Az enyhébb idő beköszöntével kezdetét veszi a lakásfelújítási hullám. Annak érdekében, hogy minden az igényeinknek és pénzügyi lehetőségeinek megfelelően alakuljon, fontos átgondolni a legfontosabb tervezési lépéseket.
1. Írjunk listát a felújítandókról!
A rideg téli hónapok utáni tavaszias időjárás arra motivál minket, hogy az otthonunkat is felfrissítsük a megújulás jegyében. A tavaszi nagytakarítás során felmérhetjük lakásunk állapotát és pontosan feljegyezhetjük a javítandó, cserélendő, felújítandó bútorokat, ajtókat-ablakokat, készülékeket, helyiségeket. Ez a lista képezheti az alapját a későbbi felújítási döntésnek. Állítsunk fel a tételek között fontossági sorrendet és ez alapján döntsük el, melyek a halasztást nem tűrő feladatok és melyek azok, amelyek csak a szebb, modernebb környezetet szolgálják.
2. Kérjünk árajánlatokat!
A listánkon szereplő tételekhez próbáljunk különféle forrásokból előzetes költségbecslést készíteni és hasonlítsuk azt össze a reális anyagi lehetőségeinkkel. Ezek alapján tudunk már felelős döntést hozni arról, hogy mekkora felújítást tudunk vállalni. Az eldöntött felújítási munkákra kérjünk be több szakembertől vagy cégtől árajánlatot. Az ajánlatok összehasonlításakor a szolgáltatás / készülék / ajtó-ablak minőségét is vegyük figyelembe. A magasabb minőség hosszabb távon szolgálja ki a lakásunkat, bár lehet, hogy most nagyobb kiadást jelent, mégis megéri inkább azt választani. Nem mindig a legolcsóbb megoldás a legjobb. Hasznosak lehetnek ismerősöktől szerzett ajánlások, megtekinthető referenciamunkák is a megfelelő szakember vagy cég kiválasztásához.
3. Vizsgáljuk meg az anyagi lehetőségeinket!
A szolgáltatások / termékek megrendelése előtt gondoljuk át alaposan anyagi lehetőségeinket. Van-e elegendő saját pénzünk a kivitelezés finanszírozásához? Esetleg részben vagy egészben banki hitelből szeretnénk a felújítást megvalósítani? Amennyiben szükséges banki hitel felvétele, és nem szeretnénk emiatt jelzálogot tenni ingatlanunkra, úgy a megfelelő megoldás a szabad felhasználású személyi kölcsön.
– Egyik nagy előnye, hogy fix kamatozású konstrukció választása esetén egészen a hitel lejáratáig jól tervezhetőek a kiadások, mert a törlesztőrészletek összege többnyire nem változik. Fontos a kiválasztásnál, hogy ne csak a hitel kamatára, hanem a THM-re (teljes hiteldíj mutató) is figyeljünk, hiszen ez tartalmazza a kamat mellett az összes, kölcsönnel kapcsolatos egyéb költséget is. Előfordulhat ugyanis, hogy egy vonzóan alacsony kamat mellé egy jóval magasabb THM társul. Ilyenkor célszerű az alacsonyabb THM-el elérhető ajánlatot választani – tanácsolta Fodor Tamás, a Sberbank lakossági üzletág igazgatója.
A felvehető kölcsönösszeget a személyi kölcsönök többsége esetében a felvevő bejelentett, rendszeres jövedelme alapján számolják ki. Emellett a bankok más feltételeket is szabhatnak, ezekről a bankok internetes oldalain és az online banki összehasonlító oldalakon tudunk részletesebben tájékozódni. A banki hiteligénylés beadása előtt össze kell szednünk a szükséges iratokat, igazolásokat, hogy gyorsan megtörténhessen a hitelkérelmünk elbírálása, a hitelösszeg folyósítása.
4. Tervezzük meg a felújítás időrendjét!
A szolgáltatás/készülék megrendelésekor már tudnunk kell, hogy mikor lehet kivitelezni a munkálatokat, készülékcseréket. Nagyobb munkák alatt gyakran a lakásban sem lehet lakni vagy nagyon bajosan, így a saját életritmusunkat, munkahelyi és magánéleti időrendünket is figyelembe kell venni a tervezéskor. Ráadásul a szakemberek elérhetősége is elég limitált a felújítási csúcsszezonban, így lehetséges, hogy csak az általuk adott időpontban vállalják a munkákat, cseréket. Tájékozódjunk előre a munkálatok időbeni megvalósíthatóságáról a kiszemelt cégnél, szakembernél!
5. Megvalósítás!
Az alapos előkészítés után nincs más hátra, mint a tervezett munkálatok kivitelezése. Javasolt folyamatosan írásban követni, hogy a terveink szerint haladnak-e a munkák és a költségek.
– Sajnos a felújítás közben is kiderülhet, hogy sokkal többe kerül egy-egy folyamatrész, mint vártuk és a plusz kiadások miatt mégsem lesz elég az összespórolt pénzünk. Ekkor gyors megoldásra van szükség, amire egy gyors folyósítású, úgynevezett expressz személyi kölcsön ideális opció lehet a beruházás folytatására, így az álmok és elképzelések megvalósítására – javasolja Fodor Tamás a Sberbank lakossági üzletág igazgatója.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!