A nyári napsütés nemcsak ránk van pozitív hatással, hanem növényeinkre is, amelyek ilyenkor teljesednek ki, hozzák terméseiket, ellátva bennünket finomságokkal.
Nem tagadom, a kedvenc évszakom a tavasz, ám vitathatatlan a nyár adta rengeteg lehetőség, amelyek mind mentális, mind testi egészségünknek a javára válik. Kezdve a hosszabb nappalokkal, a szikrázó napsütéssel, amelyek mind a szabadba csábítanak – a színes, illatos, lédús, tápanyagokban gazdag zöldségekről és gyümölcsökről nem is beszélve, amelyek ilyenkor érnek be. Ezek mind olyan tárházát adják a gasztronómiának, amelyet érdemes ebben az időszakban maximálisan kihasználni vagy akár elraktározni későbbre is.
Fogyasszunk belőlük minél többet!
Ebben a szezonban érik a cseresznye, a meggy, az őszibarack, a sárgabarack, a málna, a ribizli, a szeder, az egres, az áfonya. Nem is olyan sokára pedig kedvünkre falatozhatunk a legnyáribb finomságokból, a görög- és sárgadinnyéből, valamint a nyári almából is. Zöldségek tekintetében is elkényeztet bennünket a természet: a cukkini, az uborka, a tök, a patisszon, a paradicsom, a vajbab, a karalábé, a burgonya és a salátafélék valamennyi fogáshoz könnyedén beilleszthető. Ne feledkezzünk meg a nyár fűszereiről sem, mint a kapor, a zsálya vagy a levendula.
A kísérletezés időszaka
A friss, szabadföldön termett zöldségeknek, gyümölcsöknek tagadhatatlanul intenzívebb, igazabb íze van, így egészen más formában is fogyaszthatóvá tehetjük. Például a tököt apríthatjuk más formára: zöldséghámozóval hosszabb szeletekre szelve, tejszínnel és görögjoghurttal sűrítve, kaporral gazdagon ízesítve, tálalva igazi gasztronómia élmény.
A gyümölcsöket nyersen, egy kis tejszínhabbal, desszert alapanyagaként, levesnek, mártásnak, friss szószként, vagy összedarabolva gyümölcssalátaként fogyasszuk minden nap. A téli időkre gondolva lekvárnak, aszalva, befőttként vagy lefagyasztva is tartósíthatjuk őket.
Csak egészségesen!
A nyári zöldségszezon kiváló alkalom lehet egy kis életmódváltásra, nagyobb az esély, hogy megkedvelünk új ízeket, formákat, más elkészítési technikával készült ételeket. Nyúljunk például bátrabban a fűszerekhez, ezzel párhuzamosan pedig csökkentsük a sóhasználatot! A főzelékek elkészítésénél sűrítsünk a zöldségekből készített pürével, és ne a liszttel habarjuk be. A kánikulában egyébként is jobban kívánjuk a könnyebb ételeket: nehéz, húsos fogások helyett használjuk ki a változatos zöldségkínálatot, készítsünk belőlük isteni és könnyű ételeket! Ezek nemcsak a vitaminraktárjainkat töltik fel, hanem az ajánlott napi folyadékmennyiségünk elfogyasztásához is jelentősen hozzájárulhatnak.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!