Bármennyire is szeretnénk mindig a maximálisat nyújtani a feladataink elvégése során, a koncentráció nem minden esetben számít könnyű feladatnak. A fókuszált munkavégzés a jó teljesítmény egyik alappillére, mégis gyakran előfordul, hogy figyelmünk elkalandozik a fontos feladatokról.
A belső tényezők mellett számtalan külső körülmény is képes kizökkenteni minket az összpontosításból. Sokaknak egy hagyományos, kis létszámú szobában is nehéz csak és kizárólag a munkára figyelni, egy olyan irodában pedig, ahol egy légtérben ülnek sokan, még lassabb lehet a haladás és sokkal gyorsabb a kifáradás.
Bármilyen területen is dolgozunk, egy dolog biztos: az elért sikerekért és az eredményekért keményen meg kell dolgoznunk. Az odafigyelés és a kellő energiabefektetés elengedhetetlen, ha felfelé ívelő karrierről álmodozunk. Aki képes a koncentrációs képességét újabb és újabb szintre emelni, nagyobb előnnyel indul, mint az, aki számára visszatérő nehézséget okoz az összpontosított munkavégzés.
Hogy képesek legyünk változtatni az esetleges rossz szokásokon, vagy a külső behatásokon, érdemes tisztában lenni azzal, hogy miért is jelent kihívást számunkra a fókusz megtartása és miért terelődik el könnyen a figyelmünk. Agyunk folyamatosan új ingerekre vágyik, ezért fordulhat elő, hogy néhány fókuszálással töltött másodperc után is hajlamosak vagyunk elkalandozni: kibámulunk az ablakon, beszélgetni kezdünk munkatársainkkal, vagy ránézünk a magánlevelezéseinkre.
A munkakörülményeink is nagyban képesek befolyásolni a figyelmünket. Az állandó alapzaj és egy sötét, levegőtlen munkaállomás is komoly hatással lehet a koncentrációnkra. Egy olyan munkakörben, ahol állandóan csörög a telefon, vagy a kollégák és a partnerek közötti kapcsolattartásért vagyunk felelősek, folyamatos készenléti állapotban kell teljesítenünk. A munkahelyi körülmények mellett testi, lelki és szellemi állapotunk is akadályozhatja a koncentrált munkavégzést. A nem kielégítő és megfelelő mennyiségű alvás is befolyásolja a teljesítményünket, hiszen fáradtan jóval kevesebb ideig vagyunk képesek összpontosítani. Vérnyomásproblémák, emésztési zavarok, pajzsmirigybetegségek, valamint depresszió esetén is nehéz a feladatok zökkenőmentes ellátása.
Minél tisztában látjuk a gyenge pontokat, annál könnyebb ellene tennünk, ezért érdemes már a probléma megfogalmazása során átgondolnunk, hogy a kompetenciánkhoz mérten hogyan tudnánk javítani a koncentrációs képességünkön.
Próbáljunk meg gondoskodni a megfelelő munkakörnyezetről!
Takarítsunk el mindent az asztalunkról, amiről úgy hisszük, képes elvonni a figyelmünket a munkáról és csak azokat a dokumentumokat és eszközöket hagyjuk elől, melyekre éppen szükségünk van az adott projekthez kapcsolódóan.
Zárjunk ki minden zavaró tényezőt!
Ha kollégáinkkal egy légtérben dolgozunk és úgy érezzük, a zaj negatív hatással van a fókuszált munkavégzésünkre, egy fejhallgató hasznos lehet a mindennapok során. Némítsuk le a telefonunkat, a számítógépen zárjuk be a nem releváns ablakokat és a beérkezett levelezésekre is csak az adott feladat elvégzése után nézzünk rá. Munkatársaink irányába is jelezhetjük, hogy éppen mivel foglalkozunk, ebből adódóan a következő órákban nem biztos, hogy reagálni tudunk a kéréseikre.
Figyeljünk oda a szükségleteinkre!
Minden produktív nap alapja egy pihentető alvás, megfelelő mennyiségű energiabevitel és a kellő hidratáltság. Az intenzív munkavégzésnek is vannak határai: iktassunk be pihenőket, rövid sétákat, pár percig foglalkozzunk mással, két projekt között és máris könnyebb lesz visszakapcsolódnunk a napi teendőink elvégzéséhez.
A cikket a Spaces és a Regus irodaközpontok (IWG Group) támogatták.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!