Megkerülhetetlen kérdés mostanában a hőszigetelés, de szerencsére a korábbi „fehér hungarocell” panelek helyett ma már számtalan megoldás közül választhatunk.
Pedig nem is a fehér szín a lényeg, hanem az anyagvastagság és a szigorodó előírások ismerete, hisz a 2020-ban életbelépő közel nulla követelményszint bevezetésével a hőszigetelő panelek vastagsága még fontosabb kérdéssé válik.
Nálunk közel 40 éves múltja van a Nikecellnek, vagyis a polisztirol habból készül hőszigetelésnek. Ez már bőven egy generációnyi idő egy családi ház életében, de az anyag jól vizsgázott: az építkezők és kivitelezők egyaránt ismerik és elismerik.
A szigorodó szabályozásról azonban már most tudni lehet, hogy az elmúlt években használt járatos és indokolt 10-12 cm homlokzati hőszigetelés kevés lesz a jövőben, hisz a panelekkel kapcsolatban a vastagság és hatékonyság lesz a legfontosabb. A szakértők úgy vélekednek, hogy az átlagos hőszigetelési vastagság várhatóan 20 cm körüli lesz, passzív házak esetén pedig már jelenleg is ennél sokkal vastagabb panelekkel biztosítják a házak energiahatékonyságát. Ennek figyelembevételével komfortérzetünkre és a környezetünk védelmére is egyszerre figyelhetünk, ha a grafitos polisztirol szigetelés mellett döntünk.
Grafit a szigetelésben?
A fehér helyett itt a szürke a jó választás, ahol az alapanyaghoz adott grafitszemcsék növelik az anyag hőreflexiós képességét, így a hagyományos polisztorolnál ez a megoldás 20 százalékkal hatékonyabb. A hővezetési tényező ebben az esetben a leggyakrabban használt mérőszám, ami annál jobb, minél kisebb: a fehér polisztirolnál ez az érték 0,038 W/mK, míg a grafitos polisztiol hőszigetelésnél csak 0,029 W/mK, pedig a két anyag egyéb fizikai tulajdonságai azonosak. De nemcsak anyagát, de költségeit vizsgálva ár-érték arányban is jó döntés a grafitos polisztirol, mert a 20%-kal vékonyabb méretnél csak közel 20%-kal magasabb az ár. További előnyt jelent, hogy rövidebb rögzítési elemeket igényel, illetve a járulékos szállítási és beépítési költségek is alacsonyabbak lehetnek.
A hőszigetelés két varázsszava: vastagság és hatékonyság
A BACHL cégcsoport az építkezéshez teljes hőszigetelési termékpalettát kínál, mindenféle fogyasztói igényre, a pincétől a padlásig. A grafitos szigetelés, például a BACHL EXTRAPOR is ugyanazokra a felületekre használható, mint a szokásos polisztirol (EPS) termékek, ez utóbbi viszont azonos vastagság mellett közel 25 %-kal jobb hőszigetelési hatékonyságot garantál. A hatékonyság tehát fontos szempont, hisz a telkek egyre kisebbek, az építkezés költségei pedig egyre magasabbak, így minden négyzetméter számít, és a hőszigetelő panelek vastagsága is fontos tényezővé válik.
A BACHL szakértői egy igen alacsony energiafelhasználású otthonnál (U=0,12W/m2K hőátbocsátási tényező eléréséhez) tették számokkal is mérhetővé mindezt: egy 30 cm nútféderes, modern, vázkerámia falazatra fehér EPS-ből 29 cm szükséges, míg a grafitos EPS-ből 21 cm is elegendő, ami 8 cm megtakarítást jelent.
Ha ezt 100m2 hasznos alapterületnél nézzük, akkor 2,5m2 terület megtakarítást eredményez. Hogy mire elég a 2,5m2 hasznos alapterület? Néha pont egy kis kamra hiányzik a konyha mellől vagy egy vendégmosdó a földszintre! Ha ezt a megoldást választjuk, 2,5m2-rel nagyobb lehet a lakásunk, ami eladásakor 300.000Ft/m2 árral számolva akár 750.000 Ft magasabb árat jelent. Így már számít ugye?
Ha hosszútávon gondolkodik, akkor a vastagabb polisztirol nemcsak a szigorodó szabályok miatt jó döntés, hanem a költségek miatt is. A dupla vastag hőszigetelés nem jelent dupla költségeket, mert a hőszigetelő lapok ára csak egy tétel a sok közül, és így összességében egy eredetileg 10 cm vastagra tervezett panel helyett a vásárolt 20 cm Nikecell hőszigetelés nagyságrendileg 20 %-kal kerülne többe, ám mivel dupla vastag 100 %-kal hatékonyabb.
Építkezés vagy felújítás előtt tehát már ne csak a fehér polisztirol táblák lebegjenek a szeme előtt, hanem gondoljon a szürkére is, hisz a grafitos hőszigetelés vékonysága ellenére hatékonyabb. Internetes oldalunk részletesebb információkkal szolgál a termékekről: www.bachl.hu