A slow életmód nem feltétlenül jelent egyet a lomhasággal, a csigatempóval: az újfajta szemlélet hozzásegít a minőségibb hétköznapok eltöltéséhez.
Lassítani valójában annyit jelent, hogy nem csupán éljük, hanem megéljük a mindennapjainkat. Tudatosabbak, nyugodtabbak, befogadóbbak, türelmesebbek, kiegyensúlyozottabbak vagyunk, nem mennyiségre, hanem inkább minőségre törekszünk.
A lassítás döntések sorozata, amikor egy-egy helyzetben magunkra figyelve, saját szükségleteink szerint cselekszünk. Persze ez nem megy egyik napról a másikra, és nem is sikerül minden helyzetben. A lényeg azon van, hogy igyekezzünk erre törekedni a napi rutinjaink kialakítása és a mindennapi helyzetek kezelése során.
Sokszor ez nem jelent mást, mint egy megállót gyalogolni a szokásos útvonalunkon. Egy kávé vagy tea iváskor nem csinálni semmit, csak odafigyelni az elfogyasztott italunkra. Amikor ülünk a buszon, villamoson kinézünk az ablakon és figyeljük a körülöttünk zajló eseményeket. Ha sétálunk időnként megállunk és felnézünk az égre, megfigyeljük a felhőket. De időről időre csak egyszerűen csendben lenni is igen értékes időtöltés napjainkban.
Néhány jó tanács a lassításhoz a Slow Budapesttől:
-
Lassítani a hétköznapokban érdemes, hogy fenntartható legyen a kiegyensúlyozott állapot. Fókuszálj unktehát a mostra és a napjaidat felépítő kis szokásokra!
-
Lassítani csak lassan lehet. Ne siessünk, és ne siettessük az eredményeket! Legyünk magunkkal szemben elnézőek, hagyjunk időt a sikerekre!
-
Ismerjük meg a minket körülvevő környezetet, a fogyasztói és információs társadalmat, annak kimondatlan elvárásaival! Az, hogy fel vagyunk gyorsulva, nem a mi hibánk.
- A lassítással előjöhet az a korunkat meghatározó érzés: hogy a lemaradunk, kimaradunk valamiből. Bizony, lesznek dolgok, amelyekre nem jutunk el, ugyanakkor tegyük fel magadnak a kérdést: biztosan ott kell lennünk? Mi tölt fel, mi tesz minket boldoggá?
- Készüljünk fel a változásra! Ne ugorjunk bele semmibe hirtelen! A lassulásunkban a régi szokásokat újakra cseréljük fel. Ezeket jobb előkészíteni. Írjunk egy listát arról, mi az, amit szeretünk, amit nem szeretünk és amit szeretnénk csinálni. Vizsgáljuk meg, mire van szükségünk!
- A lassítás passzív dolognak tűnhet, pedig nem az! Sok intenzív érzésben és élményben lesz részünk. És néha bizony kitartásra is szükségünk lesz. Ne adjuk fel az elején, legyünk nyitottak a változásra!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap.