A levendulaszörp a július igazi slágere! Csakhogy ezt a szörpöt nem egyszerű úgy elkészíteni, hogy valóban szép legyen a színe. Mutatjuk a titkot!
Annyiféle recept kering a neten levendulaszörp ügyben, és mindegyik azt állítja, hogy a leírást követve tökéletes lesz a végeredmény. Aztán amikor az ember nekiáll az egyébként meglehetősen komoly feladatnak, a végén sokszor csalódottan nyugtázza, hogy valami nem stimmel. A szörp vagy túl halvány, vagy csúnya barnás árnyalatú lesz, esetleg az íze megy el túlságosan kesernyés tartományba. A nem szép színű és nem finom levendulaszörp viszont valahogy sehogy sem akar elfogyni… Így előfordulhat, hogy másfél napi kemény munkánk megy veszendőbe, ha valamit elrontunk. Lakáskultúra most egy többször kipróbált saját receptúrát mutat be, ebben egyetlen olvasónk sem fog csalódni!
1. Csipkedjük le a virágfejeket
A jó szörphöz nagyon sok virágfejre van szükség! 100 virágfejből – ahogy azt sok recept állítja – nem lesz igazán jó a levendulaszörp. Ilyen kis mennyiségből nem jön ki elegendő szín és illatanyag. Egy láda vágott száras levendula már kiindulási alap lehet, de ha két láda van, az még jobb.
A virágfejeket csipkedjük le, munka közben rögtön dobálhatjuk is abba a lábosba, amiben a majd áztatunk. Végül legalább 5 cm magas virágréteg legyen a lábosban, ha ennél több is összejön, természetesen nem baj. A virágfejeket lehetőleg tőből csippensük le, minél kevesebb szárrésszel, mert az sajnos keserű ízű.
2. Öntsük fel vízzel a levendulavirágokat
A szín és az illat kinyeréséhez áztatni kell a levendulavirágokat. Sokan hidegvizes áztatást alkalmaznak, de forró (kb. 80 fokos) vízzel sokkal intenzívebb hatást érhetünk el. Ne forraljuk fel teljesen a vizet, mert akkor megint csak keserűbb lesz a szörp. Kb. négyszeres mennyiségű vizet öntsünk a virágfejekre. Ha 5 cm magas a virágréteg, akkor kb. 20 cm legyen a víz magassága. Szórjunk rá a mennyisétől függően 1-2 evőkanál citromsavat. (kb. 1 ek/ 3 l)
A levendula színanyaga azonnal oldódni kezd. Egy fakanállal keverjük meg. Majd egy fedővel vagy nagyobb tányérral nyomjuk le a virágokat az áztatóvíz szintje alá.
1-2 friss citromot is karikázhatunk a levendulához, de erre valójában nincs szükség. A citromsav eléggé savanyú. Mivel a szörpöt fel kell forralni ahhoz, hogy tartós legyen, a friss citrom vitamintartalma és illata sajnos elvész a folyamatban. Egy teljes éjszakára hagyjuk ázni a levendulát. Mánapra egészen élénk lesz a színe. Szűrjük át.
3. Dunsztoljuk be
A leszűrt szörpöt forraljuk fel egy lábosban. Ekkor adhatunk hozzá cukrot vagy cukorhelyettesítőt igény szerint. 4 liter szörphöz 1 kg cukorral számoljunk. Így csak egészen enyhén lesz édes. Teljesen cukor nélkül is lehet hagyni, tökéletesen múködik úgy is, csak nem lesz sűrű az állaga. Fontos tudni, hogy minél több a cukor a szörpben, annál inkább eltolódik a színe: veszít élénkségéből, barnásabb lesz. A kész szörpöt öntsük előzetesen sterilizált üvegekbe.
Forró vizes dunsztolás után szorosan zárjuk le az üvegeket. Száraz dunsztban hagyjuk a szörpöt kihűlni, majd mehet a kamrába!
4. A levendulaszörp precíz tárolása
A levendulaszörpöt sötét, hűvös helyen tároljuk. Minél több fényt kap és minél melegebb helyen tartjuk, annál hamarabb veszíti el csodás színét. Ha van hely a hűtőben, érdemes oda berakni. Ha vigyázunk rá, egész télen lesz frissítő levendulaszörp otthon.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!