Ha 2022-ben szeretnénk belevágni egy lakás vagy ház felújításába, érdemes figyelembe vennünk az elmúlt év meghatározó folyamatait, hiszen így reálisabb költség- és időtervet készíthetünk. Szakemberek osztják meg tapasztalataikat és hogy ők mit várnak ettől az évtől.
Költségek és szakemberek
Az újHÁZ Centrum reprezentatív kutatása alapján 2021-ben az ország lakosságának egyharmada végzett felújítást vagy építkezett, míg a népesség egyötöde elhalasztotta a tervezett felújítást vagy építkezést. Akik elnapolták a munkálatok megkezdését, azok főleg az áremelkedéstől, a szakember- és alapanyaghiánytól tartottak.
A felújítók és építkezők 83 százaléka tapasztalt költségnövekedést, és erre sajnos idén is számíthatunk.
2021-ben az építőiparban élénkült a kereslet, az utánpótlásban pedig zavarok támadtak, ami további áremelkedéshez, nehézségekhez vezetett.
A kivitelezők beszámolói szerint megbízóik majdnem fele a hiánytól félve biztonsági tartalékot képzett, főleg szigetelőanyagokból, falazóelemekből, de csempékből, szerkezeti elemekből, faanyagokból, kültéri burkolatokból térkövekből, festékekből is.
A felmérések szerint 2022-ben a magyarok 3%-a szeretne építkezni, és 21% tervez felújítást – utóbbi elmarad a tavalyi 30%-os adattól. Ami a kivitelezőket illeti, kétharmaduk megnövekedett, 1 és 6 hónap közötti megbízási időkkel számol.
Viszonylag kevesen, a szakemberek 14%-a kalkulál ennél rövidebb időtartammal, míg egyötödük 6-12 hónapos, vagy akár egy évnél is hosszabb megbízási időkre számít.
Az energiaárak beépülése
A Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség jelentése szerint 2021-ben jelentősen megugrott az építőipari termékek előállításához és szállításához szükséges energiafajták ára. A versenypiaci földgázár mintegy négyszeresére, a villamos energia ára pedig két és félszeresére nőtt. Ez igen jelentős arány, főleg, ha belegondolunk, hogy például az égetett kerámia és téglatermékek esetén, valamint a szálas hőszigetelőanyagoknál az energia teszi ki a gyártási költségek 40-50 %-át.
Az üvegért, a pvc-ért és az EPS alapanyagért is többet kellett a gyártóknak fizetniük, mint korábban. Ráadásul a fuvardíjak is jelentősen nőttek, az Európai Unión belül 20-30 %-kal.
Idén további áremelkedés várható a piacon. A többletköltségek elkerülhetetlenül megjelennek majd a végtermékek árában, ami az építőanyagok, építési termékek széles körénél összességében 10-20 % közötti ‒ árucsoportonként változó ‒ áremelkedést idéz elő.
A teljes cikket a márciusi, +32 oldalas felújítási melléklettel kapható lapszámunkban olvashatod el. Keresd az újságárusoknál és az árusítóhelyeken!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!