Amikor vendéglátónk, Klausmann Viktor fejében megszületett a gondolat, hogy családi házat épít a családi „birtokra”, elképzeléseivel Fábry Zoltán építészt kereste meg. Egyetlen kikötése volt, hogy faházat szeretne, mégpedig erdélyi boronafalas rendszerűt.
A helyszíni szemlén a jó a tájolású telek építészeti adottságait kedvezőnek ítéltem – idézi fel a tervezés körülményeit az építész. – A szépen beállt növényzet a 70-es évekből való, kis alapterületű faépítményt takart. Talán ez is közrejátszott abban, hogy Viktor családi házként is faházat szeretett volna, persze komolyat, nagyvonalút, ráadásul erdélyi boronafalas rendszerűt. Mint megtudtam, már az ötlet születésekor megtalálta a kivitelezőt, nekem „csak” meg kellett terveznem.
Nem mondhatnám, hogy egyszerű volt a dolog, hiszen a referenciaként bemutatott épület közel sem tükrözte az én ízlésvilágomat. Kezdetben azt gondoltam, hogy sajnos, ez is „megélhetési bűnözés” lesz, ám a tervezés stádiumában, a beszélgetések során a funkciók és a helyiségkapcsolatok szépen alakultak, sok dologban sikerült egyezségre jutni. Viszont a ház külleme sehogy sem tetszett. Próbálkoztam magastetővel, a fazsindelyes megoldást erőltetve, amelyre szép kis kutyaólakat tettem. Aztán kísérletképp „rádobtam” az alacsony hajlású félnyeregtetőt, és a dolog attól kezdve formálódott, s Viktort sem kellett sokáig győzködni.
Fontos tervezési szempontom a jó használhatóság. Nem az egyetlen, de nagyon fontos szempont. Ezért gondosan kiszámolgattam a napfény beesési szögét a kritikusnak tartott időszakokban, és alkalmaztam a passzív napenergia-hasznosítás szabályait, nevezetesen az erősen túlnyújtott tetőket, árnyékolókat az üvegek előtt, gondosan kiválasztott fedéssel – körbefutó erkély, pergolával. Így sikerült elérni, hogy a ház az eddig eltelt nyarakon nem melegedett túl, viszont télen meglepően kevés fűtési energiát igényel. Ez utóbbi nemcsak a Napnak köszönhető, hanem a jó hőszigetelésnek és a jó hatásfokú fatüzelésű rendszernek, amit Viktor talált valahol. A színek meghatározása, a burkolatok kiválasztása jórészt közös munka volt.
Kezdetben az ácsmesterekkel nem volt felhőtlen a viszony, furcsának találták a formát, minthogy még sohasem építettek ehhez hasonlót. A végére összerázódtunk. Örültek, hogy nem kell a fedélszékkel vesződniük, és a hét méteres magasságban két métert kinyúló tetőt is megoldották. Sajnos, itt egy kis hiba csúszott be – legalábbis az én szempontjaim szerint -, tudniillik mindenképp el akartam kerülni a könyökfák alkalmazását, amit erősebbre méretezett szelemenekkel elérhettük volna.
A belmagasságot kényelmesre hagytam, hiszen a nagy, egybenyíló tereknek nem használ a lejjebb nyomott födém. A terep enyhén lejtős, így a nappali padlószintjét lejjebb raktuk két lépcsőfokkal, ennek nyomán a légtér aránya is kedvezőbbé vált. A felső szint belmagassága a lejtős tető miatt mindenhol változik. A két szint magasságát átfogó télikertben a nagyobb méretű növények is kényelmesen elférnek, kapcsolatot teremtve a külvilág és a belső terek közt. A kert rendezésében csupán annyi szerepem maradt, hogy a patakon átvezető gyalogút vonalát – alaposan végiggondolva – megtervezzem. Az újonnan telepített növényeket Viktor és a kerttervező szakember válogatta ki.
Fábry Zoltán Tanulmányok 1990-92 – Erdészeti és Faipari Egyetem, Sopron 1992-98 – BME Építészmérnöki Kar 2000-2002 – ÉME Mesteriskola XVI. ciklus Munkahelyek 1997 – Apartment Kft., építésvezető 1999-2002 – N&n építésziroda és galéria, tervező 2002 – Saját tervezőiroda Fontosabb munkák és pályázatok 1998 – Lőportár hasznosítása, díjazott diplomaterv (MÉSZ emlékplakett, Fővárosi Önkormányzat pályadíja), Budapest 2000 – Mészkő utcai családi házak (Nagy Bálinttal), Budapest – Kossuth tömb-bevásárló központ, vázlatterv (Nagy Bálinttal), Sátoraljaújhely 2001 – Hajós utcai társasház (Nagy Bálinttal), Budapest – Csepel észak szigetcsúcs – beépítési pályázat (Nagy Bálinttal, Bulcsu Tamással) – Fillér utcai társasház tetőtérbeépítés (Nagy Bálinttal, Bulcsu Tamással), Budapest – Kiállítások építése az N&n galériában 2002 – Tűzoltólaktanya, III. kerület (Ölbey Zoltánnal), Budapest – Konferencia központ, Graphisoft park (Bulcsu Tamással), Budapest 2003 – Hajlékos utcai családi ház, Budapest – Bevásárló központ, Csobánka tér (Bulcsu Tamással), Budapest – Széchenyi István Főiskola bővítés (Bulcsu Tamással, Ölbey Zoltánnal), Győr 2004 – SZOTE Klub átalakítás (Bulcsu Tamással) Szeged – Történelmi Játszóház (Gábor Kálmánnal), Zamárdi – Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola könyvtára (Huszti Katalinnal és Ölbey Zoltánnal), Szombathely