Napjainkban már fával, fémmel, műanyaggal, tükörrel, sőt kővel borítva is rendelhetjük a frontokat, ha szeretnénk bútoraink megjelenését a lakás stílusához igazítani. Összeállításunkban bemutatjuk a lehetséges megoldásokat, hogy megkönnyítsük a választást.
A különféle alapanyagok ismerete elengedhetetlen ahhoz, hogy megítélhessük a lakberendezési üzletekben, bútorstúdiókban, webshopokban kapható termékek minőségét, de az asztalossal folytatott megbeszéléshez is szükség van előzetes tájékozódásra. A következőkben árfekvés szerinti sorrendben mutatjuk be a fontosabb bútoripari alapanyagokat a lehetséges felületek sokfélségét. Megrendelés előtt legalább kétféle megoldásra kérjünk kalkulációt, főleg, ha bizonytalanok vagyunk.
Laminált bútorlap
A bútorgyártásban a legismertebb alapanyag a bútorlap. Zúzott faipari és erdészeti hulladékból készül: magas hőmérsékleten összeragasztják a faforgácsot műgyantával, majd lapokra préselik. Az általában 18 mm vastagságú farostlemezre kasírozott laminálás alapja a mintát adó papír, amelyet egy ellenálló műanyag réteggel vonnak be. A lemez mindkét oldalát laminálják, és színazonos élzárást kap. A zárócsík (ABS) élettartama csak akkor lesz hosszú, ha legalább 2 mm-es.
A laminált felületet választhatjuk szupermatt, selyemfényű, enyhén prégelt vagy strukturált kivitelben, a gyártó kínálatától függően. A szín- és mintaválaszték hatalmas. A mai változatok a megtévesztésig hasonlítanak a valódi fára, fémre, kőre vagy betonra, sőt a természetes fák erezetét is képesek utánozni. Az erezet általában a tábla hosszanti mérete szerint fut, tehát ha keresztirányban erezett felületet szeretnénk, azt előre kell jeleznünk. Laminált anyagot kérhetünk duplungolva (két 1,8 cm-es anyag összeragasztva) is, így 3,6 cm-es lapot kapunk, amellyel karakteres bútorok készíthetők, de arra vigyázzunk, hogy színazonos, duplaszéles élzárás nincs minden árnyalathoz.p
Fóliázott felületek
A fóliás bútorok alapanyaga az MDF-lap, amely őrölt, majd táblákba préselt papírból készül. Könnyen megmunkálható, CNC-marógéppel könnyen vágható bele mintázat, széleit legömbölyíthetik, nem csak egyenesen záródhat.
View this post on Instagram
A natúr MDF-lap sötét, barnás alapanyagát legtöbbször fóliával vonják be. A lap belső felét fehér laminált felülettel látják el, így csak az egyik oldalát kell megmunkálni, ami csökkenti a költségeket. A fóliázás előtt az MDF-lapokat portalanítják, bevonják ragasztóval, műanyag fóliát helyeznek, majd kiszívják a köztes levegőt. A táblaméretet a vákuumfóliázó asztal nagysága határozza meg, általában 250 × 115 cm. Hatalmas a paletta, egyszínű, fahatású, matt és fényes fóliák sokaságából válogathatunk.
Festett MDF-front
A hordozólap ugyanaz, mint a fóliás bútorok alapanyaga, csak ebben az esetben a felületkezelést a festés jelenti. Matt, selyem- és magasfényű változatban kérhetjük a RAL- és NCS-színskála bármelyik színét, ami azt jelenti, hogy több ezer árnyalatból választhatunk. A variabilitás a legnagyobb előnye ennek az anyagnak.
View this post on Instagram
A szórva felvitt festékek erős, ellenálló, jól tisztítható felületet adnak a bútornak. Dörzsölni ugyan nem szabad, de ha lepattan egy-egy helyen a festék, a hiba javítható, másrészt egy stílusváltás esetén akár az egész bútort egyszerűen átfesthetjük.
Akril
Az akrilborítást tökéletesen sima hordozóanyagra, leginkább laminált MDF-lapra viszik fel, nehogy egyenetlen legyen a felület. A manapság igen kedvelt anyagot a legtöbben magasfényű kivitelben rendelik, ez szinte tükörszerűen ragyog. Rendkívül higiénikus és könnyen takarítható felület.
View this post on Instagram
Táblában gyártják, az egyes leszabott lapokat 1 mm vastag PVC-élzárás veszi körbe, utóbb színe ugyanolyan, mint a fronté. Sokféle árnyalat közül választhatunk, a kínálatban a fautánzatok is megtalálhatók. Üveges ajtókat is gyártanak belőle.
Furnér
A furnér 0,2-8 mm vastag falap vagy inkább hártya, hámozással vagy késeléssel hasítják le a tömör fa megfelelően előkészített keresztmetszetű rönkjéből. Késelhetik a furnérlapokat a félbevágott fatörzsről és a törzs negyedéről is. Előbbinél szépen kirajzolódik a teljes erezet, utóbbinál csak csíkokat fogunk látni.
Az alapanyag leggyakrabban tölgy és bükk, de diófajtákat, cseresznyét, mahagónit, égert, juhart, tíkfát, kőrist, borovi fenyőt is használnak. Különböző pácokkal, lazúrokkal is kezelhetők, így az óriási a színválasztékban mindenki megtalálja a számára tökéletes árnyalatot. Bútorokon, nyílászárókon, melegburkolaton vagy falpaneleken egyaránt megjelenhet. A fafurnér felületű alapanyagok hordozója forgácslap vagy MDF-lap, ritkábban rétegelt lemez. Táblamérete 250-280 × 183-207 cm, az éleket azonos furnérral zárják.
Tömör fa
Semmi nem csempészi be úgy a természetet otthonunkba, mint a fa. Az ilyen felületek látványa számos pozitív pszichológiai hatást vált ki: nyugtatja az idegrendszert és otthonos hangulatot teremt. A felületkezelés módját a fa fajtája és a lakás stílusa határozza meg. Egy nyaralóba durvább, rusztikus anyagok, minimalista terekbe leválogatott, csomómentes változatok illenek. A skandináv, városi puritán vagy japandi stílus hívei az egészen világos fákat részesítik előnyben, de minden stílushoz találhatunk megfelelő faanyagot.
Ha ragaszkodunk a natúr felülethez, olajjal, viasszal, transzparens lakkokkal kezelhetjük, ha színezni szeretnénk, pácokkal, lazúrokkal, színes lakkokkal kenhetjük le. Vegyük figyelembe a környezettudatos gondolkodás szempontjait is, és keressünk hazai, a közelben kitermelt, fenntartható erdőgazdálkodásból származó terméket. Magyarországon a tölgy, a bükk, a kőris, a dió, a fenyő, a nyír és az akác a leggyakoribb.
Beton
Az indusztriális terekben számos módon bukkanhat fel a beton, ma már nem csupán pultot készítenek ebből az anyagból, hanem például bútorajtókat is.
A kétkomponensű beton bevonatot körülbelül 2 mm vastagságban viszik fel a 18 mm vastag MDF-lap felületére és oldalára, ami szinte nem is jelent súlytöbbletet. A betonfelületet kézzel készítik, így garantáltan egyedi lesz a struktúra. Megcsiszolják, majd kiváló minőségű lakkal impregnálják, hogy védve legyen a fizikai behatások és a nedvesség ellen, illetve törölhetővé teszi a bútort.
Kőfurnér
Érdemes megemlíteni az extra vékony kőfurnért. A 0,3-0,5 mm vastagságú furnérokat természetes rost hordozóra kasírozzák, így akár íves felületre is ragaszthatók.
A lakásban megjelenhet falburkolatként vagy bútorok, beltéri ajtók felületeként. Az ultravékony kőlapokat kültéren is használhatjuk, a poliészter hordozóra felragasztott változatokat pedig átvilágíthatjuk, így a belső tér látványos díszévé válnak. A hátulról egyenletesen megvilágított kőfurnérokat elhelyezhetjük falpaneleken, a konyhasziget kifelé eső oldalán vagy akár mennyezeti hangulatvilágításként.
Réz vagy acéllemez
Költséges, ám annál látványosabb megoldás, ha vékony réz- vagy acéllemez borítja a bútorokat vagy falpaneleket. A konyhapultok és hátfalak fémborítása már régóta ismert lakberendezési ötlet, más bútorok felületén azonban az ipari stílus hozta be a köztudatba.
View this post on Instagram
Üveg felületek
Az üvegből gyártott, légies bútorok is jó ideje megtalálhatók a piacon, de most az anyagában színezett, parsol üvegekből készült változatokat említjük meg, illetve amelyek vázát bútorlap alkotja, amire festett, lacobel üvegeket ragasztanak. Nagyméretű tolóajtók is készülhetnek vastagabb, festett vagy színezett üvegtáblákból. Ilyenkor a festett, nem áttetsző változatoknál üvegszövettel erősítik meg a hátoldalt.
View this post on Instagram
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!