Nem csak társasáházakban, hanem kertesházakban is gondot okozhat a szomszéd, aki túl nagy zajt csap. Fúr, farag, éjszaka mos, hajnalban porszívózik vagy épp flexeléssel ébreszti lakókörnyezetét. Mit tehetünk, ha ezzel találkozunk?
Otthonunk az a hely, ahol felhőtlenül kikapcsolódhatunk, feltöltődhetünk és átadhatjuk magunkat a jól megérdemelt pihenésnek. A hajnalig tartó házibuli, a szomszéd üvöltő zenéje és tévéje, a hangos kutyaugatás és a nem megfelelő időben végzett kertészkedés azonban megzavarhatja ezt a nyugalmat. Néha még a legjobb szándék ellenére sem sikerül megbeszélni a szomszéddal, hogy túl nagy zajt csap, így jó tisztában lenni a csendháborítási szabályokkal.
Mi is a csendháborítás?
Minden lakónak joga van élvezni a saját otthonának csendjét, ezt a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvénye ki is mondja. A szabáloyzás alapján ugyanis az ingatlan mindenkori használójának (tulajdonosának, bérlőjének, haszonélvezőjének) kötelessége, minden olyan magatartástól tartózkodnia, amely a szomszédokat szükségtelenül zavarná. A szomszédnak, a társasház többi lakójának nem kötelessége eltűrni a szükségtelen zajt, függetlenül a napszaktól, illetve attól, hogy kívülről vagy belülről származik. A ránk vonatkozó csendháborítási szabályokról az adott település, kerület önkormányzatának rendeleteiből tájékozódhatunk. Ezen felül társasházak esetében a Házirend is magába foglalja az emberek békés együttélésének szabályait.
Meddig tűrjük el a szomszédból jövő zajt?
Egy ideális világban mindenki tiszteletben tartja a másik lakó életét, de ez nem mindig sikerül. A jószomszédi viszony és a komolyabb viták elkerülése érdekében fontos első körben békés eszközökkel próbálkozni. Beszéljünk a csendháborítóval, aki ezután jobb esetben felhagy a zajkeltő tevékenységgel. Sajnos a személyes megbeszélés nem mindig vezet eredményre, többszöri kérésre sem. Ebben az esetben több lehetőségük van. Első körben jelezhetjük az önkormányzat felé a problémánkat, extrém csendháborítás esetén pedig felhívhatjuk a rendőrséget. A szóbeli figyelmeztetés során a rendőr a szabálysértés elkövetését elismerő személyt felszólítja a tevékenysége abbahagyására. Amennyiben a zaj nem múlik, második bejelentés után a rendőr helyszíni bírságot szabhat ki, feljelentést tehet a csendháborító ellen.
A jószomszédi viszonyt érdemes megőrizni
A csendháborítás bejelentése csak egy lehetőség a sok közül, amellyel élhetünk. Szép szóval, türelemmel és esetleg egy tálca finom süteménnyel talán többet is elérhetünk, mint a szomszédaink közötti viszony elmérgesítésével. Ha zavar a ricsaj, a hangoskodás, először jelezzük, főleg, ha huzamosabb időn keresztül fennálló zajról van szó, de ne jelentsük fel rögtön a szomszédot csendháborítás vádjával, amint bekapcsolja a tévét!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!