Az év bármely szakában, bárhol előfordulhatnak az ágyi poloskák, amelyek az utóbbi évtizedben kiemelt jelentőségű kártevő vérszívóvá vált a lakókörnyezetekben.
Ahogy olcsóbbá vált az utazás és lettek elérhetőbbek a világ legtávolabbi pontjai is, úgy tűntek el a határok és öltött egyre nagyobb problémát az ágyi poloskák terjedése is. Ez a kellemetlen kártevő a vérszívó poloskák közé tartozik, ám míg a kullancs és a szúnyog csak az év bizonyos időszakjaiban jelenik meg, addig az ágyi poloska szezontól függetlenül bármikor felbukkanhat az otthonunkban.
Így ismerhetjük fel
Az ágyi poloskát a külső jegyei alapján könnyedén megismerhetjük, ám sokkal árulkodóbbak lehetnek a jelenlétére utaló nyomok.
Elsődleges jelzőnek a csípését tekintjük. A rovarcsípések helyén jelentkező bőrpír és duzzanat önmagában általában nem alkalmas az állat egyértelmű azonosítására, mivel a csípésekre adott immunválaszok igen széles skálán mozognak. Az ágyi poloska csípése „bokorszerű”, egy 10 forintosnyi területen általában 3-5 marást ejt. Ennek oka a kártevő felépítésében keresendő: a bőr alatt futó eret nem tudja pontosan meghatározni, ami miatt gyakorlatilag csak próbálkozik.
Ha a csípések reggelre jelennek meg, érdemes az ágyunkat és környékét alaposabban szemügyre vennünk. Két dolog fokozhatja gyanúnkat: az ágyi poloska ürüléke, valamint a vedlett bőre.
Az ágyi poloska kifejléssel fejlődő ízeltlábú. Ez azt jelenti, hogy a petéből kikelő első lárvastádiumban lévő rovar pont olyan, mint a nagy, csak kisebb méretben. A petéből kikelve az ágyi poloskának összesen öt lárvastádium után fejlődik ki teljesen, minden egyes stádiumban vért kell szívnia a növekedéséhez. Ekkor az állat kinövi a testének a külső vázát, amit bőrszerűen levedlik. Ezek a vedlések mindenképpen árulójukká válnak, és az esetek zömében az ürülékük környékén találhatók. Az apró fekete pontok formájában megjelenő ürülék (amely leginkább a házi légyéhez hasonlít) egyúttal a búvóhely mellett van: az állat mintegy megjelöli vele a búvóhelyét és annak környékét.
Hol keressük?
Az ágymatracot, vagy nyitható ágyat felhajtva az alsó kárpit visszahajtásai körül, szerkezeti elemek összeeresztéseinél, csapolásainál jó eséllyel megtaláljuk az árulkodó nyomokat. Az állat általában nem megy mélyre ezekben a búvó lehetőségekben, megelégszik azzal, ha a hasa és a háta egyszerre hozzáér a felülethez, így a kárpitozás lelógó, visszahajtott végét felhajtva találkozhatunk a kellemetlen lakótárssal.
Kiemelten fontos az ágy körüli területek vizsgálata, mint az éjjeliszekrények hátulja, a parketta, a szegélyléc, a konnektor, a falikép hátulja, a polcok mögötti rész, és így tovább.
Mit tehetünk ellenük?
Az ágyi poloska irtás célja a maradéktalan elölés kell, hogy legyen. A textíliákkal viszonylag könnyű dolgunk van: a 60 fokon történő mosás, a szárítógép vagy a vasalás minden fejlődési fokozatukat elpusztítja. A magas hőmérsékletre érzékeny anyagok a fagyasztóládában is kezelhetőek: mínusz 18 fokon 3 nap alatt végezhetünk az ágyi poloskákkal a textíliák károsodása nélkül.
Nehezebb a helyzet a lakás egyéb részeivel. A fent említett burkolati elemek miatt az ágyak kidobása általában nem vezet eredményre, azonban az undorérzés miatt igen gyakori a fekvőhelyek cseréje, még sikeres irtást követően is. A kereskedelmi forgalomban kapható aeroszolos készítmények sora áll rendelkezésre ágyi poloska irtásra, azonban ezek használata általában csak kismérvű, kezdődő fertőzöttség esetén jelentenek megoldást. A tökéletes végeredmény az esetek döntő többségében szakember közreműködésével érhető csak el.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!