A főváros egyik legszebb helyén, a Várkert Bazárral található az Ybl Budai Kreatív Ház. Nem is hinnénk, hogy a neoreneszánsz ékszerdoboz egykor ipari létesítményt rejtett.
Az egykori Vízház története a 19. századra nyúlik vissza. A Duna-part Várkert előtti területének rendezésére kiírt pályázatot Ybl Miklós nyerte meg, aki 1875-ben látott neki a munkának. A zseniális építész a kisebb feladatokhoz is úgy viszonyult, mint ha palotán dolgozna.
A Vízházat igazi ipari létesítménynek szánták, a két emelet magas gőzszivattyúk funkciója az volt, hogy vízzel lássák el a királyi lakot, a konyhát, az istállókat, valamint a magasban lévő kert szökőkútjait. Ám hogy mégse csak kiszolgálóépület legyen, az északi részébe a mester kávéházat képzelt. Előrelátóan tervezte meg a víz feljuttatását, és hogy ne legyen iszapos, kavicságyon átszűrt vizet vezetett a szivattyúkig.
Ybl gondolt az esetleges árvizekre is. Egyméternyi vastag, mészoltással mészkővé dermesztett lemezalapra építette a Vízházat, amelyet kívül 3-4 cm-es, a víznyomásnak napokig ellenálló tömör vakolat borított. A módszer jóvoltából súlyos áradás esetén sem tört volna be a víz az épületbe. Ez az építészeti teljesítmény még ma is kuriózumszámba megy, érthető, hogy csak az 1990-es években alakították át. Sokan csodálják az épület magas tornyát, amely tulajdonképpen a kéményt rejtette el.
1905-ben bezárták a gépházat, de a budaiak szerették a kávéház kellemes atmoszféráját, továbbra is ragaszkodtak a törzshelyüknek otthont adó patinás épülethez.
Kaszinóból közösségi tér
Az Ybl-ház második világháborúban szerzett sérüléseit sokáig nem javították ki. Az 1992-ben végzett felújítás során azonban előkerültek az eredeti zsilipek, kazánok és alagutak romjai is. Ugyanakkor ez a renoválás nem érintett minden részt, és nem volt korhű. Egy ideig kaszinó üzemelt a kávézó helyén, majd az épület sokáig üresen állt. A közel 150 éves létesítmény végül 2016-ban a Pallas Athéné Alapítványok birtokába került, ekkor kezdődött a teljes körű felújítás. Restaurálták a homlokzatot, az épületgépészetet korszerűsítették, felújították a teljes energetikai hálózatot. Újjászületett a loggia, a kávéházi részben most már étterem is működik. Lenyűgöző a hely eleganciája és a sok-sok fény – a hatalmas tükrök és az arany-vanília színek felerősítik a hatást. Az egyedi megoldás Somlai Tibor belsőépítész tehetségét dicséri.
A felújítás után az épület funkciói is megváltoztak. A terasz felőli alsó bejárat közvetlen lejáratot biztosít a látogatók számára, az épület alsó termeiben ugyanis bemutatótér nyílt. Az eredetileg széntárolásra használt helyiségnek különös hangulatot ad, hogy Ybl óriási teherbírású kupolákkal egészítette ki a födémet. Ma kortárs művészek alkotásait és a keleti kultúra remekműveit bemutató tárlatot nézhetünk meg itt – a kiállítások ingyenesen látogathatók. A kiállítótermeket a kávéházon keresztül megközelítve alkalmunk nyílik megcsodálni a századfordulós liftet és a szépséges lépcsőket. Odakint kortárs alkotásokat találunk: az oroszlán Szőke Gábor Miklós munkája, a teraszon pedig Majoros Áron Zsolt műve áll – Ybl pixelekből megalkotott portréját is ő készítette.
Nézzünk felfelé!
Az épület legszebb része a loggia keresztboltívét borító, Scholtz Róbert festőművész által készített sgrafitto. A speciális díszítőeljárás során az egymásra felvitt festékek, illetve vakolatok felső rétegét gondosan visszakaparják, hogy előtűnjön a mélyebben fekvő réteg színe. A hely kímélése érdekében – a Műemlékvédelem javaslatára – az addig nyitott teret nyitható üvegfalakkal fedték be. Így egész évben használható, csodálatos kilátással a Dunára és a Várkert Bazárra.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!