Az egészséges táplálkozás kulcsfontosságú szervezetünk védekezőképességének természetes támogatásához, ám más hétköznapi szokásainkat is érdemes felülvizsgálni az erősebb immunrendszer érdekében.
Talán nem volt még olyan időszak, amikor ennyire központi kérdés, téma lett volna az immunrendszer erősítése. Az orvosi ajánlásokat mindenképpen érdemes szem előtt tartani, de természetes, mindennapokban használt módszerek kiegészítésével hatékonyan támogatni tudjuk szervezetünk ellenálló képességét.
Vitamindús táplálkozással az immunrendszerért
Számos gyümölcs, zöldség és gyógynövény pozitív hatását élvezhetjük a hidegebb hónapokban is, amelyek ráadásul finoman támogatják a védekezőképességet.
Ilyenek többek között a bogyós gyümölcsök: bár már lejárt a szezonja a málnának, a szedernek és az áfonyának, fagyasztott változatban be tudjuk iktatni a napi étkezésünkbe. Kiváló turmix vagy smoothie és desszert alapanyag,
Ne feledkezzünk meg az ősz végén még kapható birsalmáról, körtéről, szőlőről és almáról, amelyeknek számtalan fajtája közül válogathatunk.
Nem újdonság, hogy a savanyú káposzta nem hiányozhat az őszi, téli ételkínálatunkból. Fogyasszuk nyersen, akár saját magunk által készítve!
A fermentálás egyáltalán nem nagy ördöngösség, ráadásul nagyon egészséges: uborkát, káposztát, cukkinit, zöld paradicsomot, kis dinnyét, avagy szinte bármelyik zöldséggel kipróbálhatjuk.
Fogyasszunk céklát, sárgarépát, káposztát nyersen, salátaként tálalva, bolondítsuk meg egy kevés aszalt gyümölccsel, esetleg olajos magvakkal megszórva.
A magcsíráztatás nemcsak gyerekek számára lehet jó móka, hanem a szervezetünk is meghálálja, ha többet fogyasztunk ezekből a vitamin– és ásványianyag–forrásokból. Hasonlóan a mikrozöldekhez, amelyek termesztésébe akár a kert nélkül élők is belefoghatnak.
Összességében a legjobb, amit tehetünk, ha minél több nyers eledelt, friss élelmiszeralapanyagból készült ételt fogyasztunk
Fontos a folyadékbevitel
Télen sokunk kevésbé érzi szomjasnak magát, ez azonban nem jelenti azt, hogy kevesebbel is be kell érnünk. Ügyeljünk fokozottan a folyadékfogyasztásra! A legjobb, ha tiszta vízből fedezzük mindezt, de kiváló alternatívák lehetnek a valódi gyümölcsből készült szörpök, mint a homoktövis, levendula, csipkebogyó szörp. Most van szezonja a forró teáknak: készülhetnek gyógynövényekből, mint például csipkebogyóból vagy mentából.
Sport a szabadban
A táplálkozáson kívül iktassunk be sportolást, mozgást a mindennapjainkba! A szabad levegőn végzett futás, sétálás, túrázás nemcsak jó stresszlevezető, de rendszeresen végezve sokat tehetünk velük az immunrendszerünk megfelelő működéséért.
Elegendő pihenés
Mindezeken túl egészségünk másik alappillérére is érdemes fokozottan odafigyelni: az alvásra. A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás az egyik legfontosabb immunerősítőnk, ne sajnáljuk rá tehát az időt! Egy citromfüves tea mellett olvasni, majd egy jót aludni, szuper regeneráló, frissítő hatású. Az ágyneműnket mossuk sűrűbben, akár egy kis levendulás illóolajos vízben öblítve, amely szintén hozzájárulhat az ellazuláshoz és a jobb pihenéshez. Használhatunk lakásunkban is illóolajokat, aromaterápiát, diffúzorokat igényünk szerint.
Apró szokások az egészségünkért
- Szellőztessünk minél többet hűvös időben is!
- Öltözzünk rétegesen, ápoljuk a bőrünket is az évszaknak megfelelően.
- Tartsunk szünetet a munkában, tanulásban, relaxáljunk a nap folyamán többször is, még ha rövid időre is van csak erre lehetőségünk.
- Keressük és tudatosítsuk a számunkra feltöltő erőforrásokat, hogy alkalmazhassuk, ha úgy érezzük, szükségünk van egy kis újratöltődésre.