A környezetbarát szemlélet nem csak az otthonunkig kell, hogy korlátozódjon: az olyan mindennapi döntések, mint például melyik étteremben költünk el egy fenséges ebédet vagy vacsorát, szintén sokat hozzátehetnek a fenntarthatóbb jövőért.
Hogyan lehet fenntartható egy étterem?
A nyár isteni alapanyagokat kínál mind az otthon elkészített ételeink elkészítéséhez, mind pedig az éttermek, vendéglátóhelyek kínálatához. De vajon a finomságokon túl szempont nektek egy ilyen hely kiválasztásánál, hogy az fenntarthatóan működik-e?
Ha ez a szemlélet eddig elkerülte figyelmetek, érdemes ezután keresni a Felelős Gasztrohős Alapítvány Fenntartható Vendéglátóhely minősítését, amelyet azok a vendéglátóhelyek és catering cégek kaphatnak meg, amelyek akár csak néhány apró lépéssel is, de „zöldebbé” teszik működésüket.
Ilyen például az, hogy optimalizálják a hulladékkezelésüket, az energia- és vízhatékonyságot, valamint az alapanyagok beszerzésének módját. A minősítés kritériumai, hogy nem használnak pálmaolajat, legalább két vegetáriánus fogásuk van, minimum 30%-ban hazai élelmiszert használnak, legalább egy alapanyaguk bio minősítésű, nem használnak polisztirol csomagolóanyagot, sem szívószálat, legalább egy általuk használt tisztítószer környezetbarát és folyamatosan törekszenek a környezeti terhelés csökkentésére.
Kávézók esetében kritérium, hogy magyar tejet használnak, náluk sincs polisztirol csomagolóanyag, sem szívószál, találunk náluk vegetáriánus harapnivalót, és ők is minimum 30%-ban magyar élelmiszert szereznek be. Kínálatukban legalább bio/fair trade/direct trade kávét és teát is találsz. A környezetbarát tisztítószer-használat és környezetterhelés csökkentésére való törekvés hasonló az éttermekéhez.
A szezonalitás fontossága
Miért jó, a szezonális, hazai alapanyagok használata? Mert jelenleg egy átlagos étel 1000 km-t tesz meg, mire asztalunkra kerül, emiatt pedig a szállításához pedig rengeteg kőolajat és csomagolóanyagot használnak fel.
Miért jobb a biotermék?
Mert a műtrágya sajnos nem bomlik le és számos állatfaj pusztulásához vezethet – ez pedig ránk is negatívan hat, tehát saját magunkat is mérgezzük vele.
Növényi alapú ételek
Miért válasszunk inkább növényi eredetű ételeket környezeti szempontok végett? Mert a húsipar az egyik legkörnyezetszennyezőbb iparág az élelmiszeriparban az üvegházhatásért felelős gázok kibocsátása, az energia-, a vízfelhasználás és a földterület használat tekintetében. Ráadásul nagy mennyiségű antibiotikumot használ fel.
Felelősségvállalás az éttermek részéről
- Tehetnek az élelmiszerpazarlás ellen a megfelelő ételadagok felszolgálásával.
- Fontos a hulladékcsökkentés, a csomagolóanyagok összetételére való odafigyelés, valamint annak csökkentése a vendég fogyasztásakor és az ételkészítés folyamatában is.
- A takarítószerek maradványai, bár a legtöbb esetben nem életveszélyesek, de összetételük a környezetre károsan hathat. A szabályok betartásával optimális, ha a vendéglátóhelyek is figyelmet fordítanak a környezetkímélésre és az adagok mennyiségére.