Formabontó és valami igazán fontosat akar üzenni: a zöld környezet nem csak fontos, hanem varázslatos is! A budai ház egyedülálló minden részletében!
A budai ház terveit 2018-ban kezdték el készíteni, majd 2020-ban került sor a kivitelezés megkezdésére. Az egyedi és álomszép 100 négyzetméteres ingatlant 2022-ben adták át véglegesen. A helyszín varázslatos, az ingatlan pedig modern, letisztult stílust formál meg, mégis olyat mutat nekünk, amihez hasonlót még sosem láttunk!
A környék története
Remeteszőlős a Budai-hegység lábainál helyezkedik el. A község belterületétől északra 1983 óta természetvédelmi oltalom alatt álló erdők találhatóak. A település belsejében pedig szintén meghatározó elem az intenzív, többszintű zöldfelület. A terület 1970-ig a szomszéd településhez tartozó mezőgazdasági termelés helyszíne volt, amelyet 1972-73 között a felparcellázás után zártkerti üdülőterületté alakítottak. A 2000-es évek elejéig a településképet apró, hétvégi házakként működő könnyűszerkezetes vagy falazott nyaralók és kisebb gazdasági épületek jellemezték. Az utóbbi húsz évben azonban egy erős karakterváltás figyelhető meg, a budapesti szuburbanizációs folyamatok részeként egyre nagyobb, komplexebb és bezárkózóbb családi házak kezdik teljesen átformálni a település képét, amellyel együtt a karakteres belterületi zöldminőség is veszít korábbi erejéből.
Változást hoz a budai ház
Ez a budai ház a mostani építési trendekkel és igényekkel szemben akar ellenpontot képezni: léptékében, tömegformálásában, anyaghasználatában egy visszafogottabb, a zöld környezetével szorosabb használati kapcsolatot alakít ki. A tömegalkotás fő koncepciója szerint az épület két különböző méretű és karakterű udvarra osztja a telket: a bejárathoz tartozó kisebb, körbe ölelt udvarra, illetve a szobákhoz, nappalihoz tartozó, kinyíló hátsó udvarra, amely az utca felől takarásban van. Ezt a megoldást egy egyszerű formai kialakítással, az íves tömegformálással lehetett megoldani.
Egyedi kivitelezés
Maga a ház egyszerű alaprajzi szerkesztésű: a főbejárat az épület közepén található a konyhával és nappali térrel – ez a megoldás megidézi a hagyományos magyar lakóépületek háromosztatú elrendezését. Az utca felől (ahol a garázs és a raktározási, gépészeti funkciók kaptak helyet) a telek hátsó része felé haladva érünk el a nagyobb intimitást igénylő helyiségekig (nappali, majd a hálószoba és a vendégszobaként is funkcionáló műterem). A tulajdonos már bőven a ház építése előtt gondját viselte a kertnek, amelynek eredményeként a ház elkészültekor már teljes egészében élvezhető volt az alapvető tervezői szándék: a nappaliban ülve, a széles nyílászáróknak és a keskeny épülettömegnek köszönhetően a két udvar között, a kertben érzi magát a szemlélő.
A ház tervezésében résztvettek:
építészet: GUBAHÁMORI (Guba Sándor, Hámori Péter, Beke-Tóth Szilvia, Besenyei Balázs)
tartószerkezet: Karkiss Balázs
épületgépészet: Tirpák Tamás
épületvillamosság: Pintérné Kolb Dóra
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!