A trombitafolyondár az egyik leszebb kúszócserje. Narancssárga virágai egész nyáron pompáznak. Mégis érdemes többször átgondolni a telepítését. Ez a növény ugyanis elég durva dolgokra képes.
A trombitafolyondár csodás megjelenéséről, bőséges virághozamáról és tűrőképességéről híres. Élénk narancssárga virágai egész nyáron virítanak, a látvány szinte mindenkit magával ragad. De jobb, ha tudjuk, hogy ez a gyönyörű növény igencsak erőszakos és rendkívül veszélyes tud lenni. Például túl intenzíven nő. Ezeket a tulajdonságokat persze nem szokás hangsúlyozni, de sokan gondolják úgy, hogy a trombitafolyondár az egyik legnagyobb agresszor a kertben.
Előfordul, hogy egy-egy elszabadult trombitafolyondár még tapasztalt kertészeket is zavarba hozza, hiszen nem egyszerű eltávolítani a nem kívánatos töveket. Ahol nem tudják kordában tartani ezt a növényt, ott bizony rettenetes károkat okozhat. Mindent befut: a kerítést, a pergolát, az oszlopokat, még a tetőre is felkúszik! Más növényeket nem tűr maga mellett, fojtogat.
Nemcsak növekedési üteme félelmetes: akkora tömeget fejleszt, amit olykor a legstabilabb támszerkezet sem tud megtartani. A trombitafolyondár akár a tetőt is beszakíthatja! Jobb, ha mindezt előre bekalkuláljuk, ha telepíteni szeretnénk a növényt.
Az alábbi felvételeken egy pergolát szabadítanak meg a faszerkezetre iszonyatos erővel nehezedő trombitafolyondártól:
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Példa nélküli erővel terjednek az új sarjak
A trombitafolyondár nemcsak hajtásaival támad, gyökerei a talajban legalább ilyen gyorsan terjednek. Méghozzá minél idősebb a növény, annál agresszívabban, ugyanis a gyökerei beszövik a talajt újabb és újabb sarjakat eresztve, ezek pedig egyre nagyobb körben törnek fel a talaj alól. A gyökerek növekedési ereje is elképesztő, falakat, sőt házalapot is áttörhetnek!
A nagy ültetési trükk!
Legjobb, ha már ültetéskor leszabályozzuk a növényt. Ültetőgödrét béleljük ki speciális gyökérgátló fóliával, úgy egyméteres átmérőjű körben. Ez a fólia rezet tartalmaz, amit a gyökerek nem kedvelnek, így elkerülik. Ezt a megoldást használják gyökérfüggöny készítésekor, amikor is az a cél, hogy például egy házfal mellett növő fának a gyökereit eltereljék a falakat tartó alaptól. Ekkor a gyökérzet más irányban nő tovább.
Így lehet kiirtani a trombitafolyondár töveket
Drasztikusabb megoldás a felszívódó gyomirtó szer. Ha véglegesen szeretnénk kiirtani a növényt, vágjuk ki fűrésszel a tövét, a vágási felületet kenjük át gyomirtószeres ecsettel – az oldatot lényegesen erősebb koncentrációjúra keverjük, mint ahogyan azt előírják. Medallon nevű szer esetében egy rész gyomirtóhoz két rész vizet keverjünk. Ezzel az oldattal a sarjak is permetezhetők. De nem feltétlenül kell eljutni idáig! Egyrészt választhatunk barátságosabb dísznövényt. Azt pedig mindenképpen gondoljuk át akár háromszor, hogy valóban kell-e otthonra a kertbe trombitafolyondár.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!