Hazánkban még kevésbé, a világon viszont már sok helyen előszeretettel használják a könnyűszerkezetes házépítést és ennek előnyeit.
Egy könnyűszerkezetes ház számos hasznos tulajdonsággal bír. Mutatjuk, melyek ezek!
Rövid építési idő
A könnyűszerkezetből adódó előny az építkezési idő jelentős csökkenése. Mivel a könnyűszerkezetes falpanel akár előre is legyártható, gyakorlatilag „csak” össze kell szerelni a házat. Emellett a párhuzamosan végezhető munkafolyamatok is elősegítik, hogy rövidebb idő alatt épüljön fel otthona.
Néhány kivitelező oldalán 2-3 napos építési időről is olvashatunk, ezt viszont érdemes fenntartásokkal kezelni. A könnyűszerkezetes építkezésnél is szükséges egy előzetes alapozás, esetleg talajkiegyenlítési munkálatok.
Extrém esetben, ha minden fal már előre legyártott és csak a ház építését, „összeszerelését” nézzük, akkor nem kizárt a 2-3 napos építési idő, ám ez csak szerkezetkész állapot.
A könnyűszerkezetes ház építkezés ideje jellemzően 4-6 hónapot vesz igénybe, de az egyedi tervektől függően változhat az időtartam. Vagyis: akit sürget az idő és akinek fontos, hogy mihamarabb beköltözhessen új otthonába, annak a könnyűszerkezetes házaknál nincs jobb megoldás.
Energiatakarékos
A könnyűszerkezetes házak talán legkedveltebb jellemzője a kimagaslóan hatékony szigetelés. Ennek köszönhetően pedig nagyon kevés az energiaigénye. Ez a szempont napjainkban, amikor drasztikusan nőnek az energiaárak, egyre inkább előtérbe kerül.
De mitől jobb a könnyűszerkezetes házak hőszigetelése? A vastag, szálas hőszigetelő anyagnak, és a hőtükrös párazáró fóliának köszönhető mindez. A főfalak esetében 15 cm vastag a falban található szálas hőszigetelő, ezt támogatja meg egy 10-15-20 cm vastag EPS homlokzati szigetelés.
A válaszfalak 10 cm vastagságban tartalmazzák a fent említett szálas hőszigetelést, míg a födém 25 cm hőszigetelő anyaggal van kitöltve.
Így az alábbi hőátbocsátási tényezők érhetőek el:
- 15 cm szálas hőszigetelés + 10 cm EPS homlokzati szigetelés esetén: 0,15 W/m2K
- 15 cm szálas hőszigetelés + 15 cm EPS homlokzati szigetelés esetén: 0,13 W/m2K
- 15 cm szálas hőszigetelés + 20 cm EPS homlokzati szigetelés esetén: 0,11 W/m2K
Ha a fenti számok önmagukban nem mondanak sokat, így íme néhány összehasonlítás:
- B30 tégla + 18 cm EPS AT-H80 polisztirol szigetelés esetén: 0,21 W/m2K
- Porotherm 30 N+F + 18 cm EPS AT-H80 polisztirol szigetelés esetén: 0,16 W/m2K
- Porotherm 38 N+F + 18 cm EPS AT-H80 polisztirol szigetelés esetén: 0,15 W/m2K
- Porotherm 44 HS + 18 cm EPS AT-H80 polisztirol szigetelés esetén: 0,14 W/m2K
- Ytong 37,5 P2-0,5 + 18 cm EPS AT-H80 polisztirol szigetelés esetén: 0,13 W/m2K
Látható, hogy még a legjobb hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkező téglák használatával együtt is nehéz felvenni a versenyt a könnyűszerkezetes házak nyújtotta hőszigetelési hatékonysággal.
Környezettudatos
Szintén egy olyan szempont, ami napjainkban egyre gyakrabban előtérbe kerül. Az ökológiai lábnyomunk csökkentéséről sokaknak a szelektív hulladékgyűjtés, napelem, elektromos járművek, tudatos vásárlás jut először eszünkbe. Ám ennél többet is tehetünk.
A könnyűszerkezetes házak több szempontból is megfelelnek a környezettudatos szemléletnek. Egyrészt: a korábban említett alacsony energiaigény miatt akár 100%-ban kiváltható megújuló energiával otthonunk energiaellátása. Másfelől pedig a könnyűszerkezetes házakhoz használt anyagok nagy része megújuló vagy fenntartható forrásból származik.
Biztonságos
A leggyakoribb félelem a könnyűszerkezetes házakkal kapcsolatban a tartósság, biztonság. Mivel a házak vázszerkezete fából készült, sokak első kérdése: megfelelő a fa tartóssága?
Mindenkit megnyugtathatunk, hogy a használt építési fa rovarok, gombák és minden egyéb kártevők ellen kezelt. Továbbá a fa természetes rugalmasságának és az erős, de rugalmas, csavarozott összeszerelési technológiának köszönhetően sokkal ellenállóbb egy földrengéssel szemben, mint a tégla építésű házak.
A tartósságra a legjobb bizonyíték, hogy Amerikában, Norvégiában és számos észak-európai országban már többszáz éve használják a könnyűszerkezetes házépítési technológiát, ami házak a mai napi állnak.
Egy ház élettartamát továbbá nagyban befolyásolja a használt anyag minősége, valamint, hogy végzünk-e rendszeres időközönként karbantartást.
Bármilyen anyagból is épüljön otthonunk, ügyeljünk rá, hogy minőségi legyen, és tartsuk be az előírt karbantartási időt. Egy tanulmány szerint az épületek 90%-a 25 évnél tovább áll, valamint anyagi meghibásodástól 90-100 évig nem kell tartanunk, az előírt karbantartási munkálatok betartásával.
A könnyűszerkezetes házak térhódítása megkezdődött. Egyre több helyen előszeretettel alkalmazzák ezt a technikát. Számos előnye van, mint az alacsony energiaigény, a gyors építési idő, a környezettudatos anyaghasználat, és mindezt időtállóan, hosszú éveken át biztosítja. Szinte mindenkinek megfelelő alternatívát jelentenek a könnyűszerkezetes házak, akik saját otthonukat, családi házukat szeretnék felépíteni.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!