A fürdőszoba átalakításának sikere attól függ, mennyire alaposak az előkészületek. Még a dizájn megtervezése előtt találjuk ki a legfontosabb részleteket.
A fürdőszoba felújításakor nagyon fontos már előre tudni, hogy hova képzeljük el a szanitereket, a világító-, illetve fűtőtesteket. Gondoljunk arra is időben, hogy a helyiség megfelelő szellőzése biztosított legyen. Ezekre a teendőkre a fürdő burkolata és a kiegészítők kiválasztása előtt kell sort keríteni.
1. Elképzelt funkciók és a valóság
Mindenekelőtt gondoljuk végig, hogy milyen funkciókat szeretnénk a fürdőben, és mérjük fel, mennyi hely áll a rendelkezésünkre. Kádat szeretnénk vagy zuhanyt? Épített vagy tálcás tusolót? Dupla vagy szimpla mosdót? WC és bidé is kell? Befér egy piszoár? Esetleg egy szauna is helyet kaphat?
A legkisebb kádszélesség 75 cm, egy 160 cm hosszú darabban már egész kényelmesen nyújtózkodhatunk. Ha két fő szeretne egyszerre fürödni, érdemes olyan típust választani, amelynél középen található a lefolyó és a túlfolyó. Egy tusolóhoz minimum 80 × 80 cm-es terület szükséges, de természetesen minél nagyobb, annál kényelmesebb. Ugyanilyen méretek jellemzik a szaunákat, infraszaunákat, a WC és a bidé szintén legalább 80 cm széles helyet igényel. A mosdóknál nincs ilyen javaslat, de ha reggel sokan készülődnek egyszerre, előnyösebb a duplaszélességű, két csaplyukkal ellátott mosdó, sőt akár két mosdót is tehetünk egymás mellé.
2. Csövek, amelyek a vizet viszik
A vizes helyiség felújításánál a láthatatlan, falban futó csöveken van a hangsúly, mert a gépészeti háttérnek tökéletesen kell működnie. Ha tehát a fürdő a ’90-es évek előtt készült, újraburkolás előtt célszerű egy bontással ellenőrizni a falban futó csöveket. Amennyiben ezek nem teljesen megbízhatók, cseréltessük ki őket szakemberrel. Ő javasolhat kemény, félkemény, lágy rézcsövet, térhálósított polietilén, polipropilén vagy valamilyen más műanyag csövet. A műanyag csövek jól bírják a magas hőmérsékletet, a vegyszereket, hajlékonyak, könnyű velük dolgozni, hosszú az élettartamuk, kopásállók, hogy csak pár pozitív tulajdonságot említsünk.
3. Fűtés
A csövekhez kapcsolódik a fürdőszoba fűtésének kialakítása is. A legkényelmesebb a padlófűtés, hiszen így meleg talajra lépünk ki a kádból fürdés után. Amennyiben erre nincs mód, egy új aljzatban több kanyarban megtekerhetjük a meleg vizet szállító fűtéscsövet, ami szintén kellemesen temperálja a padlót.
Praktikus elem a törülközőszárító radiátor. Léteznek egészen egyszerű kivitelű darabok és sztárdizájnerek által megálmodott formatervezési különlegességek is – a lényeg, hogy a törülközők megszáradnak, és nem lesznek büdösek akkor sem, ha a fürdőnek nincs ablaka, és csak egy ventilátor küzd a pára ellen. Ma már gyártanak olyan típusokat, amelyek elektromos fűtőpatronnal nyáron is működtethetők.
4. Szigetelés és lejtés
Mivel ma már ritkán alakítanak ki középelfolyót a fürdőben, a szigetelés hiánya, illetve a helytelen szigetelés óriási károkat okozhat. Veszélyforrás az épített zuhanykabin, a túlcsorduló kád, de akár a mosógép is.
A burkolat alá felhordott „folyékony fóliák”, cement- és műgyanta kötésű kenhető vízszigetelő anyagok, a habarcsba, sarkokba, élekbe tett hajlaterősítő szalagok tökéletes megoldást jelentenek a fürdők általános szigetelésére, de az épített zuhanynál további speciális anyagok szükségesek.
A kád alatt – a vízszigetelés fölött – ajánlott végig kicsempézni a padlót, mert ha eltörik a szifon, ez pluszvédelmet nyújt. Beépített kád esetében alakítsunk ki egy szerelőablakot a szifonnál.
A hidegburkolat alá kerülhet burkolható polietilén lemez is, a tusolóban pedig fokozhatjuk a védelmet kétkomponensű kenhető habarccsal és vízzáró epoxi (műgyanta) fugázóval. Épített zuhanyzókban nagyon fontos a megfelelő lejtés kialakítása, illetve az, hogy sehol ne álljon meg a víz a lapok találkozásánál. Még egy jó tanács: nem árt a csaptelepek csatlakozási pontjait is körbeszigetelni szilikonnal, hiszen a takarórózsa nem sok vizet fog!
5. A hidegburkolat kiválasztása
Valószínűleg több évtizedig használjuk majd a burkolatot, ezért célszerű egy-két négyzetméternyi pluszburkolatot elrakni arra az esetre, ha az évek során megsérülne egy-két lap. Az utánrendelés általában problémás, hiszen egyrészt nem ritka a színeltérés, másrészt sokszor előfordul, hogy már nem gyártják a keresett lapokat, amikor vásárolni szeretnénk.
Fürdőszobában nem szükséges, hogy fagyálló legyen a burkolat, viszont a csúszásmentesség fontos, főleg, ha gyerekek vagy idősek is használják a helyiséget. (Az R9, R10, R11 jelzés a növekvő csúszásmentességet mutatja.) Sokan választanak polírozott lapot a padlóra, ami szép, de ebben az esetben legalább a kilépőszőnyeg alja legyen gumírozott. Falicsempe soha ne kerüljön a padlóra, mert nem bírja a terhelést!
6. Élcsiszolt, lézervágott
A rektifikált lapok különlegessége, hogy tökéletesen méretpontosak, sarkaik derékszögűek, ezért minimális réssel, úgynevezett „zárt fugával” burkolhatók. A hagyományos lapokkal ellentétben – amiket égetés előtt vágnak fel – ezeket a burkolatokat égetés után vágják méretre, így csak minimális eltérés lehet köztük. Ezeknél a méretpontos lapoknál a hagyományos csempék kalibrációs kódja sem probléma. Ugyanakkor teljesen résmentesen mégsem ajánlott egymás mellé illeszteni a lapokat, mert a hőtágulás miatt a szélek lepattanhatnak.
A gyártók – főleg nagy méretű lapok esetében – 1-2 mm-es távolságot javasolnak: színazonos fugával kitöltve szinte homogén felületet kapunk.
Ezek a lapok drágábbak az átlagos daraboknál, tehát mindenképpen gyakorlott burkolót bízzunk meg a munkával, aki úgy tudja vágni a lapokat, hogy lerakás után nem reped végig a kivágott sarok.
7. 3D burkolatok
A térhatású, háromdimenziós kerámiaburkolatok kilépnek a síkból, a felületükön megjelenő fény-árnyék játék mozgalmassá varázsolja a teret. Egyes minták hullámzónak tűnnek, de vannak szabálytalan sokszögeket, kristályokat és stilizált virágokat utánzó felületek is. A burkolatok felülete lehet matt, fényes vagy utánozhatnak valamilyen strukturált felületet, fát, textilt, bőrt vagy akár összegyűrt papírt. Azt azonban ajánlott jól megfontolni, hogy a fürdőszobában hol kapjon helyet egy ilyen intenzív dinamikájú felület. Bárhová fel lehet tenni, de ha mindennap éri a víz, vízkő keletkezik rajta, amit innen kicsit hosszadalmasabb eltüntetni, mint egy sík lapról.
8. Fuga és ragasztó
A hidegburkolat kiválasztása után minden boltban megmondják, hogy milyen szélességű fugahézagot kell hagyni a lerakásnál. Az esztétikai szemponton túl az is fontos, hogy mennyi víz éri majd a fugát, milyen igénybevételnek lesz kitéve, illetve hogy szeretnénk-e a lapok alá padlófűtést. A felsorolt tényezőktől függ, hogy cementbázisú, epoxigyanta-alapú, illetve normál vagy flexibilis fugázó javasolt. A színét mindenesetre gondosan igazítsuk a csempe tónusához.
A ragasztó kiválasztását bízzuk szakemberre, főleg, ha padlófűtés található a hidegburkolat alatt. Többnyire elég a cementalapú csemperagasztó, más néven ágyazóhabarcs, erősen igénybe vett helyen azonban előnyösebb a rendkívül flexibilis diszperziós verzió.
9. Lehet más is a földön!
Még mindig sokan nem tekintik fürdőbe való anyagnak a fát, pedig bizonyos típusok és a speciális felületkezelési eljárások lehetővé teszik, hogy gyönyörű és meleg érintésű burkolat kerüljön a vizes helyiség padlójára is.
Erre leginkább a trópusi fák alkalmasak, mivel kemények, és magas olaj-, illetve viasztartalmuk, de megfelelő kezelés után az olcsóbb fajták is ellenállóvá tehetők. (Speciális hőkezelés után a fa felületére olaj-, lakk- vagy lazúrréteg kerül.) Takarításkor kizárólag erre a célra kifejlesztett padlóápolót használjunk, mert a kezelt fafelületek rosszul tűrik a vegyszereket.
Ha a parkettaszálakat nem folytatólagosan helyezzük le, elasztikus, vízzáró csíkkal töltsük ki a réseket.
A faburkolaton kívül választhatunk vízálló PVC- vagy vinilpadlókat is, amelyek szintén meleg hangulatot teremtenek, ráadásul nagyon könnyen lerakhatók.
10. A szaniterek kiválasztása
Akár kád, akár zuhanytálca kerül a fürdőbe, ma már rengeteg új anyag közül választhatunk. Az akril könnyen formálható, hőre lágyuló műanyag, a különböző típusok közül a százszázalékos szaniterakril a legellenállóbb, ugyanis ennek 3-5 mm a kopófelülete, míg az ABS akril esetében ez az érték a fentinek csak töredéke. Jó minőségű darabot keressünk, amely nem karcolódik, nem reped, és később sem sárgul be.
A meleg felületű akril mellett a másik jellemző alapanyag az acél, manapság is igen kedveltek a zománcréteggel borított lemezkádak és zuhanytálcák. Az akrillal szemben a zománc jobban ellenáll a savaknak, vegyszereknek, viszont hideg az érintése, és ha beleesik egy nehezebb tárgy, könnyen lepattan. A lemezkádból is érdemes jó minőségűt vásárolni, és használjunk lábszerkezetet a beépítéshez. Végül, de nem utolsósorban: léteznek öntött műgyanta, azaz műmárvány kádak és zuhanytálcák. Ebből az anyagból mosdókat is készítenek, és bátran állíthatjuk, hogy felveszik a versenyt a porcelán- és kerámiamosdókkal.
11. Milyen a tartós zuhanykabin?
Lehetőleg drágább, minőségi zsanérral nyíló, edzett üvegkabint válasszunk a könnyű, görgős műanyag változatok helyett, mert az utóbbiakkal könnyen meggyűlhet meggyűlhet a bajunk.
A kis műanyag görgők – főleg az alsó sorban – hamar feladják és eltörnek, a csere pedig körülményes, sokszor nem is lehetséges. A felső görgősoros változatok jobban bírják, de azokat sem szabad rángatni.
A zsanéros üvegkabinból sokféle típus létezik: nyílhat befelé, kifelé vagy mindkét irányba, de akad csuklós zsanéros is. Az üveg általában felületkezelt, lepergeti a vizet, és könnyű tisztán tartani. Ha épített zuhanytálcához teszünk nyílóajtós kabint, a munka nagy precizitást kíván az aljzat és a burkolat készítőitől. Ilyen esetben többnyire csak egy fix üvegfal kerül a zuhanyhoz.
12. Csaptelepek
A csapot hosszú időre vásároljuk, vagyis érdemes víztakarékos, környezetbarát és költséghatékony darabot keresni.
Minél nehezebb egy csap, annál biztosabb, hogy jó minőségű, egyszerűen azért, mert nagyobb atmoszférájú nyomást bír el. Gumibetét helyett válasszunk kerámiabetétes változatot, de a hosszú élettartamot a vízszűrő berendezés is segíti, hiszen így nem éri szennyeződés a betétet. Egy helyiségbe mindig egy termékcsaládból válogassunk, a harmonikus látvány érdekében. Ha a falsík alatti változat mellett döntünk, a felújítás kezdetekor bizonyosodjunk meg arról, hogy elég vastag-e a fal a beépítéshez.
13. Zuhanycsapok, zuhanyszettek
A zuhanyszett kiválasztása előtt vegyük számba szokásaink és igényeinket. Léteznek falsík alatti, elegáns, süllyesztett rendszerek, de a falon kívül futó csövekkel is esztétikus környezetet teremthetünk.
A zuhanyzáshoz szükséges egy kézizuhany – lehetőleg több fokozatban állítható rózsájú –, ami mellé sokan fejzuhanyt vagy esőztető panelt is társítanak. Az esőztető egy 20-25 cm átmérőjű rózsa, illetve egy hatalmas rainshower panel az álmennyezetben.
14. A világítás megtervezése
Mielőtt belevágunk a felújításba, nemcsak a víz kiállásainak pozícióját, de a világítást is ajánlott megtervezni. Az általános világítás – akár hangulatfényhez dimmelhető – mennyezeti lámpa vagy álmennyezetbe süllyesztett LED-ek sora. Ezenkívül szükséges egy erősebb fényforrás a tükörhöz – akár a tükör két oldalára is tervezhetjük. A felülről érkező fényhez képest ennek a kialakításnak nagy előnye, hogy arcunk egyik része sem kerül árnyékba. Sokan még egy nagyítós tükröt is szerelnek a nagy tükör mellé – ez akkor igazán jó, ha körben világít.
A fürdőben igen kellemes hatást keltenek a diszkrét hangulatfények, egy rejtett LED-szalag kerülhet a kád burkolt oldalának aljára vagy a polcok alá, de jól mutatnak a járólapba süllyesztett apró LED-ek is.
15. Szellőzés
Ha nincs a lakásnak hővisszanyerős szellőztető rendszere, amelyre rácsatlakozhat a fürdő, ezt a problémát más módon kell megoldani – főleg ablaktalan helyiségekben. A modern fürdőszobai ventilátorok formatervezett, csendes szerkezetek, és csak akkor működnek, ha szükséges. Az előlapjuk levehető, könnyen tisztítható, a beépített pillangószelepek megakadályozzák a külső, adott esetben hideg levegő visszaáramlását. A legtöbb típus beépíthető a falba és a mennyezetbe is, beállítható rajtuk a késleltetett leállás, sőt sokszor egy digitális kijelző mutatja a helyiség hőmérsékletét és a páratartalmat. A készülék megóvja a lakást a penésztől, a nyílászárókat pedig az eldeformálódástól.
16. A fürdő fontos feladata: tárolás
Már a tervezési szakaszban gondoljunk arra, hogy a fürdőben elég sok tárgynak kell majd helyet találni. Törülközők, tisztítószerek, tégelyek, a sminkelés ezernyi apró kelléke, hajszárító és még sorolhatnánk.
A mosdó alatti tér elegendő egy fiókos tároló számára, és a WC beépített tartálya fölött keletkező 15-17 cm mély beugró is kínálja magát: ide kerülhet egy méretre gyártatott, sekély szekrény. Ha van hely, egy nagyobb állószekrényt is tehetünk a fürdőbe a törülközők számára.
A fürdő kialakítása előtt döntsük el, hova kerüljön konnektor, illetve kiállás az esetleges szekrényvilágításnak. A szekrényben megbújó konnektorokba bedughatjuk az elektromos borotva vagy fogkefe töltőjét; nagy előnyük, hogy nem porosodnak, és a drótok is láthatatlanok.
17. Vízálló falak csempe nélkül
Szerencsére megszabadultunk attól a tévhittől, hogy padlótól mennyezetig, saroktól sarokig kell csempézni a fürdőt, a helyiség manapság egyre inkább szobahangulatot áraszt, festett falakkal, képekkel, szőnyeggel.
Ma már nagy a választék olyan festékekből, amelyek ellenállnak a nedvességnek és nem penészednek a párától sem, ráadásul könnyen tisztíthatók. A kád és a zuhany környékére természetesen érdemes hidegburkolatot tenni, de akár ezt is kiválthatjuk impregnált betonnal vagy műgyantával. A vinil- és a habosított felületű (PVC, akril, poliuretán) tapéták nagyobb vízmennyiségnek is ellenállnak, így a kádhoz és a mosdóhoz egyaránt feltehetők, persze szakszerűen, műgyantaalapú ragasztóval. Ha igazán formabontók szeretnénk lenni, vegyünk vízálló likvid membrán alapú tapétát, amely zuhanyzóban is használható.
18. Ha van hely, legyen szauna
Valójában nem igényel nagyobb helyet, mint egy tusoló, tehát egy viszonylag tágas fürdőszoba esetén csak azt kell megfontolni, hogy a finn vagy az infraszauna áll közelebb hozzánk. Az infra úgy melegíti a testünket, mint a nap, de nincs káros hatása – a sugarak a bőr alá hatolva alakulnak hővé. A finn szauna kályhája viszont a kabin levegőjét, majd a testet hevíti, ezért szív- és érrendszeri betegséggel, illetve légzési nehézségekkel küzdők számára az infraszauna ajánlott.
A finn vagy hagyományos szaunák energiaigénye nagyobb, sokszor három fázisra kell bővíteni a lakás elektromos hálózatát, hogy a terhelést elbírja a rendszer. (A finn szaunák teljesítménye általában 6 kW.) Az infra viszont csak 1,35-2,7 kW-os, amit a legtöbb háztartás hálózata elbír. Vásárlás előtt érdemes konzultálni a házi- vagy kezelőorvossal, illetve egy szaunákkal foglalkozó szakemberrel.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!