Itthon és külföldön is sok izgalmas példát találhatunk arra, hogyan hasznosíthatók a régi ipari épületek: lehet belőlük loftlakás, kulturális vagy szórakoztató-központ.
Az elhagyott ingatlan lehetséges felhasználását persze jelentősen meghatározza a városon belüli elhelyezkedése, a stílusa, az ipartörténetben betöltött szerepe és az épületek szerkezeti felépítése. A gyártelepek egyik érdekes tulajdonsága, hogy a gyártási technológia rohamos fejlődése miatt évtizedről évtizedre, korszakról korszakra módosultak, így akár egy helyszínen is több építészeti stílus jegyeit fedezhetjük fel. Ráadásul a telepeken álló épületek különböző funkciókat láttak el, ezért is gyakran eltérő a kialakításuk, a szerkezetük.
Pécs: Zsolnay Kulturális Negyed
Múzeum, koncertterem, planetárium, bábszínház, egyetemi okatási helyiségek – egy kis ízelítő, hogy mi minden található a Zsolnay család egykori birodalma területén.
A pécsi Zsolnay Gyár története a 19. század közepén kezdődött, Zsolnay Miklós ekkor alapította a Zsolnay Keménycserép Manufaktúrát. A század végén az építészeti kerámia mellett már dísztárgyakat, porcelánt is készítettek, és az új termékek óriási elismerést hoztak a vállalkozásnak. A gyár területén nemcsak a termeléshez szükséges ipari épületeket, hanem lakóépületeket, családi mauzóleumot, üvegházat is létesítettek – éppen ez a kettősség adja a különlegességét.
A 2011-ben elkészült Zsolnay Kulturális Negyed célja a magyar iparművészet emlékeinek megőrzése, a hagyományok ápolása, ugyanakkor kialakításának köszönhetően egy jól bejárható, remek kikapcsolódást biztosító kulturális központ.
London: Tate Modern
A Henry Tate műgyűjtő által létrehozott múzeumlánc egyik legfiatalabb tagja 2000-ben nyitotta meg a kapuit egy hajdani erőmű, az 1980-as években bezárt Bankside B épületében. A kortárs képzőművészet remekeinek otthon adó múzeum a Temze déli partján fekszik, szemben a Szent Pál-székesegyházzal.
Az épületet még az 1940-es években húzták fel; az impozáns építmény legnagyobb kéménye 99 méter. Az erőmű felújításával egy svájci tervezőpárost bíztak meg, akik – meghagyva a hely klasszikus ipari jellegét – korszerű kulturális teret hoztak létre. A Bankside B sokkal jelentősebb szerepet tölt be az angol főváros életében, mint pusztán egy modern múzeum. A korábban kissé leharcolt és rossz hírű Southwark negyed, ahol az épület található, rohamos fejlődésnek indult, és egyre népszerűbb, főleg a fiatalok körében.
Budapest: Millenáris Park
Ganz Ábrahám a 19. század közepén alapította meg öntőműhelyét Budán, a Bem József utcában – itt napjainkban már múzeum üzemel. A közismert Ganz Elektrotechnikai Gyárat 1897-ben hozták létre a Lövőház utcában, e központi gyártelep helyén született meg az ezredforduló után a fővárosiak körében ma igen népszerű Millenáris Park.
Volt olyan elem, amit lebontottak (például a két magas épület), és volt, amit a téralakítás kisebb-nagyobb megváltoztatásával újjá varázsoltak: ilyen többek között a legrégebbi épület, az egykori nagyforgácsoló üzem, a 15 méter belmagasságú D épület, azaz a Kiscsarnok. Szintén megtartották a régi nagyszereldét – ez a mai impozáns Nagycsarnok, vagyis B épület –, valamint a Millenáris Teátrumnak otthont adó korábbi szerelőcsarnokot. A központ egyik fő vonzereje a közönség számára a gyönyörű park a tágas füves területekkel, illetve az összesen 3000 négyzetmétert kitevő mesterséges tavakkal.
A Lakáskultúrát a Facebookon is elérheted. Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért, a magazinnal kapcsolatos friss infókért. Új lakásokkal, tippekkel, cikkekkel várunk minden nap!