Nemcsak a környezetünket, hanem a pénztárcánkat is kímélhetjük, ha a fenntarthatóság szellemében átgondoljuk és új szokásokat alakítunk ki a konyhánkban.
De mi is az a fenntartható háztartás?
Egy fenntarthatóbb háztartásra berendezkedve úgy tudjuk kielégíteni a szükségleteinket, hogy az nem veszélyezteti a jövő generációk lehetőségét a saját igényeik kielégítésére. Ez odafigyelést jelent a környezetünkre, az állat- és növényvilágra, valamint embertársainkra is egyaránt.
Hétköznapi életünk során nehéz ennyi dimenziót maradéktalanul szem előtt tartanunk, de több kis lépéssel, a mindennapokban bevált gyakorlatokkal, apró szokásokkal is sokat tudunk tenni mindezért.
Kezdjük a konyhánkban!
Már a konyhánk berendezésének, felszerelésének és bútorainak beszerzése, kiválasztása során is alkalmazhatjuk a fenntarthatóság alapelveit.
A konyha elsősorban funkcionális helyiség. Gondoljuk át a méreteit, figyelembe véve a családtagok számát tekintve és az itt eltöltött idő hosszát. Nem kell túlméretezni, elég a legszükségesebb edényt, tárolóeszközt, étkészletet, konyhagépet beszereznünk – a többi csak a helyet foglalja, ha alig használjuk. Amit vásárolunk, azok pedig lehetőség szerint legyenek jó minőségűek, hogy ne kelljen sűrűn cserélnünk. Tárolásra újrahasznosított üvegeket, dobozokat is használhatunk.
Zöld vásárlás
Mindennapi vásárlásainknál törekedjünk arra, hogy minél kevesebb „szemetet” vegyünk! Válasszunk a kimérhető változatok közül, és mindenképpen vigyünk magunkkal vászonzacskókat és bevásárlótáskát. Tudjuk, miért megyünk a boltba, ne ott döntsünk a felesleges vásárlás, esetleges pazarlás elkerülése végett. Ezzel nemcsak a környezetünknek, hanem a pénztárcánknak is jót teszünk!
Gondoljuk át a konyhai szokásainkat!
A háztartási hulladék szelektíven gyűjtése alapvető. A keletkező szerves konyhai hulladékokat szuper, ha komposztálni tudjuk. Erre korábban itt osztottunk meg tippeket, hogy akár lakásban is tudjuk komposztálni a szerves hulladékot.
A papírtörlő nem szükséges, ott a textil konyharuha, a mosogató szivacs is lehet természetes, pl. a lufatök vagy tengeri szivacs.
A vízfogyasztás mérséklése a mosogatógép ésszerű használatával illetve víztakarékos csapteleppel oldható meg a konyhában és fürdőszobában egyaránt.
Az edények mosogatásához, és a lakástisztításhoz környezetkímélő szerek használata javasolt, amelyeket a legjobb, ha magunk készítünk. Általánosságban elmondható, hogy az ecet és a citrom mint sav, a szódabikarbóna, mint lúg használható, de a só is csodaszer a konyhában nem csak az ételekhez. Ezekhez a lenti cikkeinkben találsz bővebben tudnivalókat:
Háztartásunkban nincs helye az egyszer használatos termékeknek. Ilyenek a szívószál, műanyag tányér, pohár, stb., a hosszútávú alternatívák a megoldások.
Ételeinket legjobb, ha magunk főzzük. Részesítsük előnyben a szezonális, hazai alapanyagokat és tervezzünk előre! Így csökkentjük a környezeti terhelést és támogatjuk egészségünket.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!