Télen hidegek a falak, van néhány penészes sarok a lakásban vagy sokalljuk a fűtésszámlát? Összeszedtünk néhány szempontot, amelyek mentén érdemes végiggondolni, hogyan szolgálja hatékonyan jövőnket a hőszigetelés.
Egyeztessünk és nézzünk utána
Nem elég az internetet böngészni, érdemes egy szakemberrel is átbeszélni, hogy az adott építkezés vagy felújítás esetén melyik hőszigetelési forma, anyag nyújtja a legjobb megoldást. A széles kínálat hamar elbizonytalanít, és nem csak a homlokzatszigetelés vagy a nyílászárócsere jelenti a két kézenfekvő alternatívát az energetikai korszerűsítésre.
Alapszabály, hogy ha hosszútávban gondolkodunk, és alacsony költségeket célzunk meg, akkor a jó minőségű anyagokkal kivitelezett komplex megoldásokat kell keresnünk. Érdemes alaposan szétnézni, mert ha csupán a homlokzat szigetelését tekintjük, akkor például a BACHL választékából a grafitos polisztirol azonos vastagságú hőszigetelő lap közel 25 százalékkal jobb hőszigetelő hatást kínál, mint a fehér Nikecell.
Nézzünk körül – hol kezdjünk?
Általában könnyű megtalálni az épület gyenge pontját: a homlokzat vagy a tető. De szakember nélkül ennél pontosabban nehéz meghatározni, milyen anyag szükséges, ha „húznak” a falak, penészedik a sarok vagy kellemetlenül hideg a padló. Ezekre a problémákra akár többféle, különböző tulajdonsággal rendelkező hőszigetelőanyag is megoldást jelenthet. Ha a pénz szűk keresztmetszet, akkor az első mindig a homlokzat hőszigetelése.
Egy 2020-as uniós szabályszigorítás miatt a homlokzati hőszigetelésnél 10 cm helyett 20 cm-es hőszigetelő lemekezek kellenek majd. A vastagság duplázódása szerencsére nem jelenti a költségek kétszeresére emelkedését. A teljes ráfordítás 20-30 százalékkal lesz több vastagabb hőszigetelő lemez választása esetén, míg hatékonysága a duplájára nő.
Van azonban másik szempont is: ha a homlokzat hőszigeteléséhez például a BACHL Extrapor grafitos hőszigetelő lapokat választjuk, akkor azonos vastagság mellett 25 %-kal jobb hőszigetelési értéket kapunk. Ez olyan helyeken is előnyös lehet, ahol korlátozott a beépíthetőség, így választhatunk akár vékonyabb lapokat is, mégis azonos hőszigetelési értéket kapunk.
Fehér helyett már a szürke is alternatíva
Ha szétnézünk egy új építésű lakóparkban egyre több helyen szürke lemezzel hőszigetelt épületekkel találkozunk. A legfőbb különbség a fehér és a szürke színű polisztirol lapok között, hogy a gyártás során grafitszemcséket adnak az alapanyaghoz, amivel javul annak hőreflexiós képessége, így készül a BACHL Extrapor EPS homlokzati lap. A BACHL Extrapor Relax lapok ennek továbbfejlesztett változatai, amelyeken tehermentesítő bemetszések találhatóak. Ezek a bemetszések biztosítják az anyag alak-, feszültség- és deformáció mentességét és megnövelik szilárdsági tulajdonságait is. Ha a gyakorlati hasznát nézzük, akkor a használatnak jobban kitett falfelületek esetén is – akár utcafronton, akár például iskolaudvaron – tartós megoldást jelenthetnek.
Először egyeztessünk a szakemberrel, nézzük meg a kínálatot és döntsünk a hőszigetelésről, majd ezután keressünk hozzáértő kivitelezőt is, mert a homlokzati hőszigetelésre fordított összeg így válhat valóban tartós befektetéssé.