Egy szépen berendezett és rendszeresen karbantartott akvárium nemcsak életet hoz még a legkisebb lakásba is, hanem gyönyörű dekorációjává is válhat.
Amikor a gyerek kisállatért könyörög, a szülők sokszor aranyhalat vesznek nekik, gondolván, azzal kevés gond van – pedig az akvárium is csak akkor szép, ha rendszeresen gondozzuk.
Mekkora és hol?
Az akvárium méretének megválasztásakor mérlegeljük, hogy milyen halakat szeretnénk. Vannak olyan halfajták, amelyek megelégednek a kisebb hellyel, és akadnak nagy mozgásigényű fajták is, mint például a vitorláshal. Ezután mérlegeljük, hogy hová szeretnénk tenni az akváriumot: itt fontos szempont, hogy a különböző zajforrásoktól (pl. tévé) messze kerüljön, ne állítsuk fűtőtest közelébe, és közvetlen napfénynek se tegyük ki, hiszen ezáltal hamar felmelegedhet nyáron a víz hőmérséklete.
Első lépés
Rendezzünk el az akváriumban homokot, köveket, műanyag növényeket, játékos díszeket, amiket körülúszhatnak az állatok. A legfontosabb, hogy a használatot megelőzően jól mossunk le mindent. Legalább egy nappal korábban, mielőtt hazavinnénk a halakat, töltsük fel az üvegmedencét, így a víz szobahőmérsékletűre melegedhet.
Kiegészítők
A homokon és a növényeken kívül szerezzünk be egy szűrőberendezést, amely segít tisztán tartani a vizet. Érdemes egy hőmérőt és egy fűtőberendezést is beszereznünk, hogy folyamatosan nyomon tudjuk követni a hőmérsékletet, és be tudjunk avatkozni, ha szükséges.
Hétköznapi teendők
Rendszeresen ellenőrizzük a víz hőmérsékletét, hogy a halaknak mindig megfelelő legyen. Legjobb, ha a medencébe hőmérőt helyezünk, és ha szükséges, fűtjük, vagy épp hűtjük. A víz részleges cseréjét hetente javasolják a szakemberek (a teljes csere sokkot okozna az állatoknak).
Merjük ki egy edénnyel a víz egynegyedét, majd öntsük fel langyos vízzel. Ügyeljünk a hőmérsékletre, nehogy túl meleg legyen. A növényekről szedjük le a letört, elkorhadt leveleket, hajtásokat. Ha a gondos kezelés ellenére a víz zavarossá válik, ürítsük ki az akváriumot. A kopoltyúsokat rakjuk át egy másik edénybe, majd távolítsuk el a növényzetet. Ezután mossuk át a homokot, és telepítsük újra az egészet.
Táplálék
A halaknak általában nagyon kevés táplálékra van szükségük a növekedéshez. Fontos, hogy az állatokat egyenletesen etessük, csak annyit adjunk nekik, amennyit azonnal elfogyasztanak, mert különben az eleség bomlani kezd. Azért, hogy bizonyosan megkapják az összes vitamint, ásványi anyagot, aminosavat és egyéb tápanyagot, amire szükségük van, adjunk nekik hetente 2-3-szor állateledel-szaküzletekben kapható speciális eleséget. Az otthagyott élelmet halásszuk le minden este.
Halfajták
Az egyik legigénytelenebb hal a guppi, nagyon jól alkalmazkodik a környezetváltozáshoz. A táplálék tekintetében sem válogatós: a száraz eledelektől a növényi táplálékig szinte mindent elfogyasztanak. A feltűnő, narancssárga szifó vidámabbá teszi az akváriumot. Nagy mozgásigényű hal, így minimum 50 literes akváriumban érdemes tartanunk. Szinte mindent megeszik, de a szárított tápokat kedveli a legjobban.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!