Talán csak a nagytakarításkor, lomtalanításkor, költözéskor vesszük észre, hogy bár a lakást nem uralja káosz, ám az évek során számos olyan tárgy gyűlt fel az otthonunkban, amit egyáltalán nem használunk. A sok felesleges holminak „hála” egy idő után egyre nehezebb a rendrakás és a takarítás. Számoljunk le végérvényesen a káosszal!
A rendszerezés pozitív hatásairól már mi is sokat írtunk, és nem véletlen, hogy olyan népszerűvé váltak az elmúlt években az organizálást magas szintre emelő guruk ajánlásai, tanácsai. Egy rendezett térben megnyugszik az elme, kiegyensúlyozottabbak leszünk, arról a gyakorlati haszonról már nem is beszélve, hogy az átlátható rendszerben sokkal könnyebben találjuk meg, amire épp szükségünk van. Lássuk, mi a teendő, ha rendszerezett otthont szeretnénk
1. Marie Kondo hajtogatási technikája
Marie Kondo a rendszerezés sztárja, így érdemes ellesni ruhahajtogatási módszerét. A lényeg, hogy a kevésbé gyűrődő pólókat, zoknikat, alsóneműket a lehető legkisebbre hajtogassuk, és helyezzük kosarakba vagy fiókelválasztókba. A ruhaneműket egyébként fel is csavarhatjuk, így még kevesebb helyet foglalnak. A módszer előnye, hogy teljesen átláthatóvá válnak az apróbb dolgok is, szemben azzal, ha a szekrényben a nagyobb ruhadarabok között elrejtve tároljuk őket.
2. Rendszerezés a hűtőben is
Ugyanazt az elvet, amelyet a ruháknál alkalmaztunk, vezessük át a hűtőszekrénybe is. Az sohasem jó, ha az élelmiszerek a bolti csomagolásukban, esetleg abból félig-meddig kilógva fekszenek a hűtőben. Aminek potenciálisan szaga lehet, mint például a sajtoknak, felvágottaknak, vagy húsoknak, azt tegyük fedeles dobozba. A zöldségeket se dobáljuk be csak úgy a zöldségtartóba, mert ott is könnyen eluralkodhat a káosz, ami gyors romlásukhoz vezet: ezeket is tegyük külön kosárkákba.
3. Az apró tárgyak helye
Mindenkinek fejtörést okoznak azok a tárgyak, amelyeket nagyon gyakran használunk, mégsem igazán van helyük azon kívül, hogy az asztalra, vagy a konyhapultra helyezzük őket. Ilyen például a kulcscsomó, a tévé távirányítója, a papírzsebkendő és a hasonló apróságok. A rendszerező coachok azt javasolják, hogy ezeket mindig helyezzük legalább tálcára, de ha lehetséges, akkor dobozba. Valójában sokkal jobban mutat egy nyitható doboz a dohányzóasztalon, mint a széjjel heverő távirányítók. Sokat segíthet ez a rendszerezés a fürdőszobában is: a fiókokba szerezzünk be kisebb tárolókat, dobozokat, amelyekben mindennek megvan a maga helye.
4. Egy érintés, egy perc
Ez a szabály az állandó rendfenntartást segíti. Nagyon egyszerű: amit a kezünkbe veszünk, azt használat után ugyanazzal a lendülettel tegyük is vissza a helyére. A szabály másik eleme, hogy amit egy perc alatt meg lehet csinálni, azt ne halogassuk, hanem azonnal csináljunk meg. Ilyen művelet például a konyhapult letörlése, a szennyes azonnali szennyestartóba dobása, vagy a használt poharak mosogatógépbe helyezése.
5. Rendszeres szortírozás
Aki túl sok tárgyat kíván egyszerre rendben tartani, az szükségszerűen kudarcot vall, ezért hát fontos, hogy a felesleges ruháktól, kacatoktól és egyéb nem használt tárgyaktól megszabaduljunk. Időnként – lehetőleg gyakran, havonta, kéthavonta – szortírozzunk, évszakváltáskor nézzük át alaposan a szekrényt, a már nem használt ruhákat adományozzuk vagy adjuk el, ha pedig teljesen tönkrement, dobjuk ki. Ne tároljuk a már nem használt elektronikai eszközöket, kábeleket, mehetnek az elektromos hulladékgyűjtőbe. Ne tartsunk fenn bútorraktárat sem: ha valamely bútor csak a helyet foglalja, legalább a pincébe vigyük le, vagy ha már meguntuk, esetleg az új élethelyzet úgy alakította, hogy nincs szükségünk rá, adjuk el. Ha ezt megfogadjuk, akkor már fele annyira nehéz a rend állandó fenntartása.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!