Számtalan olyan villanyszerelési feladattal találkozhatunk, amit akár saját magunk is megoldhatunk, nem muszáj rögtön a szerelőt hívni. Csak akkor fogj hozzá, ha tudod mit csinálsz, ne keverd magad veszélybe!
A mindennapi életünk állandó része az elektromos áram. Számos olyan probléma jöhet velünk szemben, amihez nem szívesen hívnánk ki szerelőt, így nagy előny, ha az otthoni munkálatok közül a villanyszerelési teendőket legalább bizonyos szintig magunk is el tudjuk végezni. Természetesen mindig ügyeljünk a biztonsági előírások betartására, így nem fogjuk magunkat és a velünk élőket veszélybe sodorni. De mik is ezek a feladatok?
Egyszerű és gyors izzócsere
Az izzócsere gyors és egyszerű villanyszerelési feladat, azonban nagyon fontos figyelni a megfelelő biztonságra. Elsőként távolítsuk el a zavaró dolgokat, a gyerekek és a háziállatok ne maradjanak a közelben. Mielőtt kicsavarjuk a kiégett izzót áramtalanítsuk a világítótestet a biztosítékok lekapcsolásával, nem elég a villanyt lekapcsolni. Mindig figyeljünk az adott izzó foglalatára, ugyanis egyes izzókat be kell csavarni a lámpa foglalatába, más fajtákat be kell pattintani. Az adott lámpa kezelési útmutatója mindig leírja az izzócsere pontos folyamatát, érdemes ezeket megőriznünk.
Új mennyezeti lámpa felszerelése
A villanyvezetékekkel történő bűvölés egy fokkal komolyabb feladat, mint a villanykörte cseréje ugyanis ehhez már ismerni kell az áramköröket.
Csak akkor kezdjünk neki, ha biztosak vagyunk abban, hogy hogy melyik biztosíték tartozik az adott lámpához, illetve szobához, be tudjuk tartani a biztonsági előírásokat. Más esetben inkább bízzuk a szakemberre, aki gyorsan és biztonságosan elvégzi a munkát.
Konnektor csere percek alatt
Konnektor cseréért nem kell feltétlenül szakemberhez rohannunk, viszonylag könnyen cserélhető. Az első és legfontosabb a konnektor áramtalanítása. Legjobb, ha ehhez egy kézi feszültségmérőt is beszerzünk otthonra, így könnyen tudjuk ellenőrizni a feszültséget. Ezután a konnektor közepét kicsavarozzuk, oldalról kilazítjuk a füleket és kilazítjuk a vezetékeket.
Az új konnektor bekötéséhez a régi konnektorból csavarozzuk ki, az újba pedig csavarozzuk be a vezetékeket: figyeljünk arra, hogy a fázis kábel, tehát a fekete vagy barna színű vezeték a bal oldali lyukba kerüljön. Végül nyomjuk vissza kézzel a falba a konnektor belsejét, majd a konnektor tartó füleket tartó csavarokat húzzuk meg, hogy rögzüljön a falba, csavarozzuk vissza a műanyag borítást és már készen is vagyunk!
Mindig figyeljünk a biztonsági elemekre
A kisebb villanyszerelési munkálatok elvégzésekor fokozottan figyelni kell a biztonsági elemekre, ugyanis könnyen hatalmas kárt okozhatunk.
- Mindig nézzük meg az adott készülék karbantartási útmutatóját!
- A készülék legyen kihúzva a konnektorból, egyéb hálózati elemek esetén a hálózat áramtalanítva legyen!
- Figyeljünk nehogy valaki visszakapcsolja az áramot, amíg dolgozunk!
- Használjunk feszültségvizsgálót!
- Ne dolgozzunk víz közelében vagy vizes felületen!
- Egyértelműen jelöljük meg a vezetékeket!
- Figyeljünk nincs -e rozsdanyom, égésnyom a vezetéken!
- Figyeljünk milyen színű, funkciójú vezetékeket kötünk össze!
(Forrás: Bors)
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!