A száraz szobalevegő nemcsak a hőérzetet ronthatja, hanem számos már testi tüneteket is okozhat – nem utolsósorban pedig a bútorainknak sem tesz jót.
Ha az otthonunkban a levegő páratartalma 40% alá esik, számtalan kellemetlen tünettel nézhetünk szembe.
1. Köhögés és rossz közérzet
A rossz komfortérzet mellett a száraz bőr és szem, a torokkaparás és szájszárazság, a száraz köhögéssel kísért nyugtalan alvás mind-mind arra utalhat, hogy nem megfelelő a páratartalom az otthonunkban. A páramentes, száraz levegő ugyanis kiszáríthatja a nyálkahártyát, ez pedig csökkenti a kórokozókkal szembeni védelmet is. Száraz levegőben gyakrabban tapasztalhatjuk azt is, hogy fáj a fejünk, fáradtabbak, ingerlékenyebbek vagyunk, és az általános közérzetünk is rosszabb.
2. Erősödő allergiás reakciók
Kevésbé jó hír – főleg most, az allergiaszezon indulásának kapujában – hogy a száraz levegőjű szoba felerősítheti az allergiás reakciókat. Akár légúti allergia, akár pikkelysömör kínoz bennünket, a párásítás sokat segíthet.
Tipp: a növények segítik feltornázni a levegő páratartalmát, emellett még a levegőt is tisztítják, de nem mindegy, milyen növényt választunk. Az egyik legjobb párásító például a szobapáfrány, ami maga is sok nedvességet igényel, és ennek a legnagyobb részét visszajuttatja a szoba levegőjébe. A vízkedvelő növények általában jók párásításra, ilyen még a könnyen tartható aranypálma.
3. A fabútorok ellensége
A száraz levegő nemcsak az egészségnek árt, de a fabútorok, a parketta, sőt a növényeknek számára is káros lehet. Ha váratlanul elkezd nyikorogni a parketta a szobában, akkor érdemes azon elgondolkodni, mekkora lehet a levegő páratartalma.