Őstehetségével alig néhány év alatt saját magát képezte profivá Varga Norbert láncfűrészes fafaragó. Most pedig meghívást kapott Amerikába, mégpedig Montanaba, ahol a világ legjobb láncfűrészes szobrászai mérik össze tudásukat.
Bár a láncfűrészes fafaragásnak létezik egy európai kemény magja, mégpedig a németországi Blockhausenben – ahol komoly versenyeket is tartanak – azért bizonyos szint fölött minden láncfűrészesnek, Montana az álma. Aki belekóstolt a Yellowstone sorozatba, láthatta, milyen iIzgalmas és vad ez a vidék, hatalmas erdős területekkel. No és innen, a Nagy Szikláshegységből eredeztetik a műfajt, azaz a láncfűrészes szobrászatot.
A montanai verseny pedig ebben a kategóriában a csúcs! Ide kapott meghívást a Pázmándon élő és alkotó, hazánkban szakmailag egyre elismertebb művész, Varga Norbert. A fantasztikusan tehetséges fiatal mestert az egyik szervező hosszú kiírásban méltatta a neten, még a készülő verseny előtt:
Montana az igazi megmérettetés
Mivel Blockhausen mégiscsak sokkal közelebb esik Magyarországhoz, ezért Norbert ott már többször járt, sőt komoly, dobogós helyezéseket is elért. De ez a mostani verseny nagyon más lesz…
„Mások a méretek, mások a szabályok… Blockhausenben a versenyzők egy előre kimért farönköt kapnak és azzal kell dolgozniuk. Gyakorlatilag nincs időkorlát, lehet alkotni, ahogy ahogy jól esik, az elkészült pályaműveket pedig végül egy szakmai zsűri pontozza. Montanaban teljesen más a verseny rendszere: a farönköket kisorsolják a versenyzők között, így esetleges, hogy ki milyen darabot kap” – magyarázza Varga Norbert.
„A munkára, azaz a konkrét témafaragásra 3,5 nap áll rendelkezésre. De minden egyes nap beiktatnak egy nehezítést, amikor is a versenyzőknek egy másik farönköt kell készre faragniuk 90 perc alatt. Nemcsak az időmegvonás okoz ilyenkor extra stresszt, hanem az is, hogy erre a 90 percre egy másik gondolatvilágba kell átkerülni abból, amiben eredetileg mozgunk, aztán majd innen kell visszacsöppenni a főtémához. Nagyon észnél kell lenni az energiák beosztásakor, itt nincs arra idő, hogy pihengess…”
A versenyzők
„Természetesen a mezőny többsége az amerikai kontinensről való, de mivel ez egy nemzetközi verseny, több európai és ausztrál is lehetőséget kapott. Összesen 22 fafaragó érkezik Montanaba a nagyvilágból, köztük én is. Érdekesség, hogy egy hölgy is akad a jeles mezőnyben, ráadásul a férfi láncfűrészesek komoly konkurrenciának tartják őt.”
Mivel ez egy meghívásos rendezvény, szakmán belülről csak azok kerülhettek a mezőnybe, akiket a szervezők arra érdemesnek találtak. Norbert szinte automatikusan lett versenyző, hiszen korábbi szereplései kapcsán a világ minden pontján felfigyeltek rá.
Lehet-e Varga Norbert a legjobb?
„Nehéz megmondatni előre, hogy ki lesz Monntanaban a nagy favorit, de ahogy Amerikában szinte mindent a piac diktál vagy határoz meg, úgy a mostani versenyben is ez lesz az egyik legfontosabb irányadó. A 90 perces gyorsfaragással készült szobrokat ugyanis még aznap ott, a helyszínen értékesítik, az érdeklődő közönség pedig pillanatok alatt el is kapkodja a leglátványosabb műveket. Tudni kell, hogy az egyes darabokra árverésszerűen licitálnak majd, úgyhogy a harmadik napra már biztosan látszik, hogy melyik alkotó szobraira van a legnagyobb igény. Amelyikért többet adnak, a verseny kiírása szerint nagyobb eszmei értéket képvisel – nevezzük ezt közönségszavazatnak. Másrészt egy szakmai zsűri is véleményt nyilvánít. Végül a két pontértéket egyesítik, így alakul ki majd a végső sorrend.”
Bölény, medve, kondorkeselyű
Természetesen a témától is függ az, hogy mit értékel a közönség. „Amerikában nagyon népszerűek az állatot mintázó szobrok: medve, bölény, keselyű, ló, vadludak… én azonban nem szeretnék beszállni ebbe a vonalba” – fejtegeti Norbert.
„Bár a versenyzők többsége az utolsó pillanatig titkolja, hogy mi lesz a témája, én már többeknek elárultam: nagy valószínűséggel aranymosókat fogok faragni, hiszen a Nagy Sziklás hegységben még most is számos legenda szól a nagy aranylázról, az aranyásókról.
Az amerikai versenyzők újabban le is festik szobraikat, ám én nem vagyok híve ennek a stílusnak. Szeretem a fát a maga természetes valójában látni, tapogatni és érezni az illatát. Bízom a természet erejében és a magam ügyességében, aztán majd úgyis eldől, mire megyek ezzel a munícióval. Az alázat és az alacsonyan tartott ego csodákra képes…”
Köszönjük Norbertnek a rövid beszélgetést, és szurkolunk neki! A verseny szeptember 7-én indul, eredmény 11-én, hétfőn várható.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!