Sokszor behatárolt, hogy milyen lehet egy új ház tájolása, de előfordulhat, hogy a telken belül szinte bárhova tudunk építeni. De vajon milyen fekvés az ideális?
Fontos tudni, hogy semmiféle általános szabály nincs a tájolásra vonatkozóan, így ezt kizárólag az határozza meg, hogy milyen a telek fekvése, illetve hogy ki mit szeret.
De nézzük, milyen tényezőket érdemes mindenképpen figyelembe venni. A tájolásnak elsősorban a kilátás és a benapozottság szempontjából van jelentősége. Amennyiben a kilátás nem meghatározó a leendő lakók számára, akkor leginkább a benapozottságra ügyelünk. Nagyon sok háznál a közösségi helyiségeket – nappali, konyha, étkező – a napos, világos terekben helyezik el, hogy sok természetes fényt kapjanak. Ez déli tájolás esetén valósítható meg leginkább, ám mint mindennek, ennek is van előnye és hátránya is. Az előnyei között említhető a világosság és a meleg – ami főleg téli napokon kedvező –, azonban nyáron pont ez a hátránya is, hiszen a nap rendkívüli módon felmelegítheti ezeket a helyiségeket, tehát árnyékolásról vagy hűtésről kell gondoskodni.
|
A kiszolgálóhelyiségeket (mosókonyha, kazán), a vendégszobát, illetve a hálószobákat gyakran tervezik az északi vagy a keleti oldalra, ahol a direkt napfény nem játszik fontos szerepet.
Sokan a nyugati tájolást szeretik, mivel ez esetben a délutáni lemenő nap természetes fényt ad, de már nem melegít olyan erősen. Ez télen, amikor a napsütéses órák száma amúgy is lényegesen kevesebb, nagyon kellemes, a hangulaton és a komfortérzeten is sokat javít.
Egy jó tervező segítségével érdemes végiggondolni a funkciókat, így sok üvegfelülettel és ügyes árnyékolással nagyon jó és izgalmas házat tudunk majd kialakítani.