Gondosan megtervezett, egészséges, fenntartható és természetesen olaszosan stílusos: Francesca Peratoni építész nagyobb lakást keresett családja számára, amelyet környezetbarát megoldásokkal keltett új életre.
A gyerekek érkezésével, növekedésével változik a családok mindennapi élete, és ezzel párhuzamosan a lakóhelyükkel kapcsolatos elvárásaik is módosulnak. Francesca Peratoni olasz építész és férje akkor döntött a költözés mellett, amikor második kislányuk négyéves lett. Nyilvánvaló vált számukra, hogy több szobára van szükségük, és olyan otthonra vágytak, amelyhez jól kihasználható külső tér, kert vagy hatalmas terasz is tartozik. Ilyen elképzelésekkel kezdtek keresgélni a varázslatos északolasz városban, Milánóban.
Zöld szemléletű felújítás egy milánói társasházban
A négyemeletes társasház még a 60-as években épült, és a felső szinten lévő lakásban azóta szinte semmi nem változott. Szerencsére az építész gyakorlott szeme nemcsak a rossz állapotú, divatjamúlt részleteket vette észre, hanem a pozitívumokat is. A napfényes, ideális elosztású 120 m2-es ingatlan adottságai alapvetően megfeleltek az elgondolásaiknak, elegendő számú szoba és fürdőszoba volt benne. Az is sokat nyomott a latban, hogy a felújítás során zöld szemlélettel, energiahatékony módszerekkel korszerűsíthették a gépészetet.
Hatalmas üvegfelületek segítik a nyílt térérzetet
– A nappalit korábban két részre osztotta egy kandalló, amely nemcsak a helyiség használatát, de a fény áramlását is gátolta, ezért úgy döntöttünk, megválunk tőle – mutatja a tágas közösségi zónát a tervező. Mivel ide került a konyha és az étkező, a korábbi konyha más funkciót kaphatott. A kellemes térérzet érdekében a főzés helyszínét fehér kazettás üvegfallal választották le, a másik oldalon pedig az építész dolgozószobáját rendezték be, amelyhez saját fürdőszoba tartozik. Ez azért jelentett tökéletes megoldást, mert itt található a lakás második bejárata.
Régi bútorok, modern és ikonikus dísztárgyakkal vegyítve
Francesca a szobák berendezéséhez, a stíluselemek összehangolásához Elisabetta Viganò stylist segítségét kérte. A falak többségét fehérre festették, ezért szinte ragyog az egyébként is napfényes lakás. A padlót klasszikus halszálkamintában lerakott, ám szokatlanul világos parketta borítja. Az enteriőr karakterét meghatározta, hogy a tulajdonosok ragaszkodtak szeretett régi bútoraikhoz, de a családi örökségből származó darabokat modern darabokkal, ikonikus dizájntárgyakkal társították. Bár az elemek kora, stílusa eltérő, és színviláguk is különböző – a régi szekrények, székek sötétebbek, míg az újak inkább fehér-bézs árnyalatokban pompáznak –, az összkép tökéletesen harmonikus.
Zöld, kék árnyalatok bontják meg a fehéret
Fontos szerepet kapnak a levegős, könnyed kék és zöld árnyalatok, amelyek a természeti környezetet csempészik be a négy fal közé. Különösen látványos az a méretre készített virágos, trópusi hangulatú tapéta, amely a nappaliban a két teraszt összekötő falat borítja. A magas, elegáns fehér lábazati szegélyléc viszont egyértelműen a klasszikus terekre jellemző. A lakásban rengeteg zöld növény található, minden helyiségben barátságosabbá varázsolják a miliőt, és egyúttal tisztítják a levegőt. A család nap mint nap sok időt tölt a teraszokon: mivel a milánói éghajlat kellemes, a hatalmas terek szinte pluszszobaként funkcionálnak. A negyedik emeleti elhelyezkedésnek köszönhetően még az utca zaja sem zavarja a kinti pihenést.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért. Valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!