Akár kezdő konyhakertészek is belevághatnak a csírák nevelésébe, amellyel akár néhány nap alatt friss, magas tápértékű finomságot tálalhatnak.
Közeledik a tavasz, ebben az időszakban azonban főleg nagyon nehéz a várakozás a friss, lédús, ízletes zöldekre, zöldségekre, gyümölcsökre. Bár a csírák az év minden időszakában szuper vitamin– és ásványianyag–források, mégis ez idő tájt nő meg igazán jelentőségük.
Azonban nemcsak ez az előnye a csíranevelésnek: kevés hulladékkal állíthatóak elő, kicsi az ökológiai lábnyomuk, és gyakorlatilag – a magokon kívül – minden eszköz megtalálható hozzá a legtöbb háztartásban. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy néhány nap alatt siker koronázza az előállításukhoz tett egyszerű lépéseket.
Ami a legfontosabb, hogy kizárólag csíráztatásra alkalmas magokat használjunk. Ezek kaphatóak a legtöbb szupermarketben, bioboltokban. A csíráztatás lépéseire vonatkozóan a csomagoláson olvasható tájékoztatót olvassuk el és tartsuk be. Az egyes növényfajtákra vonatkozóan kérjük ki a szakeladó tanácsát!
Az, hogy melyik magot, magokat választjuk, ízlésünk, kísérletezőkedvünk kérdése, a választék óriási: napraforgómag, búzamag, csicseriborsó, mungóbab, mustárcsíra, brokkoli, görögszéna, lucerna, repce, retekmag, vöröskáposzta, zsázsa…
Ami fontos a magoknak, az a nedvesség, a megfelelő hőmérséklet és a szellőzés, ezeket a körülményeket kell biztosítanunk számukra. Tartóedénynek vásárolhatunk speciálisan csíráztatásra készült üvegeket a csíramagokat árusító helyeken, piacokon, vagy online, pl. a Kifőzömtől. De újrahasznosítva egy kiürült befőttesüveg is megfelelő, ha gézzel borítjuk a tetejét. Erre azért van szükség, mert naponta át kell öblíteni a csíráztatnivaló magokat. A pangó vízre ügyeljünk, az kudarcot okozhat. A hőmérsékletet tekintve a 28-30 Celsius fok az ideális napfényes helyen, bár ez magonként eltérő lehet. Van olyan növényfajta, amely már a harmadik napon fogyasztásra kész, ám van amelyiknek akár két hét is szükséges lehet.
Tipp: tálaljuk igényesen, nekünk tetsző szép tányéron, kreativitásunk szerint elhelyezve például friss kovászos kenyérre kent vajon, főételek díszeként, saláták alapanyagaként, akár többféle csírát keverve, krémsajtok, túrók különleges összetevőjeként, vagy krémlevesek kiegészítőjeként.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!