Fűtés szempontjából a cserépkályha optimálisabb, a kandalló azonban hangulatos látványelemként is funkcionálhat az otthonokban.
Egyre gyakrabban találkozunk hangulatos látványt nyújtó cserépkályhákkal és kandallókkal modern lakásokban is. A csempével burkolt modelleket külsőre alig lehet megkülönböztetni egymástól. Az üveges égésterű változatok lobogó tüze meghittséget és otthonosságot varázsol a nappaliba. A fűtőérték és a hőtárolási kapacitás tekintetében azonban van különbség.
Mi a különbség cserépkályha és kandalló között?
A kandallót leginkább látványelemként és kiegészítő fűtésként választják. Begyújtáskor hamarabb felmelegszik, mint a cserépkályha, de hamarabb le is adja a hőt. A cserépkályha építéséből adódóan fő fűtésként alkalmazható, alapvetően hőtárolós egységként van kialakítva. Természetesen a kandallóbetétet is lehet hőtárolós elemekkel ötvözni, de a cserépkályha fűtőhatását az ilyen változat sem éri el.
A legfontosabb tervezési szempontok
A tervezési folyamatot mindig megelőzi a megrendelővel folytatott konzultáció, a szakember maximálisan figyelembe veszi a vevő ízlését, igényeit. Forma és burkolat tekintetében sok különböző stílus elképzelhető, a hagyományostól a klasszikusig, a népitől a modernig. Teljesen egyedi megoldások is kivitelezhetők. A kályhát magát a helyiség fűtési igényének megfelelően kell kialakítani, de ez már a szakember dolga.
Mire figyeljünk a cserépkályha elhelyezésénél?
Mindenképpen érdemes központi helyre rakni, mivel a cserépkályha a helyiség – leggyakrabban a nappali – dísze, és a sugárzó hő leadása szempontjából is ez a legjobb megoldás.
Milyen feltételek szükségesek a kialakításához?
Megfelelő és működő kémény kell hozzá, az égéshez elengedhetetlen a folyamatos levegőutánpótlás biztosítása.
Mit kell tudni a karbantartásukról?
A használattól függ a karbantartási igény, de 8-10 évente ajánlott a szakszerű tisztítás, az átrakás pedig 25-35 évente.