A fi relé bekötése már kötelezőnek számít az új építésű ingatlanok esetében – de nem árt azoknak sem elgondolkodni e hasznos készülék telepítésén, akik gondolatban a soron következő lakásfelújításukat tervezik. De mégis, mi egészen pontosan a fi relé, és miért van szükség a bekötésére?
Elektromosság nélkül nincs élet
Akár ez is lehetne a modern kor emberének a mottója. Míg a villamosenergiának kétségtelenül számos előnye van, nem feledkezhetünk meg arról, hogy a szabálytalanul, illetve a nem körültekintően elvégzett villanyszerelés következményeként akár halálos balesetet is szenvedhetünk. A fi relé ezen végzetes végkifejlet elkerülését hivatott szolgálni – többek között.
A fi relé bekötésével nagyban csökkenthető a balesetveszély
Az áramvédő kapcsolónak is gyakorta nevezett fi relé azonnal érzékeli, ha az áramkörökben megemelkedik az elfogadhatónak minősülő áramérték. Ezt az esetek többségében egy-egy zárlatos elektronikai készülék okozza. Mi, emberek sajnos már csak akkor vesszük észre a zavart, amikor már túl késő.
A kismegszakító bekötését sem bagatellizálhatjuk el
Az áram nem játék, ezt már megtanultuk rég. A fi relé bekötése mellett, éppen ezért a kismegszakító bekötés kérdését sem hanyagolhatjuk el. A kismegszakító, vagy ahogyan többen ismerik, a biztosíték, szintén az elektromos hálózat védelmét szolgálja.
A kismegszakító bekötése leváltotta az olvadó biztosítékokat
Az innováció természetesen nem hagyta érintetlenül a villanyszerelők tevékenykedését sem, így a sokáig elfogadottnak számított olvadó biztosítékokat szépen, lassan, szinte teljesen lecserélték a kismegszakító készülékek. Az utóbbiak már jóval hatékonyabb, illetve biztonságosabb módját kínálják a villamoshálózat védelmének.
Kismegszakító bekötése – a cél hasonló
A fi reléhez hasonlóan, zárlat és túlterhelés esetén a kismegszakító azonnal érzékeli a változást, és még mielőtt a méregdrágán vásárolt elektronikus készülékeinknek nagyobb baja eshetne, megszakítja az áramkör és a hálózat között fennálló kapcsolatot.
(PR cikk)