Budapest közelében, egy falu határán épült ez az alacsony hajlásszögű tető alatt megbújó kis családi ház. A sajátosan szép fekvésű, nyeles telken, szinte az erdő tövében, a lakott terület határán áll a tégla-, illetve faborításos épület.
Ennek a háznak a stílusa nem akar megfelelni semmiféle irányzatnak, viszont a tájhoz, környezethez illő anyagokkal, méretekkel, formákkal épült. Tervezője az a Szoják Balázs, akinek már több alkalommal is bemutathattuk munkáit; a tervezés körülményeiről, menetéről vele beszélgettünk. – Építész-szemmel mennyire találta vonzónak a feladatot, a telek, a környezet adottságait?
– Első pillanatra nem látszott könnyű feladatnak – mondja az építész -, hiszen tapasztalatom szerint a nyélen megközelíthető, rejtőzködő területek beépítése általában nehézkes, viszont a másik oldal érintetlen táji környezete, meghittsége, egyre inkább rokonszenvesnek tűnt. – Kik voltak a megbízók, és mi volt a kívánságuk?
– Megnyerő, fiatal házaspár keresett föl, akik mindig a gyerekükkel, egy szőke kislánnyal közösen jöttek az egyeztetésekre, és akik láthatóan családcentrikusnak tűntek. Nagyon körültekintően, több építésszel is egyeztettek már előzetesen, és bizonyos kérdésekben igen határozott igényekkel, más kérdésekben pedig inkább csak képekkel, emlékekkel, hangulatokkal igyekeztek körvonalazni az elképzeléseiket. Tágas, tiszta funkciókkal szerkesztett házat szerettek volna, amely földszintes, benne sok szobával, mert több gyereket terveztek, ráadásul egy nagymama-, vagy vendégszobára is szükség volt. – Felmerült valamilyen különleges kérésük, ami kívül, vagy belül meghatározója az épületnek?
– Az ő kívánságuk volt a hálószoba és a hangulatos fürdő összenyitása, melyhez a gardrób is csatlakozik. Fontos volt számukra, hogy a nappali, a konyha és a dolgozószoba-könyvtár összenyitható legyen, a dolgozószobához még az öröklött bútorok mérete is a rendelkezésünkre állt. Ami a ház külsejét igazán meghatározza, az a kérésükre készült hosszú, fedett terasz. A déli homlokzat karakterét ugyanis a következetesen szerkesztett, alacsony hajlásszögű, sötét palafedésű tető alatt végigfutó terasz adja. A nyél felőli oldalon kialakított tágas garázs olyan adottságnak számított, amelyhez mindenképpen alkalmazkodni kellett, de úgy érzem, jó helyre került. Az U-alakú alaprajz védett ölelésében van a bejárat, külön előszobával. A ház szívében, a tágas előtérből – a terepadottságok által indokolt – két lépcsőn jutunk le a tágas nappaliba. Ugyaninnen jutunk az intim blokk szobáihoz, illetve a konyhához és a kamrához. A kilátás felőli sarokra került a homlokzaton faburkolatos, pergolás szülői háló, melynek két oldalán, lépcsőn léphetünk fel az egyedi kialakítású, nagyablakos fürdőbe.
Közös elképzelésünket, miszerint nem hivalkodó, de mégis egyedi és karakteres házat kívántunk tervezni, jól szolgálta a visszafogott tömeg, a körbefutó, szépen kivitelezett téglaburkolat, melyet csupán helyenként szakít meg a meleg faburkolat. Igaz, az épület ezzel nem közvetlenül az épített környezetével, sokkal inkább a táj eredendő adottságaival, a hellyel és az idővel társalog.
Szoják Balázs Tanulmányok YMMF Építészmérnöki Szak BME Építészmérnöki Kar ÉME Mesteriskola Szakmai tevékenység Magyar Építész Kamara Szakmai Minősítő Bizottsági tag Herceghalom főépítésze Díjak Budapesti Építészeti Nívódíj Pest Megyei Építészeti Nívódíj Év Háza többszörös díjazott Főbb munkái Lahner Lakópark, Budapest Római katolikus templom, Mátrakeresztes ABN-Amro bankfiókok, Budapest, Győr, Komárom, Sopron Sportcentrum, Piliscsaba Éttermek, üzletek, lakóházak