Akár új, akár már meglévő lakásról van szó, minden esetben eljöhet az a pont, amikor változtatni kell az ingatlan alaprajzán. Összegyűjtöttük a leggyakoribb problémákat, amelyeket a felújítás előtt jó, ha átgondolunk – így több kellemetlenségtől is megkímélhetjük a jövőben.
1. probléma: válaszfal eltolása
A tervezést követően részletesen tisztázzuk a kivitelezővel, hogyan oldhatók meg a szükséges átalakítások. Ki kell találni, melyik helyiség mekkora legyen és milyen elrendezésű. Egy válaszfalat eltolni nem túl bonyolult, csak a benne haladó vezetékeket kell kifűzni, és már lehet is bontani. A legnagyobb térigénye a nappalinak van, ezután következik a konyha és az étkező, majd a hálószobák, fürdők és végül a kiszolgáló terek.
2. probléma: új ablak vágása
Fontos szempont, hogy optimális esetben minden helyiségnek van ablaka. Gondot okozhat, ha egy nagyobb térből két szobát szeretnénk kialakítani, de csak egy ablak van. Ilyenkor vágni kellene a falban egy új nyílászárót, ami csak ritkán megoldható, hiszen a beavatkozás módosítja a homlokzat képét, tehát engedélyköteles. Budapest belvárosában a jóváhagyást gyakorlatilag lehetetlen megszerezni, családi házaknál esetleg átmegy a kérelem. A belvárosban még a tetőablakok is nehezen kapnak engedélyt, tehát inkább a meglévő nyílászárókkal számoljunk.
3. probléma: vizesblokk mozgatása
Összetett feladat a vizesblokk áthelyezése. A vízcsövek és lefolyók mozgatása szigorú szabályokhoz kötött. Főleg a WC szennyvízlefolyó csövét nehézkes mozdítani, mert 11 cm átmérőjű PVC-cső kell hozzá, és ügyelni kell a lejtésre (közelítőleg 0,5 cm méterenként). Ha messzebbre szeretnénk vinni a strangtól a WC-t, számolni kell ezzel. A mosogató, mosdó, zuhany vagy a kád lefolyója 5 cm átmérőjű, tehát könnyebb a helyzet az elvezetésnél. Belvárosi bérházak vastag födémjében egyszerűbb odébb húzni a lefolyókat, mint a vékony vasbeton födémes, újabb építésű lakóparkokban, panelházakban vagy családi házakban.
A fürdő új helyén a víz miatt szigetelni kell a falakat. Ellenőrizzük, hogy a felújítás során valóban kerül-e a falra és a padlóra kenhető szigetelőanyag. Az első réteg felhordása után hajlaterősítő szalagokat kell beágyazni, majd jöhet a második réteg. Ha nincs ablaka a fürdőnek, valamilyen szellőzést célszerű beszereltetni, illetve hasznos, ha penészgátló festék kerül a falra a burkolat fölé.
4. probléma: mérőórák áthelyezése
Kihívást jelent a közművek mérőóráinak áthelyezése is. A gázóra esetében gáztervet kell készíttetni, amit jóváhagy a felelős közmű. Szintén központilag kell bonyolítani a vízórák és villanyórák áthelyezését, a munkát csak erre jogosult szakember végezheti el. Ennél könnyebb a radiátorok mozgatása, ami sokszor elkerülhetetlen. Célszerű ablakok alá tenni a fűtőtesteket, ha nem gondolkodunk egyéb rendszerben, falfűtésben vagy infrapanelekben.
5. probléma: ajtók és konnektorok helye
Miután nagyjából kitaláltuk a berendezést, az új alaprajzon érdemes méretarányosan berajzolni a főbb bútorokat. Ez segít eldönteni, hová kerüljenek az új falakra az ajtók, merre nyíljanak, és mi az ideális hely az elektromos szerelvények számára.
A konnektorokat, kapcsolókat is át kell helyezni, hogy kézre essenek. Ha a tévé a falra kerül, az adott magassághoz igazítsuk a dugaljak kereteit, de az éjjeliszekrényeknél, komódoknál, új konyhabútornál vagy az ágyaknál is fontos kimérni a pontos helyüket. Előzetes tervezés hiányában zavaró lesz a hosszabbítókkal és drótokkal beszőtt falak, sarkok látványa, nem beszélve arról, hogy a rossz helyen lévő konnektor egyrészt eltartja a bútort a faltól, másrészt nehéz hozzáférni. Számolni kell a beépített szekrény 60-70 cm-es mélységével – ideális esetben befér az ajtó mögé. Az új ajtók fölötti áthidaló méretének kiszámítását bízzuk szakemberre!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!