Jó és megbízható szakembert találni egyre nehezebb feladatnak bizonyul, hiszen az aranykezű mesteremberek naptárai már hónapokkal – sőt nem ritkán már évekkel – korábban betelnek. Akad viszont néhány egyszerű felújítási munka, amelyeket a kreatív és bátor lakástulajdonosok maguk is elvégezhetnek. Ezekhez adunk most tippeket.
Tisztasági festés
Ha felújítás, legjobb, ha a falakkal kezdünk, hiszen látványos eredményt érhetünk el, viszonylag könnyedén és gyorsan. A fehér, világos, pasztell színű falaknak nem árt a viszonylag gyakori frissítő, tisztasági festés. Ha a színárnyalaton drasztikus változást nem eszközlünk – vagyis nem a királykék falból szeretnénk világos rózsaszínt varázsolni -, a munkának biztonsággal magunk is nekiugorhatunk! Ügyeljünk rá, hogy a padlót alaposan takarjuk le, a szegő- és ajtóléceket pedig ragasszuk le. Ha az előző festés csak néhány éve történt (és maradunk a már felfestett színnél), a nagyobb bútorokat, gardróbszekrényeket akár a helyükön is hagyhatjuk, főleg, ha a mögötte lévő falrész nem is látszódik. Így időt és pénzt spórolhatunk meg!
Tipp: mindig kevés festéket vigyünk fel a hengerrel a falra, így a könnyebb a munka. Sőt, a falon is egyenletesebb lesz a fent a kiválasztott szín.
Csempefestés
Ez inkább egy ideiglenes megoldás, ha már elegünk van a meglévő fürdőszobai, esetleg konyhai csempékből. A festék szaküzletekben már lehet kapni jó minőségű csempefestéket. Panellakások csempéit is érdemes fehérre le alapozni, így egy üdébb, egyedibb kinézetű konyhát kapnak. Akár albérletekben is jó megoldás lehet ez a módszer – persze csak akkor, ha a főbérlőnk is beleegyezik. Így egy nap alatt új külsőt kaphat a fürdőszoba és a konyha, szinte fillérekből.
Ajtó és nyílászáró felújítás
Ezt már tényleg csak tapasztalt lakásfelújítóknak ajánljuk, hiszen szükség lesz egy csiszológépre. A fehérre festett ajtók is besárgulnak az évek során, így ezeket is érdemes lefestetni egy jó szakemberrel. Aki azonban már újított fel bútort és úgy érzi, hogy képes az ajtók megújítására is, az akár több százezer forintot is megspórolhat.
Az ajtókat szedjük le a helyükről és egy nyitott, jól szellőző térben csiszoljuk le a jelenlegi festéket. Majd jöhetnek az esetlegesen szükséges apró javítások. Újrafestés után érdemes egy záró lakkot is felvinni, száradás után pedig kész is frissen felújított ajtó. Ne feledjük, ez olcsóbb és gyorsabb megoldás, ám sohasem azt a végeredményt kapjuk, amit egy tapasztalt szakember kiad a kezei közül; átmeneti megoldásként és kisebb hibák javítására azonban tökéletesen megfelel.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!