Tisztasági festésnek indult, teljes körű felújítás lett belőle. A balatonvilágosi nyaralóba szűk egy év alatt új életet leheltek tulajdonosai. Less be velünk a kívül-belül megújult Világoskertbe!
„Kapcsolatunk története, szerelmünk első fejezete köthető ide, Balatonvilágosra” – meséli a felújított nyaraló tulajdonosa. Veronikáék az ikernyaraló egyik felét 2015-ben vették meg, ennek teljes átépítését és korszerűsítését 2019-2020-ban végezték el. „Még abban az évben megvásárolhattuk az épület másik felét, amiből vendégházat alakítottuk ki.”
Tisztasági festésnek indult
A terv az volt, hogy egy tisztasági festés után, a 2021-es szezonban már a felújított nyaraló várja a vendégeket. Ám elég volt néhány konzultáció festőkkel, kivitelezőkkel, hogy belássák, ennél nagyobb fába vágták a fejszéjüket. „Mindkettőnket évtizedes szakmai és magánjellegű kötődés fűz a lakberendezéshez. Szeretjük igényes, szép bútorokkal, tárgyakkal körülvenni magunkat – nem csak a nyaralónkban, de budapesti otthonunkban is” – mondja vendéglátónk. „Napról napra tapasztaljuk, hogy a világos, natúr berendezés vidám színekkel kombinálva milyen pozitív hatással van a kedvünkre, lelkünkre. Egyértelmű volt hát, hogyha szép és tartós eredményt szeretnénk elérni, az komolyabb munka lesz. A teljes vakolatot levertük, majd a falakat üvegszál szövettel borítottuk. Ha pedig már új, szigetelt alapot kapott a házikó, ha a helyiségek falai megújultak, egyértelmű volt, a burkolatot is le kell cserélni. Napokig álldogáltunk a házban, nézelődtünk, méricskéltünk, álmodoztunk – terveztük a Világos Kertet.”
Az építkezés számos váratlan kihívást tartogatott: például a ház süllyedésének okát – az esővíz hibás elvezetése – hónapokba telt megfejteni és szakszerűen orvosolni. Tavasszal pedig, a burkolómesterek, akikkel már fél évvel a munka megkezdése előtt fixálták a munkát, a kezdés napján váratlanul visszaléptek. „Azonnali megoldást kellett találnunk, hiszen szoros ütemtervet alakítottunk ki, a további munkafolyamatok, a mesteremberek időbeosztása is e munkára épült. Körbetelefonáltuk az ismerősöket, végül helyiek segítettek, ajánlottak szakembert – három napon belül már ragadt a csempe a falra.”
Végül tégláig visszaverték a vakolatot mindenhol, felvésték, -törték a padlót, ami új, rétegelt alapot, illetve vízzáró szigetelést is kapott. A falakat festették és tapétázták. „A régi fürdőszobai és konyhai burkolatot a férjem saját kezével verte le. Az itteni régi háztartási eszközöket, szanitereket vagy eladtuk a használt piacon, vagy elajándékoztuk.”
Tértágítás: falak mozgatása nélkül
Azt már az építkezés elején eldöntötték, hogy maradnak az eredeti alaprajznál. A felújított nyaraló két hálószobája közé egyedileg gyártott, fém vasalaton mozgó, pajta típusú tolóajtó került – a helytakarékosság és a dizájn jegyében. A házaspár szívesen megtartotta volna az eredeti, fa gerébtokos nyílászárókat, ám a korszerűsítés, belső szigetelés és a fűtésrendszer kiépítése miatt ezt az elképzelést végül el kellett engedniük. A padlóra – a fürdőszoba kivételével – kis alapterület lévén ugyanaz a vinil, fa hatású burkolat került. A nappaliba a kanapé elé az enteriőrbe passzoló natúr juta szőnyeget tettek, így barátságosabb, otthonosabb lett a végeredmény.
Nem változott a fürdő és a konyha mérete sem, azonban nagyobb ajtótokokat tettek be – így tágasabbnak hat a tér.
Mivel a fürdőszoba válaszfalai nem bizonyultak eléggé vastagnak és erősnek ahhoz, hogy elbírják a száz literes vízmelegítőt, így alternatív megoldást kellett találni: végül a belső szobába tervezett beépített gardróbba került a bojler – ahogyan a mosógép is.
„A helyiségek kis mérete ellenére igyekeztünk olyan gépeket, berendezéseket vásárolni, amelyekkel a praktikumot szem előtt tartva minden igényt kielégítenek: ilyen például a konyhában a beépített, három az egyben tűzhely – főzőlap, sütő és mosogatógép funkcióval is rendelkezik.”
Eltérően a másik lakrésztől, itt jó állapotú volt az eredeti, fa lambériával fedett terasz – ezt sem beépíteni, sem lecserélni nem szerették volna. „A házból kilépve, a világos árnyalatot kapott terasz is »mezítlábas övezet« – erről a puha műfű borítás gondoskodik. Ez a kedvenc részem a felújított nyaralóban: a reggeli órákban gyakran üldögélek itt, a hintában: kortyolom a kávém és hallgatom, nézem a természet ébredezését. Szeretem a kis fürdőszobát is, az esőztetővel felszerelt, tágas zuhanyzóval együtt – mindig rácsodálkozom, hogy helyes térrendezéssel mit ki nem lehet hozni néhány négyzetméternyi helyiségből.”
Vízparti hangulatban
A felújított nyaraló fő jellegzetességei a közel hatvan éves fenyők az udvaron. „A savas föld miatt nehézkes a zöldítés, a puha, zöld pázsit telepítése érdekében komplett talajcsere történt, hiszen kizsigerelt földről beszélünk, amelynek a felszínét mindenütt moha fedte” – magyarázza Veronika. „A térkövezésnél törekedtünk rá, hogy a lehető legnagyobb zöld felület maradjon mindenhol, így az eredetileg tervezett kocsibeálló és a járda méretét a felére csökkentettük.” Így maradt hely a felújított nyaraló udvarán a körülbelül 20 négyzetméteres virágoskertnek: ide Veronika folyton virágzó növényeket válogatott, így minden évszakban virágzik a kert. A kerti hintaágy az öreg diófa alá került – tökéletes helyszín napozásra, délutáni szunyókálásra.
A tulajdonosok mind a szín-, mind az anyagválasztásban törekedtek rá, hogy azok harmonizáljanak a vízzel. A nappaliban meghagyták a nyaralóval megörökölt mennyezeti lámpát, ami feltehetően egy régi hajó kormánykereke: felújítva, kicserélve az égőket, új életet kapott. Számos hal formájú tárgyat, rattan és makramé kiegészítőt választottak – megidézve a vízparti hangulatot.
„Hónapokon át rajzolgattunk, álmodoztunk. Mindent magunk terveztünk. Sokat segített édesanyám is, akinek remek térlátása van, fél szavakból is szót ért a mesteremberekkel, szabad szemmel látja a fél centis különbségeket. Késett ugyan pár hónapot a nyitás, de megérte várni rá, minden olyan lett, amilyennek elképzeltük. Balatonvilágos maga a csend, a nyugalom. A magaspartról kémlelve a vizet, egészen a tihanyi félszigetig ellátni. Itt minden a pihenésről, feltöltődésről szól – reméljük, vendégeink is annyira szeretnek itt lenni, amekkora szeretettel mi magunk is dolgoztunk a Világos Kerten.”
A nyaralóról és az átalakítás előtti állapotokról további képeket a galériában találsz, görgess lejjebb értük!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!