Szeretné újrakárpitoztatni az ülőgarnitúrámat, de nem tudja hogyan válasszon strapabíró szövetet? Segítünk!
A kárpitok egyik – de messze nem egyetlen – lényeges tulajdonsága a dörzsöléssel szembeni ellenállás, a kopásállóság, melynek mértékét a Martindale-számnak nevezett mutatóval jelöljük. Egy speciális vizsgálat során az adott kárpitból több kifeszített mintaszövet-darabot gyapjúval bevont korongokkal, látszólag összevissza (jellemzően nyolcas alakban) folyamatosan dörzsölnek. A teszt akkor ér véget, amikor valamelyik szövetdarabon észrevehető változás jelenik meg. A probléma nélkül elviselt dörzsöléskörök száma adja meg a kárpit Martindale-értékét, ami a termék kopásállóságát jelzi: minél magasabb az érték, a szövet annál erősebb.
10 000 alatti Martindale-értékű kárpitokat (vagy ha az érték egyáltalán nem kerül feltüntetésre) kizárólag dekorációs célra, pl. díszpárnák készítésére vásároljunk, hétköznapi használatra 20 000 feletti értékű kárpitokat ajánlunk, közületi használatra pedig mindenképpen a 30 000 feletti érték a kívánatos. Fontos tudnunk ugyanakkor, hogy a Martindale-érték kizárólag a dörzsöléssel szembeni kopásállóságot mutatja, ami döntésünk meghozatalához fontos információ, de semmiképp nem elegendő. A kárpit minőségének, várható élettartamának meghatározásához annak tisztíthatóságát, vegyszerekkel és UV-sugárzással szembeni színtartósságát is meg kell vizsgálnunk, és lényeges információ az is, hogy kapott-e szennytaszító felületkezelést.
De a tradicionális bútorkárpitokon túl választhatunk a jobb minőségű textilbőrök közül is, amik egészen elképesztő tulajdonságokkal bírnak: találunk közöttük vegyszer-, só- és tisztítószerálló változatokat, melyeket bátran használhatunk kültérre, sőt akár hajókra is. Legjobb, ha a kárpitot nagyobb szaküzletben választjuk ki, ahol több tízezer mintadarabos készletet tartanak, hiszen így nagy valószínűséggel az általunk elvárt minőségű (és megfizethető árú) kárpitokat tekintve is bőséges kínálat áll majd rendelkezésünkre.