Országos felmérés indul a hőszigetelésről.
A közeljövőben várhatóan a hőszigetelés lesz a slágertéma az építkezők körében. Az idén még csak a hatósági épületekre bevezetett új, az eddigieknél jóval szigorúbb épületenergetikai szabályozás ugyanis 2021-től már minden építkezést érint, aminek a kulcsátadása ezután a dátum után várható. Ilyen építkezésből pedig már ma is jó pár van folyamatban, tekintve, hogy egy-egy épület kulcsrakész kivitelezése egy-másfél évig, vagy még tovább is eltart.
A Magyarországi EPS Hőszigetelőanyag Gyártók Egyesülete (MEPS) évek óta folytat ismeretterjesztő kampányt az energiatudatosság jegyében, s idén március 20. és április 20. között a fogyasztók széleskörű lekérdezésével jár utána, hogy milyen ismeretekkel rendelkeznek a szabályozás változásairól és a hőszigetelés témájáról.
A szigorúbb szabályok hátterében az áll, hogy az Európai Unió részben környezetvédelmi, részben energiagazdálkodási megfontolásból célul tűzte ki az összes energiafogyasztás 11 százalékos csökkentését. A törekvés az egyik legfontosabb eleme az elvárás, hogy 2020. december 31-től valamennyi új épület közel nulla energiaigényű legyen.
A hőszigetelésről való gondolkodás régen és ma
Alig két-három emberöltő alatt sokat változott a hőszigetelésről való gondolkodás. Eleinte a hőszigetelés legfontosabb funkciójának az épület állagmegóvását tekintették. A hetvenes évek olajválsága, s a vele emelkedő energiaárak fordították először a figyelmet a költséghatékonyság felé. A kétezres évek elején az ukrán gázvita szembesített azzal sokakat, hogy az energiaellátás nem magától értetődő, és szembe kellett nézni annak hátulütőivel, hogy a felhasznált energia 70-80%-a importból, akár politikailag labilis területekről érkezik. Ma pedig a klímaváltozás évről-évre saját bőrünkön érezhető hatásai hozták be a hőszigetelési szempontok közé a környezettudatosságot.
A szemlélet változásainak megfelelően az épületenergetikai szabályozás is változott: igaz, Magyarországon a szabályozás megváltoztatásából szinte teljesen hiányzik a fokozatosság.
Változás kevés átmenettel
A közelmúltban – 2015-ben és a 2018-ban – bevezetett szabályok arról tanúskodnak, hogy az épületenergetikai törekvéseket a költséghatékony modell bevezetése vezérelte, míg a 2019-es és 2021-es rendelkezések a közel zéró energiafelhasználású modell bevezetéséről fognak szólni. A két modell bevezetése között az a különbség, hogy míg az elsőnél a terveknek kellett megfelelniük a szabályoknak, a második esetében az energetikai megfeleltetést a kész házra vonatkoztatják, s a használatba vételi engedély kiadásához kötik. A kettő keresztmetszetében azok az építkezések vannak, melyek akkor kezdődtek el, amikor még elég volt a tervezőasztalon bizonyítani az energetikai szabványok meglétét, de kulcsátadáskor a használatba vételi engedély megszerzéséhez már a jóval szigorúbb szabályozásnak kell megfelelniük.
Az épületenergetikai szabványokat a ház- és lakásfelújításoknál is érvényesíteni kell, bár a szabályozás ez esetben megengedőbb. Míg kismértékű – a teljes épület legfeljebb egynegyedét érintő – felújítás során csak a felújítandó részre kell koncentrálni a megfeleltetésnél, addig a nagyobb felületet (például a homlokzatot) érintő felújításoknál már összetettebb a szabályozás.
98% levegő, minimális környezetterhelés
A környezettudatosságot és az energiamegtakarítás maximalizálását egy építkezés vagy felújítás során érdemes a hőszigetelő anyag megfelelő megválasztásával kezdeni: a 98%-ban levegőből álló, fokozott hőszigetelő képességű grafit adalékos polisztirolhab például a svájci Büro für Umweltchemie 2018-ban nyilvánosságra hozott, többszempontú elemzése szerint a teljes életciklusa alatt csak minimális környezeti terhelést jelent.
Ahhoz, hogy az új előírásoknak megfeleljünk, a gazdaságos, korszerű polisztirol hőszigetelés vastagságát mindössze 5-10 cm-el kell növelni, ami egy építkezés egészéhez viszonyítva elenyésző összeggel növeli a teljes költségvetést. A vastagabb, hatékonyabb hőszigetelés hamar behozza az árát: összességében csökken a környezetet és a családi költségvetést egyaránt terhelő fűtési és a hűtési energiafelhasználás, s egészséges levegőminőséget biztosít a szobákban.
A tervezett vagy folyamatban lévő építkezéshez és a felújításokhoz egyaránt hasznos iránytűt kínál a Hőszigetelj a holnapért! (hoszigeteljaholnapert.hu) honlap, melyen keresztül a Magyarországi EPS Hőszigetelőanyag Gyártók Egyesülete (MEPS) ad tájékoztatást a környezet- és pénztárcakímélő polisztirol hőszigetelésről. A honlap címe is rámutat a környezetterhelés csökkentésére való törekvésre, s felhívja a figyelmet arra, hogy a szabályozásban bekövetkező változások gyorsasága indokolttá teszi az időben cselekvést. Érdemes megspórolni az utolsó pillanatban születő vészforgatókönyveket, és már a tervezőasztalon számolni a szabványoknak megfelelő, hatékony hőszigeteléssel.
https://pr.buildmarketing.hu/hoszigeteleskampany2019
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!