A valódi fából készített, időtálló és jó minőségű burkolatok komfortosabbá, melegebbé teszik a szobát, sőt az egyedi megjelenésű padló halkabb járást biztosítanak – csakúgy, mint a halszálkaparketta.
Korábban a csaphornyos, más néven a halszálkaparkettát többnyire 30-40 cm-es hosszúságban gyártották, de a legújabb trendeknek megfelelően ma az elemek hossza 60 cm-nél kezdődik, sőt extrém esetben akár a 200 cm-t is elérheti.
Azonban nemcsak a parketta nagysága változott, hanem a kialakítása is. A magyar halszálka mellett a francia halszálka vagy közismertebb nevén a chevronminta is egyre kedveltebb. A magyar halszálka esetében a szálak egymással 90 fokos szöget zárnak be, míg a francia halszálkánál 60 vagy 45 fok jellemző. Különböző felületi szortírozásokkal, dimenziókkal és felületekkel választható.
Mind a technikai paraméterek, mind az esztétikai részletek kiemelten fontosak, érdemes tehát figyelembe venni a gyártó javaslatait – összehangolva a kiviteli és belsőépítészeti tervekkel.
A halszálkaparketta előnyei és hátrányai
- A halszálkamintában lerakott parketta kisebb és nagyobb terekben egyaránt jól mutat.
- A mai építési szokásokhoz és igényekhez igazodva alkalmazható padlófűtéssel ellátott helyiségekben is.
- Az olajos felületkezelés megfelelő védelmet biztosít, így a fa megőrzi természetes szépségét.
- Egyetlen hátránya a kivitelezésben jelentkezik. Több odafigyelést, nagy szakértelmet igényel, valamint magasabb költséggel is jár.
Milyen feltételek szükségesek a lerakásához?
A halszálka fektetése előtt elengedhetetlen a jó minőségű melegburkolati aljzatkiegyenlítés, mert a faparketta nagyon érzékeny a fogadófelület egyenetlenségére. A fogadóaljzatot alaposan meg kell vizsgálni, beleértve a felület erősségét, síkságát és nedvességtartalmát.
Fontos, hogy ha padlófűtés lesz alatta, a felfűtési jegyzőköny burkolás előtt rendelkezésre álljon. A szakemberek megbizonyosodnak arról, hogy a padlófűtés jól működik, illetve a fogadófelületet egy terheléses tesztnek vetik alá, hogy az esetleges repedéseket még időben kijavíthassák.
A parketta fektetése után kerül sor a szegélylécek felhelyezésére, valamint a felület első ápolására, amelyet követően 24 órán keresztül nem szabad a területre lépni, valamint 10 napig nem szabad felmosni.