A főváros 12. kerületében üde színfoltként hat a Budapesti Német Iskola bővítéseként emelt konténerépület. Formabontó, ugyanakkor fenntartható megoldás, harmóniában az oktatási intézményt körülölelő természeti környezettel.
Hosszú időre nyúlik vissza a Budapesti Német Iskola és a Bánáti + Hartvig Építész Iroda együttműködése. Közel 30 esztendeje dr. Hartvig Lajos és csapata tervezi az intézmény látványos bővítéseit. A 2023–24-es tanévben a diákok már egy paradicsompiros konténerépületben is tanulhattak, amely több szempontból is figyelemre méltó.
Kinőtték a gyerekek a sulit, bővíteni kellett
A főépületre a ’90-es évek közepén írták ki a pályázatot. Dr. Hartvig Lajos nem sokkal korábban tért vissza Németországból, így csak későn értesült a lehetőségről, ám annak ellenére, hogy egy német cég nyerte el a megbízást, ők sem maradtak ki a projektből.
– Szükség volt egy magyar építészeti irodára, amely segít a munkában a külföldi szakembereknek, és ránk esett a választás – emlékszik vissza dr. Hartvig Lajos. – Később pedig, amikor a régi Vadászházat és az első ütemben emelt épületet kellett összekötni, már mi készíthettük el a terveket. Tavalyelőtt nyilvánvalóvá vált az iskola vezetése számára, hogy további tantermeket kell kialakítani. Bár a területen előzőleg is állt egy konténeróvoda, ezt nem találták hosszú távon kielégítő megoldásnak.
Betonalapok helyett cölöpökre került
A megrendelők eredetileg abban gondolkodtak, hogy a meglévő konténerre kerülhet egy emelet, ám hamar kiderült, hogy nem bírná a terhelést. Így végül a bontás mellett döntöttek, és az ötven gyermek befogadására alkalmas új egység létrehozásakor egy szinten, 350 m2-en oldották meg a három osztályterem, a tanulószoba, a konyha és a vizesblokk elhelyezését. A szakemberek feladatát megnehezítette, hogy csupán a nyári szünet ideje állt rendelkezésre a projekt lebonyolítására. Az ilyen épületek tervezésénél ráadásul komoly kihívást jelent, hogy kötött méretekkel, modulokkal kell dolgozni.
– A főépület íves formája igazodik a környezethez, és mi is ezt a gondolkodásmódot vettük alapul a bővítésnél. Egyetlen fát sem vágtunk ki, a termeket betonalapozás helyett cölöpökre helyeztük, és mindvégig szem előtt tartottuk a fenntarthatóság, környezettudatosság követelményeit. Úgy tűnik, a korábban elbontott konténeróvodának is lesz új gazdája; előreláthatóan egy nagymarosi általános iskolát bővítenek majd vele. Bekapcsolódik egyfajta körforgásba, azaz nem keletkezik hulladék – magyarázza a koncepció főbb elemeit a szakember.
Párizsi ihletés a Budapesti Német Iskola piros színe
A konténerek látványát meghatározza az élénkpiros szín, amely azonnal kitűnik a zöldellő fák közül.
– Az iskola meglévő épülettömbjében, a könyvtár előcsarnokában fontos szerepet kap ez a karakteres árnyalat, innen jött az ötlet, hogy továbbvigyük a konténerre – indokolja a választást a tervező. – Ugyanakkor van egy mögöttes jelentése is. Mi, építészek gyakran helyezünk el üzeneteket az általunk létrehozott épületeken. Itt például a piros színnel utaltunk Bernard Tschumira, aki a párizsi Park de la Villette-be tervezett hasonló árnyalatú pavilonokat.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!