Egyszerűnek tűnik, de alapos utánajárást igényel, akár a nappalit vagy a fürdőt, akár egy fém- vagy fafelületet szeretnénk átfesteni, hiszen a jó munkához ismerni kell a festékek fajtáit, és főbb tulajdonságaikat.
A fal előkészítése
A korábbi, nem kompatibilis festékrétegre, pergő vakolatra nem szabad felvinni az új festéket. Több festett réteg után érdemes lekaparni a falakat. A mosószeres víz megkönnyíti az eltávolítást, ezután a durvább hibák habarccsal, a kisebbek gletteléssel javíthatók. Az első glettréteget megcsiszoljuk, másodszor is legletteljük, és ismét csiszoljuk, hogy tökéletesen sima falra lehessen festeni. Ha még így sem elég sima, üvegszövet tapétával minden repedés eltüntethető.
A mennyezethez nagy kötőszilárdságú glettet használjunk, amely szépen simítható, és a kisebb hajszálrepedéseket is kitölti. Ezután jöhet az alapozás, hogy a továbbiakban ne legyen porózus a fal, és jól tapadjon rá a festék. Friss vakolat esetén azért fontos az alapozás, nehogy kilúgozódjanak a sók.
Beltéri falfestékek
A hagyományos mészalapú és enyves festékeket egyre inkább kiszorítják a diszperziós műanyagalapú termékek. Az enyves típusok már nem korszerűek, hiszen könnyen penészednek, lepattogzanak, nem lehet dörzsölni a felületüket – bár az áruk kedvező.
A mészfestékek iránt ismét megnőtt a kereslet, főleg az oldószermentes, bió és diszperziós összetevőket tartalmazó, korszerű változatok népszerűek. Közismert fertőtlenítő tulajdonságuk mellett további pozitívum, hogy jó a kopásállóságuk, a pára- és légáteresztő képességük, és vízzel hígíthatók. Felvihetők vakolatra, meszelt falra és betonfelületre is, de könnyen repedeznek, gipszvakolaton foltosan száradnak.
A vizes diszperziós festékek fő összetevői a műanyag diszpergum (latex, vinil, sztirol, akrilát) és a pigmentek (leggyakrabban titán-dioxid). Mindegyik diszperziós anyag más tulajdonsággal ruházza fel a festéket. Jól fednek két rétegben is, nagy előnyük a magas kopásállóság és a jó légáteresztő képesség. Oldószert csak minimális mennyiségben tartalmaznak, vízzel hígíthatók, nem repednek, viszont vannak olyan fajtáik, amelyek több rétegben párazárók, ezért érdemes kikérni egy szakember tanácsát a vásárlás előtt.
A diszperziós festékek csoportjába tartoznak a fallazúrok és a polimerizált lakk kötőanyagú latexfestékek. Utóbbiak száradási ideje rövid, felületük rugalmas, jó a fedőképességük, sav- és lúgállók, kaphatók matt, selyem- és magasfényű változatban, és a hagyományos diszperziós festékeknél többször újrafesthetők. A műanyag diszperziós festékekhez tartoznak a lemosható, dörzsálló vinilalapú beltéri bázisfestékek és az izoláló festékek, amelyek tökéletes megoldást jelentenek, ha ázás- vagy zsírfoltot, nikotin okozta sárga elszíneződést, esetleg koromnyomot kell eltüntetni.
Szívesen olvasnál a témáról még többet? Tippjeinket keresd a májusi Lakáskultúra Fókusz rovatában!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap.