Marie Kondo óta szinte valamennyi otthont megérintett a rendszerezés és a minimalista szemlélet szele. Bár valóban jót tud tenni a közvetlen környezetünk rendezettsége, bizony túlzásba is lehet esni vele.
Ahogyan a tárgyak felhalmozása, úgy a tőlük való megszabadulás is lehet túlzott mértékű. Bár Marie Kondo és a Konmari-módszer óta mindennapos témává vált a szelektálás művészete és az ezzel töltött idő beiktatása, bizony ez esetben is létezik egy határ, amely után már kényszerességről beszélhetünk.
Tracy McCubbin is a japán rendszerezés királynőjéhez hasonló módon segíti ügyfeleit szebbé, rendezettebbé varázsolni otthonaikat, ezáltal pedig mindennapjaikat. Saját bevallása szerint eddig több mint 1200 kliens kérte tőle a segítségét. Pályája során azonban olyanok is megfordultak kezei között, akik esetében nem volt szükség szelektálásra: amitől lehetett, mindentől megszabadultak.
Mi a gond ezzel?
Mintha kicsit önmagának mondana ellent egy szakértő, aki a rendszerezésben számít profinak, igaz? Pedig sajnos a „szabaduljunk meg mindentől” elvvel is át lehet esni a ló túlsó oldalára, ami mentálisan és több más szempontból is egészségtelen. Ezek a kidobott tárgyak ugyanis legtöbb esetben szeméttelepekre kerülnek, innen azonban csak egy részük feldolgozásra – nagy terhelést jelentenek tehát a környezetünkre.
A szelektálás fontos, ám a szakember szerint még fontosabb, hogy tudatosan vásároljunk. A rendszerezés során pedig a következő négy szempontot tartsuk szem előtt, ha szeretnénk megtalálni az arany középutat.
1. Hányszor van szükségünk rá?
Lehet, hogy néha kell csak az adott dolog, de akkor szükségünk van rá. Ebben az esetben ne szabaduljunk meg tőle.
2. Segíti a munkánkat?
Ha olyan tárgy akad a kezünkbe, amit a munka során tudunk használni és segíti is azt, akkor semmiképp se szabaduljunk meg tőle, mert épp ránk tört a szelektálási roham.
3. Többe kerül megjavítani, mint újat venni?
Elszakadt, elromlott, eltört, emiatt nem használjuk – ebben az esetben mérlegeljük, hogy mennyi időt, pénzt és energiát kellene belefektetnünk ahhoz, hogy ismét működőképes legyen az adott tárgy. Ha anyagilag rosszabbul jövünk ki belőle, érdemes inkább belefektetni egy újba.
4. Tudjuk tárolni?
Fontos, hogy az adott tárgynak legyen helye az otthonunkban – amennyiben nem tudjuk már hova tenni, akkor jobb, ha meg sem vesszük, illetve továbbadjuk. Mindig csak annyit és azt vásároljuk meg, amiről tudjuk, hogy van, illetve lesz neki helye az otthonunkban.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!