Praktikus okok vezették ennek a lakásnak a megvásárlását és felújítását. A lerobbant állapotú, belvárosi lakás visszakapta régi fényét, polgári atmoszféráját, s így nem csupán alkalmi szálláshely, hanem olyankor igazi otthona is az új tulajdonosoknak.
Egy jól megválasztott belvárosi lakásnak is megvan a maga varázsa. Még akkor is, ha nem túl csöndes, s csak néhány, a járdaszegélyt díszítő „dézsás” fa ad zöld környezetet. Ám a műemlékvédelem alatt álló, patinás ház ablakán kitekintve a Bazilika gyönyörűséges épülete látható, amely az utca végét mintegy lezárja.
– És kell ennél fenségesebb látvány? – kérdezi főváros közeli településen, kertes, családi házban élő vendéglátónk, aki ennek okán „szerelmesedett bele” a belvárosi lakásba. – Persze az alapmotiváció az volt, hogy a belvárosban lévő munkahelyemen gyakran maradok késő estig, illetve reggelente néha korán és pontosan kell érkeznem, s a közlekedés nem igazán kiszámítható. Ezért a család eldöntötte, hogy kényelmesebb, egyszerűbb, praktikusabb, ha kialakítunk a munkahelyem közelében egy belvárosi támaszpontot, amely adott esetben a négytagú családot is kiszolgálja.
Szerencsénkre ezt a 72 négyzetméteres lakást sodorta látókörünkbe a sors, amely eredetileg iszonyúan elhanyagolt, igazi szocreál állapotokat tükrözött. Mindennek orvoslását a Decoraunts Belsőépítészeti Kft. egyik munkatársára, Pataki Juditra bíztuk, akinek a munkáit ismerjük és nagyon kedveljük. Valami ezekhez hasonlót képzeltünk el magunknak is.
– A tulajdonosok ideális megrendelőnek bizonyultak, mert a lakás birtokbavétele után a kezembe adták a kulcsot, hogy majd szóljak, ha költözhetnek – meséli Judit. – A megbízás nem modern, de nem is klasszikus, viszont elegáns, polgári hangulatú, angolos motívumokkal fűszerezett, „teres” lakásra szólt.
– Gondolom, ehhez az alapok adottak voltak, mint például a nagy belmagasság, az eredeti nyílászárók és a régi építésű ház békebeli polgári hangulata…
– Eléggé lehangoló volt a lakás állapota. A nagy belmagasságon és az eredeti ablakokon kívül semmi más nem utalt arra, hogy ez az otthon valaha jobb napokat is látott – mondja a lakberendező. – Vagyis szinte nulláról kellett indítanom a műszaki felújítást és némi funkcióváltással az átalakítást. A meglévő három szobából bőven futotta egy méretes nappali-ebédlőre, az innen nyíló, kényelmes hálóra, valamint a hálóból leválasztott járható gardróbszobára. Csak a közlekedőből nyíló fürdőszoba, külön vécé, valamint a bejárat melletti konyha maradt a helyén eredeti méretben, persze alaposan átalakítva.
– Alighanem az eredeti állapotot tükrözik a gyönyörűen felújított ablakok. Ám a beltéri ajtóknak csak a keretük utal az eredetire, mert egyébként többségük tolóajtó – állapítom meg.
– Még az ablakokra visszatérve, a spaletták is egy-egy megmentett eredeti darab alapján készültek. Ami a beltéri ajtókat illeti, a vécé, a fürdő és a csöppnyi tároló kivételével tolóajtókat alkalmaztunk, ha már nem maradt egyetlen eredeti beltéri ajtó sem. Annál is inkább, mert elegánsak és helytakarékosak. Az eredeti ablakok stílusvilágát idéző, új ajtókeretekkel is igyekeztem utalni a stílusegységre. S mivel a lakásnak nincs egy csöppnyi erkélye sem, ám a háziak szívesen szemlélik az utcán zajló változatos eseményeket, ezért az utcafronti három ablak közül kettőben egy-egy beépített paddal „beülős” helyet alakítottam ki. Sőt az ápolt, zöld udvarra néző konyhaablakban is elhelyeztünk egy ilyen ülőalkalmatosságot, mert az egyébként beépített bútorokkal bélelt, épp kényelmes helyiségben jól jön egy pihenőhely.
– A bútorok láttán könnyen megállapítható, hogy az ülőbútorok kivételével valamennyi egyedi tervezésű és kivitelezésű…
– Illetve a nappaliban lévő konzol- és a lerakóasztalt is készen vásároltuk. A többi, a konyhabútortól az étkezőasztalon át a gardróbszekrényekig, ágyig valóban saját tervezésű és egyedi kivitelezésű. Az így egységben tartott szín- és stílusvilág mellett a helytakarékosság is fontos szempont volt. Különösen a konyhabútor tervezésével sikerült elérni, hogy a nem túl nagy alapterületből a maximumot hozzuk ki, miközben a lakás stílusát is követi. Természetesen nem hagyhattuk ki a lakásdíszek közül a polgári lakások ékességét, a mennyezeti gipszstukkó díszítést sem. Sajnos az eredetinek nyomát sem leltük. Alkotó fantáziánkra hagyatkozva igyekeztünk következtetni arra, milyen is lehetett az eredeti, illetve a nem túldíszített, angolos stílusú berendezést is figyelembe vettük. A kandalló sem hiányozhat, mondták a megrendelők, ezért a nappaliban gipszkartonból álkandallót készítettünk, amelyben a gyertyák fénye imitálja a kandallóhangulatot.
– Ám nem csupán a lakás stílusvilága egységes, hanem a színeké is.
– Csak semmi harsányság, kérték a háziak, amikor a színekről kérdeztem őket. Ezért aztán megmaradtam a földszínek tompa árnyalatainál. Legsötétebb a különlegesen szép, svéd diófa padlóburkolat, amellyel a nappali-ebédlő, illetve a háló és a járható gardrób terét összefogtam az előszobáéval.
– Sajátos, ahogyan a tapétákkal díszítetted a lakást.
– Az adott környezethez illeszkedő, szép tapéta amellett, hogy remek dekoráció lehet, egyúttal még kellemesebbé és otthonosabbá varázsolja a teret. Arra kell ügyelnünk, hogy ne vigyük túlzásba a tapétázott felületek méretét. Mert a legszebb tapéta látványa is nyomasztóvá válhat, ha nagy falfelületeket borítunk be vele. Ez esetben is igaz, hogy a kevesebb az több, ami egyúttal az otthonosság egyik titka is. Szerencsére a megrendelők szintén ezt az elvet vallják, így aztán – mint mondták – nemcsak praktikus, de nagyon is szerethető az áhított „támaszpont”.