Az energiahatékony otthon létrehozása egyszerűbb, mint gondolnánk. A szakemberek szerint gondos tervezéssel, felújítással akár 5 éven belül megtérülhet a befektetés.
1. Energiahatékony otthon: gondolkodjunk csomagban!
A komplex energetikai felújítás kecsegtet a legnagyobb energiamegtakarítással, de kiváló eredményt érhetünk el már egyetlen fejlesztéssel is. A régi nyílt égésterű gázkazánokhoz képest egy korszerű kondenzációs kazán hatásfoka 20-25 százalékkal jobb. Ez azt jelenti, hogy a gázszámlánk ennyivel lesz kisebb a csere pillanatától kezdve. Ideális esetben az energiahatékony otthon kialakításakor párhuzamosan zajlik az épületszerkezeti és épületgépészeti korszerűsítés, előbbihez tartozik például a hőszigetelés és a nyílászárócsere, utóbbihoz a kazáncsere és a napelem telepítése.
2. Előzetes kalkuláció
Minden otthon más, azaz nincs általános recept, hogy pontosan hogyan és mivel érdemes a korszerűsítést végrehajtani. Az energiahatékony otthon kialakításához a számításokat és a javaslatokat egy energetikus készítheti el számunkra az ingatlan adottságainak ismeretében. A kazáncsere szinte biztosan megtérül 5 éven belül, ezt könnyű igazolni néhány mérnöki számítással. De egy-egy fejlesztés megtérülési idejét magunk is megbecsülhetjük, hiszen napjainkban már rengeteg információ áll a rendelkezésünkre. A teljes beruházási költséget vessük össze azzal az összeggel, amennyivel csökkenni fog az energiaszámlánk. A precíz pénzügyi tervezéshez kérjük szakember segítségét.
3. Fókuszban a nyílászárók
A hőveszteség jelentős része a nyílászárók miatt keletkezik, tehát ezekre fordítsunk kiemelt figyelmet. A mi éghajlai viszonyaink között a legnagyobb kiadást a téli fűtés jelenti, így az ehhez kapcsolódó energiahatékonysági – vagyis a nyílászárót, illetve a szigetelést érintő – fejlesztés mindenképpen kifizetődő. Egy korszerű műanyag ablak háromszor jobb hőszigetelést biztosít, mint egy faablak, és ötször hatékonyabb, mint egy régi fémkeretes nyílászáró. Az esztétikai és hőszigetelési előnyök mellett van még egy óriási különbség az elavult és a korszerű szerkezetek között: a légzáróság. A modern ablakok szinte tökéletesen zárnak, szakszóval élve légtömörek. Ez a tulajdonság legalább akkora energiamegtakarítást tesz lehetővé, mint a magas hőszigetelő képesség. A rosszul tömített nyílászárók tokszerkezeténél intenzíven cserélődik a külső és a belső levegő, és a légáramlással több energia távozik, mint az üvegezésen keresztül.
4. Beszéljenek a számok!
Vidéken még rengeteg úgynevezett Kádár-kocka ház található, márpedig ez a családiház-típus kiemelkedően rossz energetikai adottságokkal bír. A 60-as és a 80-as évek között emelt, zömmel földszintes, sátortetős épületek általános jellemzői a B30-as téglából készült fal, a borított gerendás fafödém, a kőlábazat és a kapcsolt gerébtokos fa nyílászárók. Egy ilyen ingatlanban pusztán a régi nyílászárók cseréjével mintegy 17 százalékos megtakarítást érhetünk el.
5. Energetikai besoroláshoz kötött használatbavételi engedély
Az európai uniós direktívák szerint 2021. január 1-jétől csak a legalább BB energetikai besorolású épületek kaphatnak használatbavételi engedélyt. Sokan azt hiszik, hogy új építésű ingatlannál kevésbé kell odafigyelni, hiszen a szabályozás miatt mindenképpen megfelelő lesz az ingatlan az energiahatékonyság szempontjából. Egy minőségi ablak azonban ez esetben is akár 7 százalékos megtakarítást jelenthet.
6. Mire figyeljünk energiahatékony otthon felújításkor, házépítéskor?
Hasonlítsuk össze a termékek ár-érték arányát a műszaki paraméterek és mérnök által készített energetikai számítások alapján. Nézzük meg a nyílászáró hőátbocsátási értékét (U). Minél alacsonyabb ez a szám, annál jobb a szerkezet hőszigetelése. (Az Uw a teljes nyílászáróra, az Ug, valamint az Uf csak az üvegezésre, illetve a tok- és szárnykombinációra vonatkozik.) Nem tanácsos kizárólag a kamrák száma alapján választani, mivel 6 kamra fölött már nem lehet számottevő hőtechnikai változást elérni. A beépítés szakszerűsége legalább olyan fontos, mint maga az ablak. Érdemes a gyártó által ajánlott, akkreditált kivitelezőt megbízni a munkával. A beépítést hőszigetelő és légzáró módon kell elvégezni, egy korszerű ablaknak ugyanis csak akkor használjuk ki a teljes potenciálját, ha a kerülőutas hőveszteség minimális. A külső árnyékolás szintén fontos, így mérsékeljük az üvegházhatást. De az árnyékolók a fűtési szezonban is hasznosak: éjszakai alkalmazásukkal jelentősen csökkenthetjük a hőveszteséget, tehát energiát takarítunk meg.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Kövess minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!