Az utóbbi évek egyik legfelkapottabb témája az egészséges életmód, amelynek alapvető pillére a táplálkozás. Egy kis odafigyeléssel és következetességgel azonban nemcsak magunknak tehetünk jót, hanem a környezetünk védelméért is – és még a pénztárcánk is hálás lesz érte.
Pazarlás helyett tervezés
Ahhoz, hogy a vásárolt élelmiszereik ne a szemetesben végezzék, tapasztalataim szerint az egyik legfontosabb a tervezés. Bár nem könnyű, mégis segíthet megelőzni a ételek kidobásából keletkezett rossz érzést.
Írjunk bevásárlólistát!
Érdemes feljegyezni, ha elfogyott valamelyik általános alapanyagunk, avagy a tervezett menüsor előtt összeírjuk, mikre lesz szükségünk az elkészítésükhöz. Nemcsak a járványhelyzet alatt teszünk jót magunknak, ha ritkábban és online vásárolunk be, hanem később is, hiszen így a felesleges vásárlás is könnyebben elkerülhető.
Rendszerezett hűtő
A hűtőben lejárati idő szerint helyezzük el az élelmiszereket úgy, hogy ami minél hamarabbi felhasználást igényel, az kerüljön előrébb. A minőségét megőrzi jelzés inkább útmutatás, ami az élvezeti érték megtartás végett érdemes betartani.
Használjuk a fagyasztót!
A megmaradt ételt, fel nem használt alapanyagokat, ha tudjuk, érdemes lefagyasztani. Ha több pékárut vettünk, azokat is érdemes a fagyasztóba tenni, mielőtt megszáradnának. Később még nagyon jól jöhet az a fagyasztóban tárolt pár adag étel, vagy pirítós sütőben átmelegített kenyér, ha éppen elfogyott volna.
Maradékmentés
Ha elszámítottuk magunkat és túl sokat főztünk, használjuk fel a maradékot a másnapi ebédünkhöz! Egy kis csavarral – például új körettel – máris új étel válhat belőle. Ha a fagyasztó már tele van, kedveskedjünk a kollégáinknak, szomszédainknak belőle.
Maradjunk kreatívak!
Gyorsan, finomat – mit főzzünk ilyenkor? Többszörösen hasznos, ha előtte szétnézünk a hűtőnkben vagy a kamránkban, és a rendelkezésünkre álló választékból improvizálunk. Részesítsük előnyben a romlandó, közeli lejáratú idejű termékeket!
Főzzünk előre!
A magam részéről a frissen főzött ételfogyasztás híve vagyok, nem szoktam rendszeresen előre kiadagolva készíteni az ételeket. Az előre megfőzött ételek azonban mind energiafelhasználás, mind időgazdálkodás szempontjából hasznosak. Amit viszont magam is rendszeresen megteszek, hogy maradék fűszernövényeket vagy például a rakott rizses ételhez fel nem használt hozzávalókat lefagyasztom egy későbbi ételhez.
Konyhai hulladék felhasználása
A szerves hulladékból előállított komposzt kiváló talajjavító mind a kert, mind a lakás növényeinek. Szemetesbe dobás helyett tehát érdemes komposztálni a zöldhulladékot, amennyiben azonban nincs rá mód, akkor is számos lehetőségünk van találni a város számos pontján erre alkalmas komposztáló ládákat. Ám nem csak a komposztot „etethetjük” a zöldségek azon részével, amit nem használunk fel a főzéshez: egy kis palántafölddel és türelemmel a kidobásra ítélt alapanyagokból pár hónapon belül már a saját zöldségeinkből lakmározhatunk.