyásolhatja, ha nem ismeri az szigorodó előírásokat.
Mire jó a hőszigetelés?
Otthonunk hőszigetelésének számos rövid- és hosszútávú előnyét sorolhatjuk fel: attól kezdve, hogy már az első hónaptól csökken a fűtésszámla, egészen addig, hogy a meleg falak között a 21 oC-ot is komfortosabbnak érezzük. Így már nem lehet kérdés, hogy megtérülő befektetés-e a hőszigetelés.
A jelenleg érvényes úgynevezett költséghatékony modell szerinti hőszigetelés minimálisan 13 cm vastagságot ír elő, még a hatékonyabb, grafitos szigetelésnél sem lehet a hőszigetelés vastagsága 10 cm-nél kevesebb. Ezeknek az értékeknek a változó szabályok miatt növekedniük kell.
Ha ma kezd építkezni, akkor 2020 nincs is olyan messze!
Az ismert környezetvédelmi és energiagazdálkodási problémák miatt az Európai Unió az összes energiafogyasztás 11 százalékos csökkentésére törekszik. Az ezzel kapcsolatban megfogalmazott direktívák egyik fontos eleme az a célkitűzés, mely szerint 2020. december 31-től valamennyi új épületnek közel nulla energiaigényűnek kell lennie, de a hatóságok által használt vagy tulajdonukban levő új épületeknek már 2018. december 31. után teljesíteniük kell a nulla-energiaigény követelményeit. Nem közeli ez az időpont, de egy most tervezési fázisban lévő építkezés esetében már egy előre belátható időszak.
A legnagyobb változás az, hogy eddig az épület energetikai megfelelőségét az engedélyezési folyamat során ellenőrizték, így csak az az épület kapott építési engedélyt, amely ennek megfelelt. 2020 után viszont változik az előírás, a közel nulla modell lép életbe, és csak a használatba vételi engedély megadásánál ellenőrzik a kész épületet.
Mit jelent ez a gyakorlatban? Az engedélyezéskor érvényes szabályoknak megfelelő műszaki paraméterekkel megtervezett épület tulajdonosa azzal szembesülhet, hogy 2020 után nem kap használatba vételi engedélyt, ha a kész épület nem felel meg az addigra életbe lépő szabályoknak. Tehát ha nem vagyunk körültekintőek, akkor ez jelentős további költségeket és sok bosszúságot jelenthet még a beköltözés előtt.
Mi lehet a jó megoldás?
Már most ismerjük meg a későbbiekben életbe lépő, de akár már ránk is vonatkozó szabályokat. Arról, hogyan válasszunk anyagot, milyen vastagságban, milyen változások várhatóak, és arra miért fontos már most odafigyelni további segítséget nyújt a Magyar EPS Hőszigetelőanyag Gyártók Egyesülete és a hoszigeteljaholnapert.hu honlapon található számos hasznos információ.