Berlinben – mint számos más nagyvárosban – egyre több problémát okoznak a hőhullámok és az özönvízszerű esőzések. Azonban a városlogisztikusok rátaláltak a megoldásra: növények segítségével óriási szivaccsá alakítanák az épületeket.
Berlin nem tartozik azon városok közé, amelyek a legjobban megszenvedik majd a klímaváltozás negatív hatásait, ennek ellenére az előrelátó vezetés megkezdte a felkészülést. Többnyire csak Sponge City, azaz szivacsváros néven emlegetik az izgalmas új projektet, a koncepció ugyanis a szivacs működési elvén alapul. Az innováció az utóbbi évek két fő problémája, a hosszú hőségek, illetve a rövid idő alatt lehulló extrém mennyiségű eső katasztrofális következményei ellen jelenthet védelmet.
Heike Stock, a projektért felelős városi megbízott egy televíziós interjúban rámutatott, hogy az új, innovatív elképzelésben kulcsszerepet játszik a vízgazdálkodás. A nagy mennyiségben lehulló eső hasznosításához ugyanis mindenekelőtt az szükséges, hogy minél több jó vízáteresztésű területtel rendelkezzen a település. A jövőben tehát kerülni fogják a felszín betonnal történő lezárását, a már meglévő ilyen felületeket pedig fokozatosan vízáteresztő anyagokkal váltják ki.
A vízelvezetés azonban önmagában nem elegendő a szivacshatás biztosításához, hiszen éppen az a cél, hogy az elvezetett víz újból hasznosuljon. Ebben a növények segíthetnek, vagyis a szakemberek sok-sok fa és utcai sövény telepítésével számolnak. A mohával és fűfélékkel borított zöldtetők különösen légkondicionáló hatásuk miatt fontosak. Az élő tetőfelületek ugyanis – a levegő tisztítása mellett – egyfajta természetes légkondicionálóként funkcionálnak: ahogy párolog a növények által felszívott víz, úgy hűl a környezet.
Szintén az elgondolás része, hogy számos tavacskát, szökőkutat, kisebb vizes élőhelyet alakítanak ki, amelyek természetes víztározóként magukba szívják és elraktározzák a csapadékot akkor is, ha hirtelen nagy mennyiség hullik. Ily módon a rengeteg víz nem egyszerre ömlik a berlini csatornákba, hanem fokozatosan elvezetik, így jelentős része újrahasznosulhat.
Nem Berlin az egyetlen hely, ahol ráébredtek, milyen nagy kincs az édesvíz. Kínában a városfejlesztési minisztérium kiválasztott 16 települést, amelyek egyenként 62 millió fontnak megfelelő támogatást kaptak annak érdekében, hogy megvalósítsák a szivacselven működő vízgazdálkodást. A tervek szerint az esővíz 60 százalékát újrahasznosítanák, és ezt a célt elsősorban vízáteresztő útburkolatokkal, vízszűrő medencékkel és vizes élőhelyek létesítésével szeretnék elérni. A programot elindító korábbi városfejlesztési miniszter úgy fogalmazott: a szivacsváros innovatív elgondolás, amely megoldást jelent a vízzel kapcsolatos problémákra, anélkül, hogy újakat kreálna. Az új elv alapján működő települések szaporodása komoly előrelépés lehet a klímaváltozás elleni küzdelemben, mivel nemcsak a vízgazdálkodás gondjait orvosolják, de egyúttal csökkentik a káros szén-dioxid-kibocsátást is.
Tudtad?
A szivacsváros egyik lényeges eleme az úgynevezett bioswale – a szót leginkább biocsatornának fordíthatnánk. A felszínén hagyományosnak tűnő, növényekkel borított sövényt látunk, alul azonban egy többrétegű, mulcsból és kőtörmelékből álló természetes filter szűri meg az esővizet, amelyet végül egy speciális cső vezet későbbi helyére.
1. Szivacsváros: új koncepció Fukuokában 3. A berlini kormánynegyed 3. A bioswale- rendszer
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!