A megrendelő és az építészek közös szándéka volt, hogy egy organikus, a terep adottságaihoz és a környezethez maximálisan illeszkedő, annak magát alárendelő épületet szülessen. A mű elkészült, az építészeknek pedig nagy örömükre szolgál, hogy a ház működik, a lakói szeretik, és hogy egy bizalmi viszonyra épülő munkakapcsolatból barátság alakulhatott ki.
AZ ADOTTSÁGOK Szerencsés építészeknek tudhatjuk magunkat. Azt mondják ritka, és éppen ezért nagy kincs az olyan megrendelő, akivel teljes összhangban, együtt gondolkodva, együtt alkotva születik meg a ház. A jó ízlésű, határozott fiatal pár úgy keresett meg minket, hogy tudták, miként szeretnének élni, és azt is, mit várnak tőlünk. Így igazi közös munka gyümölcseként alakulhatott ki a családi otthonuk.
A telek elhelyezkedése, tájolása, lejtése igazi kemény dió volt. Az egész terület lényegesen mélyebben fekszik az utca szintjénél, ami a garázs kialakításánál, megközelítésénél okozott fejtörést. A föld alá rejtettük, az eredeti terepet nem változtattuk meg, így az épület még szervesebben illeszkedik környezetébe. A környezet szépsége, a kilátás nyugati, északnyugati irány felé érvényesül igazán, ezért a ház nem a megszokott tájolású. Szerkesztésével el akartuk érni, hogy télen meleg, nyáron hűvös, de mindig nagyon világos legyen. A terület a budai hegyvidék egyik völgyében fekszik, felszíne északnyugati irányba, ezen belül a telek közepe felé jelentősen lejt. A terület lejtéséhez igazodva, a ház földszintje belső szinteltolással illeszkedik a külső terephez. AZ ÉPÜLET
A ház a hegyoldalba mélyesztve épült. A magaslat felé zárt, és a völgy felé kitárulkozik. A telek lejtését tükrözi a teraszosan ereszkedő tömegformálás, és a földszinten megjelenő szinteltolás, mely a növekvő tereknek egyre nagyobb belmagasságot enged. A támfalszerűen megjelenő homlokzati falak, és a részben zöldtetőként kialakított terasztetők együttesen az épület terepszerűségét erősítik. Az utcával párhuzamos emeletes központi tömb, és az abból a bejárati tengely mentén kinyúló földszintes, lapostetős tömeg – mely az étkezőt és a nappalit foglalja magába – „L” alakban öleli körbe a belső intim kertet és a völgyet. A két kisgyermeket nevelő család olyan lakást szeretett volna, mely a kerttel együtt él, annak szerves része. A bejárati tengely – az épület belső térszervező magján, a földszinti hallon áthaladva – egyenesen a kertbe vezet. A hatalmas gyümölcsfáktól, madárlestől vadregényes kert értékeit, az építtető következetességének, határozottságának köszönhetően, sikerült megóvni az építkezés megpróbáltatásaitól. Az intenzív kertkapcsolat kialakítása érdekében, az épület és a kert közötti átmeneti terek hangsúlyt kaptak. Az árnyékolt, részben fedett, teraszos terület szintmagasságú üvegfelületekkel köti össze és választja el a külső és belső tereket, beengedi a természetet a házba. AZ ANYAGOK A ház egészében, így a homlokzat kialakításban is törekedtünk a természetes anyagok használatára. Az épület külső megjelenésében meghatározó a kő és vakolt tömegek játéka. A homlokzatok jellemző anyaga még a fa, mely lágyítja a kő és a vakolat kontrasztját. Az épület ötödik homlokzata a tető, mely a nagy szintkülönbségek miatt itt valós homlokzatként jelentkezik, ezért fontosnak tartottuk a télikert felett lévő faszerkezetű tető igényes kialakítását.
A BELSŐ TEREK Az épület belső elrendezése leolvasható a ház külső megjelenéséből. A lakás eltérő jellegű élettereit szintenként elkülönítettük. A földszinten a családi élet színterei, a nappali, az étkező, a konyha és a terasz funkciói kaptak helyet, melyek egymáshoz és a kerthez szorosan kapcsolódva képeznek szerves egységet. A központi szerepű hallból közelíthető meg a szeparált dolgozó és a vendégszoba, innen juthatunk a felső szintre, valamint a kiszolgáló helyiségekhez is.
Az emeletre került az intim zóna, itt kaptak helyet a hálószobák és hozzájuk kapcsolódó fürdők és gardróbok, valamint a háztartási helyiség. Az épület tetején terasztetőt hoztunk létre, az odavezető lépcső mellett télikertet alakítottunk ki, mely a ház legfelső szintjére is csempész egy darabka kertet. Innen feltárul az egész völgy, ellátni szinte a solymári nagymamáig. Bődey Attila
1971-ben született Zalaegerszegen. Tanulmányait a Műegyetem Építészmérnöki Karán, majd az Ybl Miklós Műszaki Főiskolán végezte. 2001-ben Építésztervező szakmérnöki diplomát szerzett. 1996-ban alapított önálló irodát Polgár Ágnessel. Polgár Ágnes 1970-ben született Budapesten. Tanulmányait 1995-ben a BME Építészmérnöki Karán, MÉSZ diplomadíjjal fejezte be. 1998-ig épületek tervezése mellett településtervezéssel foglalkozott az Urbanitás várostervező műteremben. A BŐDEY + POLGÁR ÉPÍTÉSZ MŰHELY néhány fontosabb munkája: Családi házak Budapesten, Biatorbágyon, Herceghalmon Nyaralók Badacsonytördemicen, Visen (Horvátország) Irodaépület Kelenföldön Autószervíz Budapesten HK2005/3.